• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultanım Halsiz ve Uyukluyor

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Şimdi ölçtüm 112 gr. Yani kilo kaybı yok.
Megabakteriyi düşünmem 6 ay önce mikroskotpa megabakteri görüldü diye 21 gün amphotericin kullanmamız ve iştahının olmayışıydı.
8 gün baytril kullandık ve kızgınlık yumurtası yaptı bu da olabilir belki.

Uzun olan besleme aparatı olmadan şirıngayla verebiliyorum aslında az az .

Şu an hareketleri vs değilde tek sorunu yem yememesi. Çok çok az yemesi
Günde bir keremi beslenmeli ya da nasıl bir şey uygulayayım sizce
Bir de elde tutması çok zor bir kuş . Verebilir miyiz aparatla ? Yani birimiz tutacak diğeri vericek. Büyükte biraz. Kafası durmuyor.

Eğer mantarsa bu ilacı önerir misiniz
Hayır, bu kursak mantarı ilacı değil. Trikonomis, hexamites ve koksidiyoz için. Şehmus beyin dediği gibi zeolit tozu denemekte fayda var

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
İştahı olmayan bir sultan papağanı 112 Gr olamaz ki 🤔ya siz yanlış tartiyorsunuz yada gözlemler yanlış, kuşunuza illaki ilaç vermek istiyorsanız buna biz karar veremeyiz yada vermeyin diyemeyiz sadece ben ilaclik bir durum göremedim zaten geçmişte ilaçlar vermişsiniz bu yüzden karaciğeri daha fazla yormadan doğal bir yöntem önerdim.istahsizlik yeni başladıysa bu devam edecektir kilo kaybı olmaması için erken tedbir önemlidir 👍

Prenses Limon

Yeni Üye
İştahı olmayan bir sultan papağanı 112 Gr olamaz ki 🤔ya siz yanlış tartiyorsunuz yada gözlemler yanlış, kuşunuza illaki ilaç vermek istiyorsanız buna biz karar veremeyiz yada vermeyin diyemeyiz sadece ben ilaclik bir durum göremedim zaten geçmişte ilaçlar vermişsiniz bu yüzden karaciğeri daha fazla yormadan doğal bir yöntem önerdim.istahsizlik yeni başladıysa bu devam edecektir kilo kaybı olmaması için erken tedbir önemlidir 👍
Teşekkür ederim yorumunuz için. Dün ağzında beyaz aft gibi bir şeyler fark ettim ama detaylı bakıp fotoğrafını atacağım

Prenses Limon

Yeni Üye
Agzında beyaz bir şey var sivilcemsi

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Agzında beyaz bir şey var sivilcemsi
Fotoğraf net değil ama yara varsa koku da var mı? Salya ve kusma var mı? Kilo kaybı da yok dışkıda da sıkıntı yok,Yaradan dolayı yemi kıramayabilir bu yüzden az yiyor olabilir.eğer sıcak birşey yemiş veya içmişse ağızda yanma oluşmuş olabilir.Kusta ben trikonomas belirtisi de göremedim aşağıya linkini atıyorum okuyup belirtilere siz bakınız 👍

Prenses Limon

Yeni Üye
Fotoğraf net değil ama yara varsa koku da var mı? Salya ve kusma var mı? Kilo kaybı da yok dışkıda da sıkıntı yok,Yaradan dolayı yemi kıramayabilir bu yüzden az yiyor olabilir.eğer sıcak birşey yemiş veya içmişse ağızda yanma oluşmuş olabilir.Kusta ben trikonomas belirtisi de göremedim aşağıya linkini atıyorum okuyup belirtilere siz bakınız 👍

Yara diyemem tam olarak daha çok sivilce gibi. Öyle gagaya yaklaşınca bir koku yok. Salya ve kusma derken ağzından çıkan bir sıvı vs yok. Sıcak bir sey tüketmedi.
Bugün bir yumurta daha yaptı onu ne zaman almalıyım kafesten ?
Bir de bu aparatı açık şekilde aldım nasıl dezenfekte edebilirim ?

