• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Normal Gri Sultan Papağanları:
Normal Gri Dişi: Genellikle sadece gagalarının etrafında, göz çevrelerinde ve alınlarında sarının izleri olan gri yüzleri vardır. Yanak lekeleri, turuncunun üzerine gri renkten bir perde olduğundan daha donuk görünür ve ibikleri gri renklidir. Uçuş tüylerinin alt tarafında sarı benekler ve kuyruklarında göze çarpan sarı ve gri çizgiler bulunur. Dişiler, 6 ila 8 ay arasındaki ilk tüy değişiminden sonra birincil uçuş tüylerinin altındaki benekleri ve kuyruklarındaki çizgileri kaybetmezler. Sadece ikincil, yani gövdeye yakın tüylerdeki benekler kaybolur.
1707334638265.png

Normal Gri Erkek: Normal gri erkek sultan papağanları ilk doğduklarında görsel olarak dişilerden ayırt edilemezler. 6 ila 8 ay arasındaki ilk tüy değişiminden sonra birincil uçuş tüyleri altındaki benekler ve kuyruk altlarındaki çizgiler yok olmaya başlar. Kanat ve kuyruk tek renge (griye) döner. Suratlarındaki gri renk azalarak tamamen sarı bir hal alır. İbikleri de aynı şekilde ucunda hafif grilik olacak şekilde sarıya döner. Yanaklardaki benekler, bir gri perde tarafından kapatılmadıkları için parlak turuncuya döner.
1707334746509.png

Normal Whiteface(normal beyaz surat) 1707330994324.png,
Cinnamon(tarçın) 1707331056403.png,
Fallow(bronz) 1707331162568.png, Silver(gümüş)1707331290518.png,
Yellowcheek(sarı surat)1707331358919.png, Pastelface(pastel surat)1707331446518.png ve temel gri veya kahverengi bir kuşta beyaz veya sarı vurgulara sahip diğer mutasyonlar, gri kuşlarla aynı şekilde cinsiyetlendirilebilir. Yani dişilerin gri veya kahverengi yüzleri, uçuş tüyleri altında benekleri ve kuyruklarındaki çizgileri olacaktır. Erkeklerin lekeleri ve çizgileri olmaz, ancak beyaz veya sarı yüze ve ibiklere sahip olacaklardır.

Pearl Sultan Papağanları:
"Pearling" yani tüylerin üzerinde inci seklinde desenler olusmasi bu mutasyonun en belirgin özelliğidir. Bu cins için, kanatlar ve sırttaki tüylerde beyaz veya sarı dantel gibi bir desen bulunur.
Pearling, hafif veya yoğun olabilir ve dişiler işaretlerini kaybetmezken, erkeklerin desenleri zamanla çok soluk hale gelir ve olgunluğa eriştiğinde ya tamamen kaybolur ya da çok hafif görünür kalır. Bu çok silik, sadece silüeti görünen desene kuşçular arasında “ghost pearls” yani hayalet inciler ismi verilmiştir.

1707332090894.png
Bir pearl erkeğinin gelişimi. Bebek - 6 ay - bir yıl. Yüz maskesinin nasıl oluştuğunu ve birçok inci desenini nasıl kaybettiğini görebilirsiniz. Daha da kaybetmeye devam edecek ve yetişkinliğe ulaştığında normal gri gibi görünecek, ama bu geni taşıyor olacak. Enteresan değil mi? :)

Erkekler ve dişiler arasındaki fark belirgindir. Yoğun renklenmenin yanı sıra, dişilerin ayrıca kuyruk tüylerinin altında renkli cizgileri bulunur. Dişiler tüy döneminden sonra ne birincil ne de ikincil tüylerinin altındaki benekleri kaybetmezler. Benekler gövdeye kadar uzanabilir.

Lutino Sultan Papağanları:

Bu kuşların üzerinde hiç gri bulunmaz, vücutları gri veya kahverengi pigmentleri üretemez. Koyu gözlere sahip, belki de sadece bir tüy veya tırnakta küçük bir gri alanı olan sarı bir kuş bile, bir lutino değil, pied bir kuş olarak kabul edilir. Lutinolar, dişilerin uçuş tüyleri altında aynı parlak sarı lekelere sahip olacakları ve kuyruklarının sarı üzerine krem veya krem üzerine sarı çizgili bir deseni gösterecekleri şekilde görsel olarak cinsiyetlendirilebilirler. Erkekler, bu özelliklerin eksikliği ile cinsiyetlendirilir. Çok soluk bir lutino (neredeyse beyaza kaçan bir sarı veya sarı-beyaz karışık), desenleri net bir şekilde göstermeyebilir. İnsan gözüyle görülemeyecek seviyede soluksa ultraviyole ışık kullanılarak cinsiyet tespiti yapılabilir. Lutino-pearl kuşlar genellikle dişidir, düşük ihtimalle erkek olma şansları da vardır. Eğer tüy değişiminde desenlerini ve/veya kuyruk altı çizgilerini/kanat altı lekelerini kaybeden bir bebek lutino-pearl kuşunuz varsa, bu durum onun erkek olduğuna işarettir. Eğer kuşunuz yetişkinliğe ulaşmış ve desenlerini korumaya devam ediyorsa dişidir.

