• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet kuşumu alıştıramıyorum

Mustafa.

Yeni Üye
Merhaba, 7,5 aylık dişi bir muhabbet kuşum var. 2. Günden hiç bir yerde araştırma yapmadan kuşumu kafesin dışına çıkarmaya çalışırken kuşum kafesten fırlayıp kaçtı ve ulaşamayacağım bir noktaya çıkıp 1 saat kadar bekledi. Ben de onu kafesine avuçlayıp kafese koymak zorunda kaldım fakat bunun kuşa çok büyük bir tramva yaşattığını öğrendim. Sonra evde saat 4 e kadar kimse olmadığı için kafesine bir ayna taktım ve 7 aydır ayna kafesindeydi. İlk1 ay falan alıştırmakla uğraştım. Tabi bu konuda cahilliğim ve sabırsız olduğum için alıştırma aşamasını daha kötü bir hale getirdim. Son bir kaç haftadır kuşu yeniden alıştırmaya çalışıyorum fakat elime çok fazla düşmanlaşmış, elimi gördüğü anda saldırmaya ve koparacakmış gibi ısırıyor. Aynasını kafesinden çıkaralı 1 gün oldu ve aşırı stresli. Kuşumla daha da geç olmadan arkadaş olabilmek istiyorum fakat bu sefer daha sabırlı ve danışarak yapıcam bu işi. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardım eden herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Huzurlu bir ortam yarattın... Yüksek ses ve ani hareketlerden kuşunuzu uzak tuttun... Hiç bir şeye zorlamayın... Her kuşun insanlarda olduğu gibi farklı karakterde olduğunu unutmayın... Onu takip ederek onu tanımaya çalışın... Ona sağlıklı ve sevdiği şeyler sunun... Sağlığı için gereken besinler verin... Aynadan uzak tuttun... Ayna kuşlar için ruhsal sağlığı açısından zarar verebilir... Sabırlı olun ve on güven verin...

Mustafa.

Yeni Üye
Her gün yanına gidip onunla sohbet ediyorum güven kazanır mıyım

BurhanAb

Paylaşımcı
Evindeki en küçük olan ve yükseklere tüneyemeyeceği bir odaya gidin 2 gün bekletin dal darı varsa asın stresini alıyomuş.Kafeste parmagına tünemesini sağla sonra dışarı çıkart 2 saat salık bırak(kuş acıkana kadar).Eline yem al kuşa yaklaştır ilk başlarda korkucak elinden sen devam et aç oldugu için en son eline gelicektir.Bunu 15/20 gün yap yada kuşunun alıştıgını hissedene kadar.İlk zamanlar eline zor gelcek ama 3.gğnden itibaren bu kolaylaşçak.Bu hareketi günde 2/3 kere yapmaya çalış.Eğer 2 gün beklektikten sonra stresliyse onunla konuş kuşlar seni anlarlar ne dedigimi anlamasalarda senle konuştugunu anlarlar

Mustafa.

Yeni Üye
Her gün onunla konuşuyorum ama adını seslendiğimde hiç tepki vermiyor adını öğrenmemiş olabilir mi 7.5 ayda

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Merhaba yaş konusunda eminmisiniz resmini yüklermisiniz?