• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Cinsiyetini Sor! Albino Sultan Papağanlarımın Cinsiyetleri

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Selamlar herkese, sanırım yaklaşık 12-13 haftalık sultanlarımın cinsiyetlerini merak ediyorum. İkisinin aynı cinsiyette olduğunu düşünmüyorum çünkü ötüşleri, huyları çok farklı. Açıkçası ince ses ile ötenin dişi olduğunu düşünüyordum fakat ötüşü hem çok sesli hem de bayağı vibrato yapıyor 😁. Şimdi emin olamadım size de sormak istedim. Bir üreticiden garanti(Dna testli) erkek olan kuş ile değişebileceğimize dair teyit aldım fakat diğer kuşlarımın da cinsiyetini bilmediğim için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sizce ne yapmalıyım?

Dişi olduğunu düşündüğüm ince tonda öten kuşum:
IMG_0743.jpegIMG_0746.jpeg
Erkek olduğunu düşündüğüm kalın tonda öten kuşum:
3DB0CD15-A925-4637-9315-67A3DE20B7D5.jpegIMG_0765.jpeg

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Albinolarda tek ayrım ötüm maalesef. Bu videoda öten kuş tek kuşmu cevap evetse o kuş bence erkek.

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Albinolarda tek ayrım ötüm maalesef. Bu videoda öten kuş tek kuşmu cevap evetse o kuş bence erkek.
Merhaba, cevap için teşekkürler. Videoda yüksek sesli çığlık atar gibi öten dişi olarak tahmin ettiğim kuş. Her ötüşten sonra mırıldanır gibi ses çıkaran da erkek olduğunu düşündüğüm kuş. Yani videoda iki farklı kuş ötüyor.

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Merhaba, cevap için teşekkürler. Videoda yüksek sesli çığlık atar gibi öten dişi olarak tahmin ettiğim kuş. Her ötüşten sonra mırıldanır gibi ses çıkaran da erkek olduğunu düşündüğüm kuş. Yani videoda iki farklı kuş ötüyor.
Videoda tek kuş ötüyormuş gibi geliyor çok anlaşılmıyor. Farklı videolar ekleyin isterseniz. Ozaman şöyle söyleyeyim. İlk viyykk diye sesten sonra bir ses çıkıyor. O sesi çıkaran erkek diyorum ben. Görüntüler çok yanıltıcı.

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Evet katılıyorum görüntülerden bir şey anlaşılmıyor. Buyrun teker teker kaydetmeyi denedim bir de böyle bakın isterseniz.

bu Coco’nun videosu
Bu da Luna

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Bende sizinle aynı görüşteyim😂👍
Iyi bari hocam tesekkür ederim (y). Su an halihazirda cinsiyetini bildigim bir disi kusum var. Bu aldigim kuslarin da kardes olup olmadiklarini bilmiyorum. Sizce disiyi verip erkek almali miyim? Su anki disi kusum yaklasik bir yasinda, yavas yavas kizginlik dönemine girer diye düsünüyorum.

Cinsiyetler hakkinda baska fikri olan arkadaslar varsa onlar da yazarlarsa cok sevinirim. :)

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Iyi bari hocam tesekkür ederim (y). Su an halihazirda cinsiyetini bildigim bir disi kusum var. Bu aldigim kuslarin da kardes olup olmadiklarini bilmiyorum. Sizce disiyi verip erkek almali miyim? Su anki disi kusum yaklasik bir yasinda, yavas yavas kizginlik dönemine girer diye düsünüyorum.

Cinsiyetler hakkinda baska fikri olan arkadaslar varsa onlar da yazarlarsa cok sevinirim. :)
Aynî yerden aynî kişiden aldıysanız akrabalık olma ihtimali yüksek siz değerlendirin hocam 😊

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Arkadaşlar ufak bi sorum daha var. Bugün duş aldıktan sonra Luna bu tarz sesler çıkardı acaba ne demek istiyor? Keyfi yerindeydi o yüzden endişelenmedim ama yine de merak ediyorum 🙂. Dişi sultanlar da böyle sesler çıkarır mı? Benim bir yaşındaki diğer kuşum çok sakin konuşmaz hiç o yüzden şaşırdım duyunca.

Üst Alt