Pied ve Beyaz Surat Lutino(Albino) Sultan Papağanları:
Lutino Beyaz Yüzler (diğer adıyla Albino), görsel olarak cinsiyetlendirilemez. Alternatif bir yöntem olarak kan testi, DNA testi veya cerrahi cinsiyetleme gibi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Pelvik kemikleri hissederek cinsiyet belirleme genellikle güvenilmez kabul edilir ve deneyimsiz bir kişi tarafından yapılıyorsa potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Bu şekilde cinsiyeti belirlemek, genellikle kuş olgunluğa erişene ve dişi bir kuş ise ilk yumurtasını yapmış olana dek zaten doğru sonuç vermeyecektir.

Eğer pied tüylü sultan papağanınızın bazı koyu kuyruk tüyleri varsa, kuyruk tüylerindeki çizgilenmeden veya çizgilenmenin olmamasından cinsiyetini anlamak mümkün olabilir. Aynı şekilde kanatlarında koyu tüyler bulunuyorsa, yazının başında değindiğimiz kanat altı beneklerinden de cinsiyet belirlenebilir. Bu renk mutasyonunda dış görünüşten cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Suratında belirgin şekilde gri maske deseni olan pied bir kuş da erkek olabilir.

Şimdi söyleyeceğim detay bize cinsiyetle alakalı bize bilgi vermez, fakat çokça sorulan ve telaş uyandıran bir konu olduğu için değinmek istiyorum. Pied kuşların ayak tırnakları farklı renk olabilir. Bir kuş pied genine taşıyıcı olarak sahipse fakat dış görünüş olarak pied göstermiyorsa, onun da ayak tırnakları(veya tek bir tırnağı) farklı renklerde olabilir. Pied geni standard gri genine göre çekinik(recessive) bir gendir.

1707333598456.png

Cinsiyeti Belirlemenizi Sağlayabilecek Bazı Diğer Bilgiler:
  • Eğer bir kuş yumurtluyorsa, dişidir.
  • Bazı mutasyonlar cinsiyetle ilişkilidir (sex-linked) ve ebeveynlerin renklerini bilmek genellikle bu kuşların cinsiyetini anlamanıza yardımcı olabilir. Lutino, Cinnamon ve Pearl, yaygın olarak cinsiyetle ilişkilendirilmiş mutasyonlardır.
  • Temel olarak, eğer baba cinsiyetle ilişkilendirilmiş rengi görsel olarak taşıyor veya bu rengi taşıyan genetik taşıyıcısıysa ve anne bu rengi görsel olarak sergilemiyorsa (dişiler cinsiyetle ilişkili bir mutasyon için genetik taşıyıcı olamaz - evet, bu insanlardan ve diğer memelilerden farklıdır) bu renkteki yavrular dişidir. Erkek ebeveyn cinsiyetle ilişkilendirilmiş değilse, tüm dişi yavruların mutasyon rengi olmayabilir, ancak mutasyon rengindeki tüm yavrular dişidir.
  • Genel olarak erkekler ıslık çalar ve dişiler daha sessizdir, ancak istisnalar vardır.
  • Aynı cinsiyette iki kuş, güçlü ebeveyn içgüdülerine sahipse bir çift bağı kurabilir ve eşleşme ve yuva yapma hareketlerini gerçekleştirebilir. İki dişi kuşun eş olup döllenmemiş (boş) yumurta yaptıkları nadir de olsa görülmüştür.
  • Kuşlarınızı üretmeyi planlamıyorsanız, cinsiyetlerini bilmek çok da önemli değildir.
  • Erkek sultan papağanları kafes tellerine vururlar ve kur ötüsü yaparlar.
  • Erkek sultan papağanları kanatlarını kalp şeklinde açarlar.
  • Dişi sultan papağanları kızgınlık dönemlerinde, eş istediklerini öne eğilip, kuyruklarını yukarı kaldırıp, bir civcivin ötüşüne benzeyen sesler çıkararak gösterirler.

