• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Soru! Sultan Papağanım alışmıyor korkuyor ötüşü garip

Capito

Yeni Üye
İyi günler. Yaklaşık 4 aylık kadar sultan papağanım var. ama 2 aydır bende arkadaşım hediye yolladı. İlk başlarda çok ürkektik sürekli kafes tabında kalıyor ve kendini oradan oraya atıyordu ama bu sorunu aştık. Şuan kafesine alıştı yemini yiyor suyunu içiyor çekirdeğini yiyor. Ama çok ürkek aşırı derecede. Kendime bir türlü alıştıramadım. Elimden parmak ucumla çekirdek verdiğimde alıyor yiyor ekmek yiyor ama bir türlü elime alıştıramadım. Parmak uçlarından ileriye gidemedik. Birde çok acaip sesler çıkarıyor. Sinirleniyor gibi kızıyor gibi anlam veremedim yardımcı olur musunuz bu konuda?

Wazesx

Yeni Üye
Benim papağanımın alışması 3 ayı bulmuştu başta kafesin yanından geçerken bile tıslardı bize. Yavaş yavaş önce kafes dışından bir şeyler yedirerek alıştırdım elime. Sonra bir gün kafesten çıkardım kaçıp perdeye kondu elime aldım ilk defa. Sonrasında hiç omzumuzdan kafamızdan ayrılmadı :)

Capito

Yeni Üye
bende günlük çıkarıyorum sabahları kafesten uçuyor sağa sola konuyor ama ele asla gelmiyor. Anca kafesi yakınına götürünce kafesin üstüne geliyor diğer türlü imkanı yok ele gelmiyor ama kafes içi olsun kafes dışı olsun çekirdek yiyor elden

EnesGenç

Eski Forumcu
Kusunuzu aldığınız zaman 1 hafta boyunca kafeste bıraktınızmi egerki birakmadiysaniz bu tür olaylar normaldir. Şu sözle örnek vereyim ağaç yaşken eğilir bundan sonra kusunuz eğitilmesi biraz zor olur ama ustalar daha iyi bilir

Capito

Yeni Üye
yaklaşık 3 hafta kadar kafesten hiç çıkarmadım

EnesGenç

Eski Forumcu
Çok gürültü gereksiz ışık varmıydi 3 hafta bekllettiginjz yerde ve bu alışma süreleri cinsiyetlere göre değişir kuşunuz hangi cinsiyette erkek ise bu süre çok geçtir ama dişi ise bu süre normaldir ümidinizi kesmeyin hayırlısı olsun

Bahar Y.

Müdavim
Aksine erkek kuşların eğitimi daha kolay olur, size gelmeden önceki süreçte nasıl bakıldı bununda çok etkisi var eğitim açısından, elinizden yem vermeye devam edin aranızda bağ oluşacaktır, sabırlı olmak gerekiyor
Çok gürültü gereksiz ışık varmıydi 3 hafta bekllettiginjz yerde ve bu alışma süreleri cinsiyetlere göre değişir kuşunuz hangi cinsiyette erkek ise bu süre çok geçtir ama dişi ise bu süre normaldir ümidinizi kesmeyin hayırlısı olsun

EnesGenç

Eski Forumcu
Yani 2 qy çok alışması için demek istedim
Aksine erkek kuşların eğitimi daha kolay olur, size gelmeden önceki süreçte nasıl bakıldı bununda çok etkisi var eğitim açısından, elinizden yem vermeye devam edin aranızda bağ oluşacaktır, sabırlı olmak gerekiyor

Capito

Yeni Üye
Cinsiyetini bilmiyorum ama erkek diye gönderdi arkadaşım videosunu atacağımda programı kabul etmiyor birşeyleri dönüştürmemi istiyor sistem videoda

burakdalbudak

Paylaşımcı
bende 3 hafta önce aldım. 1 hafta olmadan alıştı cinsiyetini hala çözemedim ama :D

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Maşallah kardeşim sultan papağanı çabuk alışan hayvandır ama her hayvanın illaki alışma süreçleri oluyor ilk başlarda kaçacaktır ona güzel ikramlar ver. Ara ara çekirdek verebilirsin dal darı verebilirsin. İlk önce kafes tabanına dal darı koy hayvanlar çok sever tüketmesini sonra elinle uzatmaya başla :) Hayır demeyecektir. Bu şekilde aranızda iletişim olur. Papağan zeki hayvandır sizden zarar gelmeyeceğini anlaması lazım. En zor ırklardan biri olan cennet papağanını bu şekilde alıştırdım.

Capito

Yeni Üye
Ele alışmıyor ya o dediklerini yapıyoruz çekirdek vs yiyor ama avucuma koyduğum zaman gelmiyor kaçıyor korkuyor tıslıyor

EnesGenç

Eski Forumcu
Sabır edin lütfen nasıl bir binayı inşa etmesi zor ise yikmasi kolaydır. Siz zor bir olayla mücadele ediyorsunuz. Sabrınızı yitirmeyin

Üst Alt