• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Çok kritik bir durum hakkında yardımınıza ihtiyacım var

Garipp

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, uzun bir yazı oldu ama kuşumun tedavisinde çok önemli bir noktadayım. Yardımınıza ihtiyacım var. Artık kursak mantarı tedavisinde son ilaç olan Amphotericin B'nin kullanımına geçiyorum. Bundan önce Triflucan kullanarak kuşumun bünyesini ilaca hazırladık. Bu süreçte hiçbir ilerleme kaydedemedim maalesef ve hatta hastalığı ilerledi gibi. Kursağı bazen az bazen çok şiş oluyor. Ben kursak diyorum ama zaman zaman karın bölgesi diyeceğimiz yer şiş, zaman zaman da göğüs kısmı. Öğürme hareketi yapıyor ama sıvı kusma yok. Dışkıda yem yok; yem izleri var sadece. Fakat zayıflamaya başladı gibi ve dün kemiğini parmaklarımla sivri bir şekilde hissettim. Gezip uçuyor, ötüyor. Sevdiği şeyleri yapıyor, kur yapıyor ama çok da uyuyor. Kafesinden çıkmak istiyor, hatta içeride kalınca sinirleniyor. Ama tünekte kabarık ve halsiz durduğu zamanlar da kesinlikle var tabii. 12 gün boyunca ilaç içti hiç ara vermeden. Yemine probiyotik ve zeolit serptim ama 3-4 kez yedi sadece. Günde 4-5 damla da vitaminli su içti. Kuşum 10 yaşında. İki buçuk aydır hasta ve bu süreç içerisinde aralıklarla (bu aralıklarda probiyotik ve vitamin takviyesi oldu) ilaç kullandı.

Şimdi ben Amphotericin'e geçmeden yine takviye yapmalı mıyım? Bünye de ilaca alışmışken hiç takviye molası vermeden ve daha fazla geç kalmadan Amphotericin'i vermeli miyim?

Veteriner kuşumun yaşından ve süreçten ötürü 21 günlük tedaviyi kesintisiz yapamayabilirsin dedi. Bu yüzden şimdi takviye yapmazsam ileride kesin yapılması gerekecek diye düşünüyorum. O zaman da mola verince mantar direnç kazanıp tedaviye yanıt vermezse diye korkuyorum. Cidden ne yapacağımı bilemedim. Sizin bilgi ve tecrübelerinize göre ne yapmalıyım?

Diğer önemli noktalardan biri ise artık solunumunda da sıkıntı başladı. Aslında mantar belirtilerinden önce ben solunum sıkıntısını fark edip diyete sokmuştum. Zaten her şey bundan sonra başladı. Mantar belirtilerini gördükten bir hafta sonra fakülteye gittim ve röntgen sonucu akciğerde enfeksiyon var diyip bir hafta Baytril kullanmam gerektiğini söylediler. Dediklerini yaptım ve sonrasında solunumunda bir sıkıntı olmadı. Ses çıkarmıyor, uçtuktan sonra biraz sıkıntı yaşıyor, kuyruğu hafiften tık tık atmaya başladı ve eskisine göre zorlanarak nefes alıyor. Onun dışında dün dış parazit için ense damlası damlattım ama oldu mu emin değilim çünkü tüyleri çok ve derisi gözükmüyordu kolay kolay. Fakat Demet Hanımla konuştum, deriye temas etmiştir dedi. Ayrıca damlayı damlattıktan sonra tüy dökmeye başladı.

Başka bir şeyler de yapmamı tavsiye ederseniz dinlemek isterim. İlaç hakkında bilgim de yok maalesef. Veteriner mantarlar yok olurken zehir bırakarak yok oluyorlar ve mideden koparken kanamaya sebep oluyorlar dedi. Bu da onu öldürebilir dedi. Yaşından ve bağışıklık gibi şeylerden ötürü önce 40-50 ml suya 1 damla başlayalım dedi. 4 gün bakacağız, dışkısı kandan ötürü siyah olacak mı olmayacak mı gözlemleyeceğiz. Ondan sonra duruma göre hareket edeceğiz.

Dışkısında yem yok, sadece öğürme hareketi/sindirememe var. Tıksırığı hiç kesilmiyor. Bugün de dilini gagasının ucundayken döndürüyordu yani öyle bir harekete benziyordu yaptığı. Acaba hala trikomonas mı diye düşünüyorum. Veteriner mikroskopta görmedim diyor ve de öyle bir hastalığı olsa iki buçuk ayda ağzının içi peynirimsi beyaz tabaka ile kaplanmaz mıydı?

Çok şey yazıp sordum, kusura bakmayın cidden ama çok kritik bir noktadayım ve gözümün önünde ölümünü izliyorum sanki. Son halinin videosunu ve güncel dışkı fotoğraflarını yarın yükleyeceğim.

Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim 🙏🏻🌸

Nefes zorluğunu gösteren az önce çektiğim videosu:

Son düzenleme:

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
En başta yazdığınız ilaçların hepsini yavrunuz kullandı mı. Yazıyı silmişsiniz sanırım göremiyorum da. Baytril hariç diğer hepsi kursak mantarı ilaçlar. Eğer kullandıysanız çok fazla ilaç yüklemesi olmuş. Bir de Amphotericin kullanmak. Bilmiyorum çok riskli. Çünkü çok ağır bir ilaçtır. İlaç kullanımı öncesi ve sonrası kuşu hazırlamak gerekir ve ağır bir ilaç olduğu için mutlaka karaciğer koruyucu takviyesi yapmanız lazım. Fikrim hiçbirini kullanmamak kursaktan zeolit besleme yapmak. Zeolit kullanmışsınız ama işte randıman alınmaması kursaktan besleme yapılmadığı için. Birde salyalı kusma olmamış yani kursak mantarı olduğunu nasıl anladınız. Hekiminiz kursak sürüntüsü aldı mı.

Garipp

Aktif Üye
Silmedim aslında, yazım yanlışı için düzenleme yaparken bir aksilik olmuş galiba. ☺ İlaçları mecburen kullandık. Hastalığının ilk haftasında fakülteye gittim ve sadece röntgen çektiler. Sonucuna bakıp kursağında mantar, akciğerinde enfeksiyon var dediler. Bir hafta Mikostatin ve Baytril kullandım. Mantar belirtileri geçmedi ve geçmezse yine de kullanmaya devam etmem gerektiği söylenmedi. Ben de yanlış bir tedavi uygulamak istemedim ki röntgene bakan hekim kuş uzmanı olmadığını, sonra randevu alıp diğer hekimlere göstermemin daha iyi olacağını söyledi.

Ayrıca bu dönemde araştırma yaparken teşhisin kursak sıvısı incelemesi ile konabileceğini ve bu belirtilerin başka hastalıklarda da görülebildiğini öğrendiğim için yanlış ilaç verip kuşumu yormak istemedim ki o bir haftada bile sersemlemişti. Belki de direkt ağızdan verdiğim içindir ya da içeriğindeki alkolden ötürüdür, tam bilemiyorum. Hekim de uzman değildi. Hepsi bir araya gelince bir hafta sonunda ilaca devam etmemiş oldum.

Randevu ise en erken 2 hafta sonraya verilebiliyor fakültede. Randevu günü geldiğinde kuşumu götüremedim maalesef ve kendim gittim ama kuşum olmadığı için bakmadılar. Röntgen olsa bile kuşu görmek isteriz dediler. Randevuya kadar olanki süreç ise takviyelerle geçti. Sonrasında başka veterinerlerle görüştüm ama kuşlardan çok anlamadıklarını fakat Mikostatine devam edebileceğimi söylediler. Ben de toz formunda olan Fungistopu kullandım ki forumlarda da bu ilaçtan çok bahsediliyordu. Başta nistatin etkili olduğunu bilmiyordum, sadece direkt kuşlar için olan bir ilaç olduğundan tercih edip yaklaşık 6 gün kadar da onu kullandım. Sonra yine 10 gün daha takviye yaptım. Fakültenin nispeten kuşlardan anlayan hekimini buldum ve onunla görüştüğümde Triflucan içirebileceğimi söyledi. Trikomonası sordum ve bu yaşta artık öyle bir hastalığı yaşaması çok düşük bir ihtimal yani trikomonas değildir dedi. Konuşmamızdan sonra ben de toz formunda olduğu için Zolaxa başladım. Zolax kullanmama rağmen değişen bir şey olmadı ve hatta genel hali biraz kötüleşmeye başlamıştı. Zolax'ı da zaten iki gün ara ile veriyordum ve en fazla üç kez vermişimdir. Artık tam olarak hastalığı ne, neden bir ilerleme olmuyor vs. öğrenmek için bu hastalıkta uzmanlığı olduğu bilinen bir veterineri bulup gittim. Hekim kuşumu kusturup sıvıyı mikroskopta inceledi. Mantar teşhisi koydu. Hatta görünen iki tane megabakteri var dedi. Önden iki hafta Triflucan kullanıp bünyeyi alıştıralım dedi. Bugün 12. gün. Artık bir değişiklik olmadığı için Amphotericin kullanacağız. Yani hastalığının ne olduğunu nasıl bulacağımızı ve de doğru tedaviyi nasıl yapacağımızı bilemiyorum. Kuşumu her veterinere götürüp hepsinde de tahlil yaptırabilecek bir durumum yok maalesef ki çok büyük çoğunluğu yapmıyor, kuşlara bakmıyor. Kursak beslemesini yapacak tanıdığım kimse yok. Çevremdeki veterinerler kuş uzmanı değil, fakülteye yönlendiriyorlar. Kendim yapabilir miyim diye video izledim ama cidden tehlikeli bir işlem ki kuşum ele alınmaktan nefret ediyor. O yüzden bu tür işlemler daha da zor oluyor. Sonuç olarak iki buçuk ay sonunda geldiğimiz nokta bu maalesef.