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Emeğinize sağlık ☺Bilgi ve paylaşım için teşekkürler 👍
Rica ederim hocam, umarim faydali olur :). Son zamanlarda forumda cok soruldugu icin yazmayi düsünüyordum, @Doğacı hocamiz vesile oldu. Sinav dönemim gectikten sonra mutasyonlar ve sultan papaganlarinin kalitim bilimi hakkinda daha detayli makaleler yazmayi planliyorum 😊.

alpdemm

Aktif Üye
  • Temel olarak, eğer baba cinsiyetle ilişkilendirilmiş rengi görsel olarak taşıyor veya bu rengi taşıyan genetik taşıyıcısıysa ve anne bu rengi görsel olarak sergilemiyorsa (dişiler cinsiyetle ilişkili bir mutasyon için genetik taşıyıcı olamaz - evet, bu insanlardan ve diğer memelilerden farklıdır) bu renkteki yavrular dişidir. Erkek ebeveyn cinsiyetle ilişkilendirilmiş değilse, tüm dişi yavruların mutasyon rengi olmayabilir, ancak mutasyon rengindeki tüm yavrular dişidir.
Bu bolumu tam olarak anlayamadim ben :)

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Bu bolumu tam olarak anlayamadim ben :)
Kuşlarda memelilerdeki gibi XX(dişi) ve XY(erkek) kromozomları yerine ZZ(erkek) ve ZW(dişi) kromozomları bulunur. Gördüğünüz gibi kuşlarda homomorfik olan cinsiyet memelilerin tersine erkektir. Biz kafamızı karıştırmaması için yine X ve Y kullanalım ve bir örnek üzerinden anlamaya çalışalım.

XX erkek, XY dişi kuşumuz olsun, ikisinin de normal gri olduğunu varsayalım. Çarprazlamayı yaptığımızda,

XX, XY, XX, XY

Bu demektir ki erkek ve dişi yavruların yüzde yüzü normal gri mutasyonuna sahip olacaktır.
Peki bu denkleme Pearl mutasyonunu eklersek nasıl olurdu? Erkeğin pearl taşıyıcı, dişinin normal gri olduğunu varsayalım. Pearl mutasyonu X kromozomu üzerinde taşınan dominant griye çekinik bir mutasyondur. Bu sebepler dişiler asla pearl taşıyıcı olamazlar. Bir adet X’e sahip oldukları için ya bu mutasyonu görsel olarak gösterirler ya da gene sahip değillerdir. Aynı şey diğer cinsiyete bağlı mutasyonlar(lutino, yellowface, cinnamon) için de geçerlidir. P ile göstereceğiz. Çarprazlama şu şekilde olur:

XXP erkek XY dişi

XX XY XPX XPY

Yani yavruların;
25% Dominant gri erkek
25% Dominant gri dişi
25% Pearl taşıyıcı erkek
25% Pearl dişi

Peki erkek normal gri, dişimiz pearl olsa nasıl olacaktı?

XX erkek XPY dişi

XXP XY XXP XY

dişilerin %100’ü normal gri olurken erkeklerin %100’ü pearl taşıyıcı olacaklardı 👍🏻

Mesela lutino erkek bir yavru istiyoruz diyelim. Anne lutino, baba normal gri bir kuştan bunu elde edebilir miyiz? L ile gösterelim.

XX erkek XLY dişi

XXL XY XXL XY

erkeklerin hepsi normal gri görüntülü lutino taşıyıcılar oldular. Dişilerse dominant gri görüntüsüne sahipler.

Peki erkek lutino taşıyıcı, dişi normal gri olursa(anlamadığınız kısmı burada daha net inceleyeceğiz)

XXL erkek XY dişi

XX XY XLX XLY

erkeklerin yarısı dominant gri, diğer yarısı lutino taşıyıcı.
dişilerin yarısı dominant gri, diğer yarısı lutino

Yani bu çarprazlama sonucu çıkan bütün lutino yavrular dişidir.

Peki buradaki lutino taşıyıcı erkeği tekrar lutino bir dişiyle eşlersek?

XXL erkek XLY dişi

XXL XY XLXL XLY

Erkeklerin %50’si gri, %50’si lutino oldu. Gri erkek yavruların hepsi Lutino taşıyıcı oldular.
Dişilerin %50’si gri, %50’si lutino oldu.

