• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Karaciğer rahatsızlığı mı?

mangovebulut

Yeni Üye
Kuşumun ayaklarında bir süredir resimdeki gibi sarı renklenmeler var,mantar diye düşünüp terramycn uyguladık fakat geçmedi.Karaciger kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Cekirdek yemeyi seviyor ve yemin içindeki çekirdekleri yiyordu ilk olarak.Demin kilosunu ölçtüm mutfak tartısı ile.58 gr geldi.Sebzeye bir türlü alışmadı.Tohum yem ve arada da dal dari ve çekirdek tüketiyordu.Yemesinde ve enerjisinde bir problem yok şu an.Pelet yeme geçiş yapmali miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim

Ekli dosyalar

Yoda

Aktif Üye
Yeminizin tohum oranlarını biliyor musunuz? Kilosu birkaç gram fazla ama uzun zamandır mı bu şekilde acaba? Herhangi bir takviye kullanıyor musunuz? @Şehmus BAKIR diyet yem konusunda yardımcı olabilir ulaşırsanız. Yağ oranı düşük beslenmeli. Sebze meyve gibi besinler tüketmiyorsa takviyelere yönelebilirsiniz. Pelet yem de bir tercih tabi ki.

mangovebulut

Yeni Üye
Yeminizin tohum oranlarını biliyor musunuz? Kilosu birkaç gram fazla ama uzun zamandır mı bu şekilde acaba? Herhangi bir takviye kullanıyor musunuz? @Şehmus BAKIR diyet yem konusunda yardımcı olabilir ulaşırsanız. Yağ oranı düşük beslenmeli. Sebze meyve gibi besinler tüketmiyorsa takviyelere yönelebilirsiniz. Pelet yem de bir tercih tabi ki.

Ekli dosyalar

mangovebulut

Yeni Üye
Bir aydir entrobac ve gerwit multivitamin kullaniyordum

mangovebulut

Yeni Üye
Kilosu yüksek diyet yapılsın ve zeolit tozu verin , spor yaptırın birde karaciğer koruma 👍
Açıkçası ilk defa böyle bi durum başımıza geldiğinden ne yapmamız gerektiğini detaylı bilmiyoruz.Diyet derken mesela neler vermeliyiz pelet yem falan mı,karaciger korumadan kasıt tam olarak nedir vb.Vaktiniz olduğunda detaylı yazabilir misiniz hocam rica etsem🥲

Tsc6045

Yeni Üye
Açıkçası ilk defa böyle bi durum başımıza geldiğinden ne yapmamız gerektiğini detaylı bilmiyoruz.Diyet derken mesela neler vermeliyiz pelet yem falan mı,karaciger korumadan kasıt tam olarak nedir vb.Vaktiniz olduğunda detaylı yazabilir misiniz hocam rica etsem🥲
Benim kuşum da 60 gr olana kadar kilo aldı. Asla durmuyordu. Sonra araştırdım. Karaciğer hastalığı olursa kuş normal gibi durup bi anda kötüleşip vefat ediyormuş. İlk olarak tabiki veterinere götürdük. Röntgen için gerekli bir işlem olmadığını gereksiz x-ray alacağı için zararı olacağını söyledi. Şehmus beyin dediklerini önerdi. Sonrasında Şehmus beyle görüştük. Yem hazırladı 1 ay oldu aşağı yukarı. Şuan 45-46 arası.

Tsc6045

Yeni Üye
Benim kuşum da 60 gr olana kadar kilo aldı. Asla durmuyordu. Sonra araştırdım. Karaciğer hastalığı olursa kuş normal gibi durup bi anda kötüleşip vefat ediyormuş. İlk olarak tabiki veterinere götürdük. Röntgen için gerekli bir işlem olmadığını gereksiz x-ray alacağı için zararı olacağını söyledi. Şehmus beyin dediklerini önerdi. Sonrasında Şehmus beyle görüştük. Yem hazırladı 1 ay oldu aşağı yukarı. Şuan 45-46 arası.
Bu arada zeolit tozu kısmını söylemedi veteriner. Ama baya etkili bir ürünmüş. Kursak beslemesi yapılırsa daha da etkiliymiş. Ancak ben yapamadım 😔

Üst Alt