• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Acil! Muhabbet Kuşumun Ayakları Hiç Tutmuyor

Sakkuscocuk

Yeni Üye
Geçenlerde kuşumun ayaklarıyla ilgili forumda konu açmıştım. Fakat durum giderek daha kötü hâle geliyor.

Eskiden zorlansa da tüneğinde durabiliyordu ve yürüyebiliyordu. Şimdi ise artık tünekte hiç duramıyor. Hep kafesin altında duruyor. Yerde de ayakları üzerinde değil ancak bütün vücudunu yere yatırarak ve gagasıyla yere tutunarak durabiliyor.

Çevrede başvurduğum veterinerler kuşlara bakmadıklarını söylediler. Benim kuşum için evde yapabileceğim bir şey var mı? Çünkü onu bu hâlde görünce çok üzülüyorum.

Kuşumun davranışında da sıkıntı yok. Neşeli, yemeğini yiyor, suyunu içiyor. Beni görünce de oynamak istiyor ama ayaklarını kullanamıyor.

Ayaklarıyla ilgili aklımda birkaç seçenek var:
→ Ayakları mantar olmuşa benziyor. Bazı tırnakları görünmüyor. Ama mantar olması böyle ayaklarını kullanmasını engeller mi?
→ Ayakları felç mi oldu? Bunun sebebi ne olabilir? Böyle bir durumda ne yapmalıyım?
→ Ayaklarında kırık veya incinme olmasına ihtimal vermiyorum çünkü acı çekiyora benzemiyor.

Veterinerlerin yardımcı olmamasından dolayı çok çaresiz kaldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Geçmiş olsun öncelikle video resim eklerseniz üstadlar daha net cevap yazabilirler

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Çok geçmiş olsun. Maalesef çoğu veteriner bakmıyor kanatlılara. 😔
Olduğunuz şehirde veteriner fakültesi varsa zaman kaybetmeden ona götürün bence.

Bahar Y.

Müdavim
Bence kuşunuz bumblefoot olmuş basitrasin etkenli ilaç temin edebilir misiniz

Bahar Y.

Müdavim
Thiocilline temin etme şansınız varsa kullanın bir süre bakalım daha sonraki durumuna

Bahar Y.

Müdavim

Sakkuscocuk

Yeni Üye
@Bahar Y. son olarak bu kremin herhangi bir yan etkisi olur mu ve tahmini olarak bu tedavi ne kadar sürer sizce?

Bahar Y.

Müdavim
@Bahar Y. son olarak bu kremin herhangi bir yan etkisi olur mu ve tahmini olarak bu tedavi ne kadar sürer sizce?
Yan etkisi olmaz ama kalın sürerseniz yerse belki sıkıntı olabilir o yüzden dikkat edin ince sürmeye, 1 hafta kadar sürer diye tahmin ediyorum ayaklarının durumuna göre devamda edilebilir

Bahar Y.

Müdavim
Açıkçası terramicin denemiş olsaydınız direkt baharın önerdiği kremi sürün derdim ama onuda hiç denememişsiniz. Terramicin yan etkisiz bir krem Baharın dediği gibi isterseniz ilk terramicin fayda olmazsa diğerini deneyin. @Bahar Y. Bahsettiğin hastalığı daha önce duymadım ama sen onda eminsen vakit kaybetmesin senin önerdiğini denesin
Bana o hastalık çok yakın geliyor, kuşun ayakları falan boğum boğum şişiyor aklıma bu hastalık geldi ama yinede belki terramycinle halledilecek bir durumdur, o yüzden 4 gün falan terramycin deneyin olmadı benim dediğim kremi temin edersiniz

Üst Alt