• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultan papağanı göz kızarıklık ve şişlik

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Antalyadayım veterinere götürdüm bugün mantar dedi krem antibiyotik verdi kanatlı uzmanı bulamadım burada
Kuş gözünün üstünü devamlı kaşıyor mu? Kaşınıyorsa mantardır. Kaşırken tırnağı ile incitmiş olabilir. Benim de aklıma önce mantar gelmişti ama videoda olmayabilir de diyorum şimdi. Kaşıyorsa, mantar üstünden gideceğiz. Muhtemelen trosyd krem vermiştir. Gece ışıkları kapatmadan önce kulak çöpüyle kremi göze gelmeyecek şekilde sürüp ışıkları hemen kapatmanız lazım. Böylece kremi kaşıyamayacak, kafasını tüneğe sürtüp kremi silemeyecek. En az 1 hafta-10 gün kullanmak lazım. Ama yine de videodaki hali mantar olmayabilir dedirtti bana. Cevaplarınıza göre devam edelim. Geçmiş olsun

Melisa41

Tutkulu
Kuş gözünün üstünü devamlı kaşıyor mu? Kaşınıyorsa mantardır. Kaşırken tırnağı ile incitmiş olabilir. Benim de aklıma önce mantar gelmişti ama videoda olmayabilir de diyorum şimdi. Kaşıyorsa, mantar üstünden gideceğiz. Muhtemelen trosyd krem vermiştir. Gece ışıkları kapatmadan önce kulak çöpüyle kremi göze gelmeyecek şekilde sürüp ışıkları hemen kapatmanız lazım. Böylece kremi kaşıyamayacak, kafasını tüneğe sürtüp kremi silemeyecek. En az 1 hafta-10 gün kullanmak lazım. Ama yine de videodaki hali mantar olmayabilir dedirtti bana. Cevaplarınıza göre devam edelim. Geçmiş olsun
Hocam çok bilgim yok bu konuda ama bana da mantar değil gibi geldi enfeksiyon kapmış gibi geldi bana

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Sultan papağanımın gözünün üzerinde şişlik ve kızarıklık mevcut kafasının yarısıyla beraber oradaki tüyleri döküldü.Gentagut göz damlası terramycn merhemi kullanıyoruz çay ile temizledik düzelmedi ne yapmamız gerekiyor
Kuşun dışkısını da paylaşır mısınız? Hal ve hareketleri nasıl? Yem yiyor mu? Durgun ve keyifsiz mi?

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Hocam çok bilgim yok bu konuda ama bana da mantar değil gibi geldi enfeksiyon kapmış gibi geldi bana
Deri mantarı, gaga, ayaklar, kloak (popo) gibi bildiğimiz yerlerin dışında göz çevresi, kulak çevresi gibi yerlerde de görülebiliyor ya da darbe almış bir bölgede enfeksiyona, deri bağışıklığının düşmesime bağlı olarak da çıkabiliyor. En belirgin özelliği derinin kaşınmasıyla birlikte, o bölgedeki tüylerin dökülmesi. Sonraki aşamada tüy dökülen bölge artar ve o bölgede kabarcıklı, pütürlü bazen kalınlaşan deri lezyonları görülmeye başlar. Ama deri mantarı en kolay tedavi edilebilen hastalık.

Burci

Yeni Üye

Burci

Yeni Üye
Teşekkür ederim travazol verdi .tırnaklarıyla kaşıyor kafasını kafese yemliğe sürtüyor

Melisa41

Tutkulu
Antibiyotik de verdi enfeksiyon ise geçer mi onunla
Yani benim ilaçlarla ilgili pek bilgim yok genel olarak antibiyotik ve antibiyotik kremin göz enfeksiyonunda kullanıldığını biliyorum duygu hocam veya hocalarımız görünce cevaplar bu konuyu 🙂

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Ç
yem yiyor durgun ve uyuyo
Kuşun dışkısı normal değil maalesef. Çalışan bir probiyotik alın öncelikle. (Entrobac, probac, kanatlıoil prozyme plus) 3 gün kullanalım. Yarım suluğa pirinç tanesi kadar. Tekrar dışkı görelim. Bu sürede yemden başka bir şey vermeyin. Sebze, meyve gibi. Bağırsakları karışık olduğu için sindiremez. Gittiğiniz veteriner kanatlı veterineri değil sanıyorum. Dışkı resmi ya da tahlil istemeden Travazol ve antibiyotik verdiğine göre. Travazolu kullanmayın. Kuşlarda deri mantarında trosyd daha iyidir. Denediğim ve sonuç aldığım bir krem.Travazolun içindeki bazı maddelerin kuşlarda zararlı olduğunu okuduğumu hatırlıyorum. Ancak bence öncelikle bir kanatlı veterineri görse daha iyi olur. Gözde hasar şeklinde belirti veren bir kaç hastalık daha var. Probiyotik vermenin bir zararı yok. Ama antibiyotiği ve travazolu kullanmayın

Burci

Yeni Üye
Kuşun dışkısı normal değil maalesef. Çalışan bir probiyotik alın öncelikle. (Entrobac, probac, kanatlıoil prozyme plus) 3 gün kullanalım. Yarım suluğa pirinç tanesi kadar. Tekrar dışkı görelim. Bu sürede yemden başka bir şey vermeyin. Sebze, meyve gibi. Bağırsakları karışık olduğu için sindiremez. Gittiğiniz veteriner kanatlı veterineri değil sanıyorum. Dışkı resmi ya da tahlil istemeden Travazol ve antibiyotik verdiğine göre. Travazolu kullanmayın. Kuşlarda deri mantarında trosyd daha iyidir. Denediğim ve sonuç aldığım bir krem.Travazolun içindeki bazı maddelerin kuşlarda zararlı olduğunu okuduğumu hatırlıyorum. Ancak bence öncelikle bir kanatlı veterineri görse daha iyi olur. Gözde hasar şeklinde belirti veren bir kaç hastalık daha var. Probiyotik vermenin bir zararı yok. Ama antibiyotiği ve travazolu kullanmayın
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim probiyotik kullanımına başlayacağım

Üst Alt