Yani sonuç olarak lutino erkek sultan papağanı yavrular alabilmek için annenin lutino(XLY), babanın da ya görsel lutino(XLXL) ya da lutino taşıyıcı(XXL) genine sahip olması gerekir. Umarım anlatabilmişimdir 😁. Sorunuz olursa yine sorabilirsiniz 👍🏻

alpdemm

Aktif Üye
Kuşlarda memelilerdeki gibi XX(dişi) ve XY(erkek) kromozomları yerine ZZ(erkek) ve ZW(dişi) kromozomları bulunur. Gördüğünüz gibi kuşlarda homomorfik olan cinsiyet memelilerin tersine erkektir. Biz kafamızı karıştırmaması için yine X ve Y kullanalım ve bir örnek üzerinden anlamaya çalışalım.

XX erkek, XY dişi kuşumuz olsun, ikisinin de normal gri olduğunu varsayalım. Çarprazlamayı yaptığımızda,

XX, XY, XX, XY

Bu demektir ki erkek ve dişi yavruların yüzde yüzü normal gri mutasyonuna sahip olacaktır.
Peki bu denkleme Pearl mutasyonunu eklersek nasıl olurdu? Erkeğin pearl taşıyıcı, dişinin normal gri olduğunu varsayalım. Pearl mutasyonu X kromozomu üzerinde taşınan dominant griye çekinik bir mutasyondur. Bu sebepler dişiler asla pearl taşıyıcı olamazlar. Bir adet X’e sahip oldukları için ya bu mutasyonu görsel olarak gösterirler ya da gene sahip değillerdir. Aynı şey diğer cinsiyete bağlı mutasyonlar(lutino, yellowface, cinnamon) için de geçerlidir. P ile göstereceğiz. Çarprazlama şu şekilde olur:

XXP erkek XY dişi

XX XY XPX XPY

Yani yavruların;
25% Dominant gri erkek
25% Dominant gri dişi
25% Pearl taşıyıcı erkek
25% Pearl dişi

Peki erkek normal gri, dişimiz pearl olsa nasıl olacaktı?

XX erkek XPY dişi

XXP XY XXP XY

dişilerin %100’ü normal gri olurken erkeklerin %100’ü pearl taşıyıcı olacaklardı 👍🏻

Mesela lutino erkek bir yavru istiyoruz diyelim. Anne lutino, baba normal gri bir kuştan bunu elde edebilir miyiz? L ile gösterelim.

XX erkek XLY dişi

XXL XY XXL XY

erkeklerin hepsi normal gri görüntülü lutino taşıyıcılar oldular. Dişilerse dominant gri görüntüsüne sahipler.

Peki erkek lutino taşıyıcı, dişi normal gri olursa(anlamadığınız kısmı burada daha net inceleyeceğiz)

XXL erkek XY dişi

XX XY XLX XLY

erkeklerin yarısı dominant gri, diğer yarısı lutino taşıyıcı.
dişilerin yarısı dominant gri, diğer yarısı lutino

Yani bu çarprazlama sonucu çıkan bütün lutino yavrular dişidir.

Peki buradaki lutino taşıyıcı erkeği tekrar lutino bir dişiyle eşlersek?

XXL erkek XLY dişi

XXL XY XLXL XLY

Erkeklerin %50’si gri, %50’si lutino oldu. Gri erkek yavruların hepsi Lutino taşıyıcı oldular.
Dişilerin %50’si gri, %50’si lutino oldu.

Yani sonuç olarak lutino erkek sultan papağanı yavrular alabilmek için annenin lutino(XLY), babanın da ya görsel lutino(XLXL) ya da lutino taşıyıcı(XXL) genine sahip olması gerekir. Umarım anlatabilmişimdir 😁. Sorunuz olursa yine sorabilirsiniz 👍🏻
Hocam anlatim icin tesekkurler gercekten gayet guzel anlatim olmus. Sonuc olarak anne babanin ayni zamanda tasiyici olduklari genleri de bilmek kesinlik saglar. Haliyle buyukanne ve buyukbabalarida bilmek gerekir diye dusunuyorum :) benim gri erkek ve pied disi den, pearl ve sanirim bir adet grey yavrum oldu. İkisinde de cekinik pearl geni oldugunu varsayiyoruz o zaman dogrumudur? Hatta gorselleyelim :)
Acaba bu durumda cinsiyet ihtimalleri ne olucaktir?. Simdi yeni bir yabru dogru 2 tane daha dolu yumurta var ihtimalleri merak ediyorum acikcasi

Ekli dosyalar

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Hocam anlatim icin tesekkurler gercekten gayet guzel anlatim olmus. Sonuc olarak anne babanin ayni zamanda tasiyici olduklari genleri de bilmek kesinlik saglar. Haliyle buyukanne ve buyukbabalarida bilmek gerekir diye dusunuyorum :) benim gri erkek ve pied disi den, pearl ve sanirim bir adet grey yavrum oldu. İkisinde de cekinik pearl geni oldugunu varsayiyoruz o zaman dogrumudur? Hatta gorselleyelim :)
Acaba bu durumda cinsiyet ihtimalleri ne olucaktir?. Simdi yeni bir yabru dogru 2 tane daha dolu yumurta var ihtimalleri merak ediyorum acikcasi
Pearl cinsiyete bağlı bir mutasyon olduğu için ve X kromozomu üzerinde taşındığı için yavrularda görünür şekilde pearl varsa ve anne kuş görünür pearl değilse, pearl olan yavru dişidir.