Son Dışkıları bu şekilde

Prenses Limon

Yeni Üye

Dilinin 2 yanında da böyle bir şey var. 2 yıl.öncede vardı ama

Prenses Limon

Yeni Üye
Yeterli değil. Sizin beslemeniz gerekecek. Elinizde besleme aparatı ve maması var mı. Varsa mamayı hazirlayip kursaktan besleyin. Forumda örneği var bakarak yapabilirsiniz yada petshoplardan birine gidip rica edebilirsiniz. Malzemeler yoksa şimdilik iyice haşlanmış 15 dakika kadar yumurta sarısının yarısını alın. Biraz mısır unu ekleyin. Ilık suyla yoğurt kıvamına getirin. İçine varsa eğer mercimek tanesi kadar probiyotik ekleyin. Siringayla az az ağızdan vermeye çalışın. Ama besleme maması ve apartı mutlaka temin ediniz.
Merhaba. İştahsızlığı devam ediyor ama kursaktan beslemem gerekip gerekmediğini nasıl anlarım . Henüz hiç kursaktan beslemedim bi 3 ml kadar mama verebiliyorum şirıngayla ama nasıl desem hiç durmuyor zor tutuyorum. 107 gramdı 1 günde 110 a çıktı. 2 tane kızgınlık yumurtası yaptı bu hafta 3. Geliyor yüksek ihtimalle.

Aparatı aldım fakat dezenfekte olsun diye oksijenli suda bekletip kaynattım. Şimdide paslanmış gibi oldu. Yeni aparat arayışındayım. 1 numara bulabildim yakınlarda olur mu yetişkin bir kuş için

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Paslanmış ise hiç riske girmeyin yeni aparat temin ediniz. 1 numara sultanlar için uygun değil diye biliyorum. Gramajı iyi gibi geldi bana. Kendi beslenmiyor mu. Bir yeni güncel video görebilir miyiz. Tekrardan temiz beyaz peçeteye güncel dışkı fotosu da alalım.

Prenses Limon

Yeni Üye
Paslanmış ise hiç riske girmeyin yeni aparat temin ediniz. 1 numara sultanlar için uygun değil diye biliyorum. Gramajı iyi gibi geldi bana. Kendi beslenmiyor mu. Bir yeni güncel video görebilir miyiz. Tekrardan temiz beyaz peçeteye güncel dışkı fotosu da alalım.
Besleniyor ama az. Gramajında problem yok ama benim korkum gramajı iyi olup aç kalıp ölmesi hani boyle bir sey mümkün mü ?

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Zaten yeteri kadar beslenmezse doğru orantı olarak gramajda düşüş olacak. Yavrunuzun gramajı iyi. Arada mama yapıp verin sebze meyve ile destekleyin. Gervit ve entrobac gibi takviyeleri düzenli veriyor musunuz.

Prenses Limon

Yeni Üye
Zaten yeteri kadar beslenmezse doğru orantı olarak gramajda düşüş olacak. Yavrunuzun gramajı iyi. Arada mama yapıp verin sebze meyve ile destekleyin. Gervit ve entrobac gibi takviyeleri düzenli veriyor musunuz.
Yok yarın sipariş vericem onları. Entrobacın asıl rengi sarı mı acaba ? Çünkü elimdeki beyaz gibiydi

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Bence bir an önce temin ediniz. Çok beyaz değil sarıda değil ortası kırık beyaz gibi bilmem anlatabildim mi 😊

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Merhaba. İştahsızlığı devam ediyor ama kursaktan beslemem gerekip gerekmediğini nasıl anlarım . Henüz hiç kursaktan beslemedim bi 3 ml kadar mama verebiliyorum şirıngayla ama nasıl desem hiç durmuyor zor tutuyorum. 107 gramdı 1 günde 110 a çıktı. 2 tane kızgınlık yumurtası yaptı bu hafta 3. Geliyor yüksek ihtimalle.

Aparatı aldım fakat dezenfekte olsun diye oksijenli suda bekletip kaynattım. Şimdide paslanmış gibi oldu. Yeni aparat arayışındayım. 1 numara bulabildim yakınlarda olur mu yetişkin bir kuş için
Merhaba, 1 no kanarya ve çok minik yavrular için. Size 3 no lazım. Yem yeme hususunda kursağını yoklayarak kontrol ediniz. Bir miktar yem hissediyorsanız, yiyordur. Yine günlük yem kabuklarını kontrol edebilirsiniz.

Aperatı 5 dk kaynatmanızı söylemiştim. Oksijenli suda neden beklettiniz ki? Ayrıca daha konunuzun en başında, antibiyotik tedavisi başladığında yeni entrobac ve gerwit almanızı önermiştim lazım olacağı için. Ama yine tavsiyemi dinlemediniz. Size ve kuşunuza yardımcı olmaya çalışıyoruz ama önerilerimizi dikkate almadığınız sürece size yardımcı olamayız.