Garipp

Aktif Üye
Ben de sizin gibi ilaçları kullanmaktan yana değilim kesinlikle. Çok isterdim zeolitli kursak beslemesi yapabilmeyi ve bu yöntemle toparlayıp iyileşmesini. Bu kadar istediğim başka bir şey yoktur herhalde 🥲 Gözümün önünde eriyor cidden. Artık ilaç kullanmaktan, ilerleyen hastalıktan ötürü diğer organları da zarar görmeye başladı mı diye çok korkuyorum zaten. İkimiz de her türlü yıpranmış bir durumdayız maalesef.

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Fungistop, zolax, mikostatin, triflucan gerçekten bunları kullanmak yakın zaman diliminde birde baytril bilmiyorum ama çok yormuştur karaciğeri ve yavrunuzu. Zaten triflucan ın içinde şeker var hiç ama hiç önerilmiyor. Deneme yanılma gibi bir şey olmuş o etki etmedi bunu deneyelim bu olmadı şunu deneyelim olmuş. Bu kadar ilaç kullanımı tüm yararlı bakterileri de yok eder
Yavrunuzun yaşı var bu kadar ilaçtan sonra diğer başlayacağınız ilaç çok riskli ben tavsiye etmem açıkçası. 10 gün boyunca bir petshop olur kuş üreticisi olur gidin kursaktan besletin. Yanına da takviyelere devam edin. Mis gibi doğal yöntemle yavruyu ayağa kaldırmak. Bizler burda fikrimizi söyleriz tabikide son söz sizlerin 🌸

Garipp

Aktif Üye
Anladım, teşekkür ederim. Peki bu besleme günde 3 kez (1'si zeolitli olacak şekilde) mi yapılmalı? Ayrıca karaciğerini koruması için hangi ilacı vermeliyim?

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Anladım, teşekkür ederim. Peki bu besleme günde 3 kez (1'si zeolitli olacak şekilde) mi yapılmalı? Ayrıca karaciğerini koruması için hangi ilacı vermeliyim?
Hayır zeolit li besleme günde bir kez. Sonra normal rutin yemini yiyebilir. Besleme maması ve zeolit tozunu suyla yoğurt kıvamına getirip iki nolu besleme aparatı ile kursağa basacaksınız. Bunu günde bı kez yapacaksınız. Karaciğer koruyucu ise deve dikeni tohumu unu olabilir yada sedochol.

Garipp

Aktif Üye
Tamamdır, çok teşekkür ederim. Demet Hanımla da kursak beslemesi üzerine konuşuyoruz şu an, çok sağ olun tekrardan 🥰

Garipp

Aktif Üye
Arkadaşlar kuşumun solunum sıkıntısı ciddileşiyor gibi. Yani bir sıkıntısı var ama sebebini çözemiyorum. Enfeksiyon mu, kursak şişliğinden vs mi bilemiyorum. İki buçuk ay önce röntgende akciğer enfeksiyonu çıkmıştı. Bir hafta ağızdan baytril kullanmıştım. En fazla bir hafta öncesine kadar bir sıkıntısı yoktu. Enfeksiyon tekrarlamış ya da hiç geçmemiş olabilir mi? Dışkı peçeteyi boyuyorsa enfeksiyon var demek dedi veteriner. Geceleri yaptığı dışkılarından sonra hafif boyama görüyorum. Gündüzkiler ya temiz ya da çok hafif boyuyor. Kuşumun hikayesi ilk mesajda yazıyor. Ek olarak tüyde şu an. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Zeolitli kursak beslemesi yapamıyorum. 3 petshopa, götürebileceğim 2 veterinere sordum, onlar da yapmıyoruz dediler. Zeoliti yemine serptim yemiyor. Yoğurtla karıştırıp vermiştim 6 gün, o da bir işe yaramadı.