Bu durumda dişiler tek X’e sahip ve pearl taşıyıcı olamadıkları için erkek kuşunuzun gençken pearl desenlerine sahip olduğu ve erişkinliğe ulaştığında desenlerini kaybedip normal griye döndüğü, veya pearl taşıyıcı olduğu yorumunu yapabiliriz.

Pied yavru için cinsiyet tahmini yapamayız. Sadece baba kuşun piedi split olarak taşıdığını ve gri, piede göre dominant olduğu için göstermediğini söyleyebiliriz

yani sizin pearl yavrunuz dişi, pied yavrunuz ???

Son düzenleme:

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
1707381939490.png
Burada görebildiğimiz gibi pearl erkek yavru alabilmemiz için anne kuşun pearl olması, baba kuşun görünür pearl ya da pearl taşıyıcı olması gerek. Sizin durumunuzda anne pearl olmadığı için direkt olarak yavruya dişi diyebiliyoruz. Pied kuşunuz da erkekse pearl taşıyıcı olma ihtimali var. 👍🏻

Son düzenleme:

alpdemm

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 59841
Burada görebildiğimiz gibi pearl erkek yavru alabilmemiz için anne kuşun pearl olması, baba kuşun görünür pearl ya da pearl taşıyıcı olması gerek. Sizin durumunuzda anne pearl olmadığı için direkt olarak yavruya dişi diyebiliyoruz. Pied kuşunuz da erkekse pearl taşıyıcı olacaktır 👍🏻
Aciklamali cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Sayenizde bircok sey ogrenmis oldum gercekten. Pearl yavrumuz kesin disi, pied icin en azindan otus bekliyecez sanirim. Bu arada diger yavruyu ben grey saniyordum :)

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Aciklamali cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Sayenizde bircok sey ogrenmis oldum gercekten. Pearl yavrumuz kesin disi, pied icin en azindan otus bekliyecez sanirim. Bu arada diger yavruyu ben grey saniyordum :)
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Yavru gray olsaydı suratı ve ibiği gri renkte olurdu. Aynı şekilde sizin yavruda sarı kanat tüyleri ve sarı-yeşil kuyruk olduğu için direkt pied diyebiliyoruz. Karıştırmanız normal çünkü koyu renk ağırlıklı bir pied ☺. Çok tatlılar maşallah

alpdemm

Aktif Üye
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Yavru gray olsaydı suratı ve ibiği gri renkte olurdu. Aynı şekilde sizin yavruda sarı kanat tüyleri ve sarı-yeşil kuyruk olduğu için direkt pied diyebiliyoruz. Karıştırmanız normal çünkü koyu renk ağırlıklı bir pied ☺. Çok tatlılar maşallah
Gercekten cok yardimci oldunuz tesekkur ederim ☺

myilmaz

Aktif Üye
Emeginiz icin tesekkurler. Cok bilgilendirici oldu. Fakat aralarda goremedim ama, wifi turu icin durum nasil oluyor? Onun ayri bir belirleme sekli var mi?

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Emeginiz icin tesekkurler. Cok bilgilendirici oldu. Fakat aralarda goremedim ama, wifi turu icin durum nasil oluyor? Onun ayri bir belirleme sekli var mi?
Wifi dediğiniz whiteface’in yani beyaz suratın kısaltması. Normal white face bir kuşun cinsiyetini belirlemek için normal gri ile aynı yöntemler kullanılır(Gri erkeğin hemen altında görseli var ☺). Whiteface pearl ve whiteface pied için de yine yukarıda pearl ve pied için anlattığım yöntemler kullanılabilir. Tek fark sarı tüyler yerine beyaz tüylerinin olması.

Son düzenleme:

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
@Dino Sultan papağanı cinsiyeti benim çok eksik olduğum bir konu. Ötüş farklılığından dişi erkek ayrımı hariç hiçbir bilgim yok. Bu makalenize şöyle bir baktım. Çok ayrıntılı ve güzel duruyor. Müsait bir zamanda özümseyerek okuyacağım. Emekleriniz için çok teşekkür ederim. 🙏🌸

Üst Alt