Prenses Limon

Yeni Üye
Merhaba, 1 no kanarya ve çok minik yavrular için. Size 3 no lazım. Yem yeme hususunda kursağını yoklayarak kontrol ediniz. Bir miktar yem hissediyorsanız, yiyordur. Yine günlük yem kabuklarını kontrol edebilirsiniz.

Aperatı 5 dk kaynatmanızı söylemiştim. Oksijenli suda neden beklettiniz ki? Ayrıca daha konunuzun en başında, antibiyotik tedavisi başladığında yeni entrobac ve gerwit almanızı önermiştim lazım olacağı için. Ama yine tavsiyemi dinlemediniz. Size ve kuşunuza yardımcı olmaya çalışıyoruz ama önerilerimizi dikkate almadığınız sürece size yardımcı olamayız.
Alacağım. Önerilerinizi dikkate alıyorum ama bütçem yoktu. Bir işte çalışmıyorum.
Yarın sipariş veriyorum.
Yem yiyor fakat az.
Aparatı oksijenli suda beklettikten sonra size sordum ondan dolayı. Yani cevap geç geldi ya da ben geç sordum. Aparatıda yarın temin edicem. No 2 ya da 3
Aslında kursaktan beslemeye korkuyorum baya
Kursağında şişlik yok yememiş gibi ama yem kabukları var. Kabuk var ama eskisi gibid değil baya az . Hiç hiç yemiyor değil ama az

Son düzenleme:

Prenses Limon

Yeni Üye

Röntgeni çekildi ve bir şey çıkmadı. Bir de siz bakar mısınız

Cengiz N.

Müdavim
Kıdemli Üye
Öncelikle geçmiş olsun! Bu kadar ilaç, bu kadar zorlama sağlıklı kuşu bile hasta yapabilirim. Kendiniz bilirsiniz ama ben kesinlikle ilaç özellikle antibiyotiği önermiyorum. 6 ay önce megabakteri teşhisi konan bir sultan kesinlikle 110 gr olamaz. En fazla 70-75 gr olur. Benim yavrucak 60 gr dı. Probiyotik ve multi vitamini arkadaşların önerdiği gibi verebilirsiniz. Sağlığına kavuştuğu zaman bence onları da azaltın birer gün ara vererek sıralı şekilde verebilirsiniz. Veterinerlere çok güvenmeyin derim. Kanatlı uzmanı bile olsa. Önce araştırma yapın. Bu arada kuşlar suyu da dışkı içinde dışarı atarlar sulu dışkı bazen olabilir. Meyve sebze, mama ve ilaçların etkisinde olabilir. Kursaktan besleme konusuna gelince alışkın kişiler için çok kolay olabilir ama bence son çare çünkü riskli bir yöntem kaşıkla yedirmeyi deneyin mamayı. Veya şırınga ile damla damla vererek deneyin. Eğer o da olmuyorsa kilo kaybı başlamışsa son çare olarak kursaktan besleme yaparsınız

Prenses Limon

Yeni Üye
Öncelikle geçmiş olsun! Bu kadar ilaç, bu kadar zorlama sağlıklı kuşu bile hasta yapabilirim. Kendiniz bilirsiniz ama ben kesinlikle ilaç özellikle antibiyotiği önermiyorum. 6 ay önce megabakteri teşhisi konan bir sultan kesinlikle 110 gr olamaz. En fazla 70-75 gr olur. Benim yavrucak 60 gr dı. Probiyotik ve multi vitamini arkadaşların önerdiği gibi verebilirsiniz. Sağlığına kavuştuğu zaman bence onları da azaltın birer gün ara vererek sıralı şekilde verebilirsiniz. Veterinerlere çok güvenmeyin derim. Kanatlı uzmanı bile olsa. Önce araştırma yapın. Bu arada kuşlar suyu da dışkı içinde dışarı atarlar sulu dışkı bazen olabilir. Meyve sebze, mama ve ilaçların etkisinde olabilir. Kursaktan besleme konusuna gelince alışkın kişiler için çok kolay olabilir ama bence son çare çünkü riskli bir yöntem kaşıkla yedirmeyi deneyin mamayı. Veya şırınga ile damla damla vererek deneyin. Eğer o da olmuyorsa kilo kaybı başlamışsa son çare olarak kursaktan besleme yaparsınız
Net yorumunuz için teşekkür ederim. Düzenli her gün tartıcam Limonu.