Son düzenleme:

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Arkadaşlar kuşumun solunum sıkıntısı ciddileşiyor gibi. Yani bir sıkıntısı var ama sebebini çözemiyorum. Enfeksiyon mu, kursak şişliğinden vs mi bilemiyorum. İki buçuk ay önce röntgende akciğer enfeksiyonu çıkmıştı. Bir hafta ağızdan baytril kullanmıştım. En fazla bir hafta öncesine kadar bir sıkıntısı yoktu. Enfeksiyon tekrarlamış ya da hiç geçmemiş olabilir mi? Dışkı peçeteyi boyuyorsa enfeksiyon var demek dedi veteriner. Geceleri yaptığı dışkılarından sonra hafif boyama görüyorum. Gündüzkiler ya temiz ya da çok hafif boyuyor. Kuşumun hikayesi ilk mesajda yazıyor. Ek olarak tüyde şu an. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Zeolitli kursak beslemesi yapamıyorum. 3 petshopa, götürebileceğim 2 veterinere sordum, onlar da yapmıyoruz dediler. Zeoliti yemine serptim yemiyor. Yoğurtla karıştırıp vermiştim 6 gün, o da bir işe yaramadı.
Benim yorumum solunum problemi eğer kronikleşmiş ise antibiyotikler bir yere kadar işe yarıyor rahatlatıyor sonra tekrar nüksediyor maalesef. Yani siz yine ilaç kullansanız bir kaç zaman sonra tekrar solunum güçlüğü yaşayacak. Tuyde ise b vitamini takviyesi yapınız. Entrobac a da devam ediniz. Diğer arkadaşlarımın da yorumları olabilir. Geçmiş olsun 🌸

Garipp

Aktif Üye
Peki kuşumun bu durumu kronikleşmiş mi yoksa mantardan kaynaklı bir durum mudur sizce? Bunu ancak mantar geçtikten sonra mı anlayabiliriz? O zamana kadar da kronikleşebilir galiba? Çok teşekkür ederim 🌸

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Peki kuşumun bu durumu kronikleşmiş mi yoksa mantardan kaynaklı bir durum mudur sizce? Bunu ancak mantar geçtikten sonra mı anlayabiliriz? O zamana kadar da kronikleşebilir galiba? Çok teşekkür ederim 🌸
Kursak enfeksiyonu solunumu tetikleyebilir. Ama bunun yorumunu yapamam kursak mantarından mı kaynaklı yoksa solunumdan mı geliyor. Röntgenle anlaşılır kaldı ki yavrunuzun röntgeni çekilmiş ve ciğerler de enfeksiyon çıkmış. Ciğerlerde enfeksiyon çıktıysa mantardan kaynaklı demek daha uzak bir ihtimal. Yine hekiminizin doğrultusunda tedavi uygulayın. 🌸 Siz takviyelerle bağışıklığı güçlü tutun.

Garipp

Aktif Üye
Anladım ☺ İkisi farklı hekimler ve tekrar röntgen gerekecek çünkü iki buçuk ay önceydi. Tekrar götürüp çektirebilme ihtimalim de çok düşük. Sizin bir öneriniz olur mu enfeksiyon için? En kötü ihtimal onu veririm 🥰

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Anladım ☺ İkisi farklı hekimler ve tekrar röntgen gerekecek çünkü iki buçuk ay önceydi. Tekrar götürüp çektirebilme ihtimalim de çok düşük. Sizin bir öneriniz olur mu enfeksiyon için? En kötü ihtimal onu veririm 🥰
Bu arada yazmak istediğiniz yorum altına cevapla derseniz daha iyi olur o zaman direk bildirim geliyor 😊 yani solunum için ilaçlar var ama şuan önermem pek doğru olmaz en azından neyden kaynaklandığını bilmek ve ona göre tedavi uygulanmak daha mantıklı. Ezbere iş olur direkt ilaç önermek. Kaldı ki en başta ben yorumumu söyledim yavrunuza çok ilaç verilmiş. En doğrusu şuan için zeolitli besleme. Arkadaşlarımın farklı bir önerileri de olabilir bu konuda. Ama benim yorumum bu şekilde 🌸

Garipp

Aktif Üye
Bu arada yazmak istediğiniz yorum altına cevapla derseniz daha iyi olur o zaman direk bildirim geliyor 😊 yani solunum için ilaçlar var ama şuan önermem pek doğru olmaz en azından neyden kaynaklandığını bilmek ve ona göre tedavi uygulanmak daha mantıklı. Ezbere iş olur direkt ilaç önermek. Kaldı ki en başta ben yorumumu söyledim yavrunuza çok ilaç verilmiş. En doğrusu şuan için zeolitli besleme. Arkadaşlarımın farklı bir önerileri de olabilir bu konuda. Ama benim yorumum bu şekilde 🌸
Teşekkür ederim belirttiğiniz için. Sizi anlıyorum, benimkisi de her zamanki gibi çaresizlikten. Teşekkür ederim yine ilgilendiğiniz için 🥰🌸