• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Karaciğer yağlanması ve mantar

Vagabonddd

Yeni Üye
Hastalık Belirtileri
Kaşınma, stres, tüy kalitesi
Hastalık Belirti Tarihi
20 Ara 2023
Kullanılan İlaç
Hepatiale forte
Merhaba

Muhabbet kusumun hastaligi hakkinda bilgi ve tecrubenize ihtiyacim var. Cok fazla kasinma, bir turlu tuy doneminden cikamama, gerginlik, tuy kalitesi gibi durumlardan dolayi genel bir muayeneye veterinere goturdum. Belki de gayet normal durumlardi belki mevsim gecisinden farkli geliyordu ama ben aklim takilmasin istedim. Mikroskop ile diskisi incelendi, gorsel olarak bakildi, kilosu kontrol edildi.

Kilosu 45gr. Diskisinda mantar tespit edildi. Veteriner bana da gosterdi: evet cok yogun olmasada belki toplamda 4-5 tane mantar gozukuyordu. Ayrica karaciger yaglanmasi olduğunu soyledi.. ayaklarinda nasirlasmanin oldugu, gaga renginin olmasi gerekenden farkli oldugu, kilosunun fazla oldugunu, tuylerinin kalitesiz oldugunu belirtti.

Önce karaciger yaglanma sorununu cozmek ve mantar tedavisine kusu hazirlamak amaciyla avicare in Vitamin A, D3, Vinegar takviyelerini verdi ve "Hepatiale Forte" hap kullanmami istedi tabi 25ml suya 1/4 olacak sekilde.. 1 Hafta bu sekilde kullandiktan sonra triflucan ile birlikte devam etmemi istedi... Veteriner guvendigim bir yer ama bu ilaclarin bir zarari olur mu ya da bir yan etkisi varmidir ya da ne kadar faydalidir bilmiyorum. Kusun diskisini, videosunu, fotograflarini yukluyorum.

Kuşum 2 yasinda neşeli, hareketli, gunun hemen hemen her saati kafesi acik istediginde disariya cikip oyuncaklariyla birlikte oyun alaninda takilan istediginde kafesinde duran bir kus. Davranislarinda genel anlamda bir degisiklik yok. Versela leganin yemini kullaniyorum. Ceviz ve dere otuna bayiliyor belki bu donem biraz dazla ceviz vermis olabilirim, ama yem disinda genelde: dere otu, Çiğ ceviz, badem, ıspanak, maydonoz sapi ile besleniyor... Yemesinde icmesinde bir sorun yok kilosu nerdeyse 7-8 aydir 45 gr... yaklasık 1 ay oncesinde kafesinde kusma kalintilari ve diskisinda yem gordum ama sadece 1 gun boyleydi zaten o gunden sonra ekstra dikkat etmeye basladim bidaha boyle bi durum olmadi.. o donem kus kumunu degistirdim ve entrobac kullandim.. bilmiyorum ben mi biraz fazla tedirgin davraniyorum eminde olamadim...

Diskilari genelde sabah kalktigimda boyle oluyor. Gun icerisinde diskilarinda cok bi sorun gormedim. Geceye gore aha iyi durumdalar. Son 2 gundur sadece tohum ile besleniyor

Tesekkur ederim

Streamable Video

Streamable Video

Ekli dosyalar

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba öncelikle ailemize hoşgeldiniz ☺ Kuşunuz maşallah çok güzel 😍 bende görsel olarak yağlanma gördüm ama kesin bir şey söyleyebilmem için röntgenleri görmek lazım ve verilen ilaçların resmini görebilir miyim? Biz karaciğer yağlanması için hemeopatik ilaç kullanıyoruz kanatlı uzmanımızın tedavi yöntemi şöyledir. Hemeopatik ilaçlar sâdece iki adet T ve Kr, diyet yem, kursaktan zeolitli besleme bunu hergün uyguluyoruz ve kilo kontrolü yaparak sağliklı kalmasını sağlıyoruz👍Nerede ikamet ediyorsunuz? Özel değilse gittiğiniz uzman kim?

Vagabonddd

Yeni Üye
Tesekkur ederim. Ankarada ikamet ediyorum. Uğurpet veterinere gittim. İlaclarin gorsellerini ekledim. En sagdaki triflucan, mantar icin. Aslinda elimde entrobac, sedecholde var avicare yerine onlari kullansam daha mi iyi olur bilemedim. Karadenizpetten aldim onlari.

Ekli dosyalar

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Tesekkur ederim. Ankarada ikamet ediyorum. Uğurpet veterinere gittim. İlaclarin gorsellerini ekledim. En sagdaki triflucan, mantar icin. Aslinda elimde entrobac, sedecholde var avicare yerine onlari kullansam daha mi iyi olur bilemedim. Karadenizpetten aldim onlari.
Çok fazla ilaç bana göre 👍 onları verecekseniz ayrıca katkı vermeyin. Peki röntgen sonucu var mı sizde

Vagabonddd

Yeni Üye
Hekim karaciger yaglanmasindan çok emin oldugu icin rontgen cekmeye gerek duymadi. Sadece diskisina mikroskop ile bakti.