• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultan Papağanı Veteriner Ziyaretim

müfoş

Yeni Üye
Merhabalar. Kasım ayından beri benimle olan Müfoş oğlumu geçen salı günü veterinere götürdüm. Kendisi bir kanatlı uzmanıymış. Son zamanlarda pek yemek yemiyordu, bu süreçte kilo vermişti zaten. 84 gram çıktı veterinerde. Hemen birsürü tahlil yaptı, röntgen çekildi. Bazı değerlerinin düşük ya da sınırda olduğunu söyledi. Yemek yememek ve suyu az içmekten dolayı imiş. Veteriner hekime kullandığım takviye entrobac, gerwit bunları söylediğimde artık kullanmamam gerektiğini söyledi. Çocuk için iki haftalık 6 tane ağızdan vermeli destek ve ilaç verdi. Antibiyotik de varmış. 2 hafta sonra tekrar kontrole gideceğiz, dışkısında da problem varmış. Elle besleme yapmanız lazım dedi, çünkü bu aralar gerçekten yemlerini yemeye ço k dirençli. Zaten meyve sebzeye de hiç alışmamıştı.
Aslında salı günü veterinere gitmeden çocuk iyiydi ötüp duruyordu. Salı gününden beri bir mahzunlaştı. Sessiz sessiz duruyor, bir iki kere bik bik yaptı o kadar. Sabah akşam zorla vitaminlerini içiriyoruz, elle besleme için bebekler için olan kavanoz mamalardan vermemizi söyledi, onlardan yedirmeye çalışıyoruz. Bu çocuklar biliyorum ki hasta olduklarını pek belli etmiyorlar. Ama böyle de sanki iyicene kötü mü yapıyoruz çocuğu. Ne yapmam lazım sizce? Yarın gündüz gözü ile dışkı fotoğrafı atarım.
Yemek yemesini nasıl toparlayabiliriz?

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Hangi tahlilleri yaptı hangi değerler düşük çıktı ve röntgen sonucunu nasıl yorumladı. Altı tane ilaç vermiş ne teşhisi koydu da o kadar ilaç verdi. Altı ilaç ve üstüne antibiyotik fazla geldi bana. Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz hangi veterinere gittiniz. Siz yine dışkı fotosu ve videosu ekleyiniz bir bakalım.

müfoş

Yeni Üye
Kan tahlili, röntgen, dışkı testi -idrar ve katı- Vitaminleri eksikmiş, susuz kalmış, dışkısında parazit mi bir şeyler varmış, rengi solukmuş. Çok zayıf olduğu için göğüs jilet gibi dedi, işte beni o zaman beni çok korkuttu. Öyle çok hasta değilmiş ama ilerlemesi sıkıntı olabilirmiş bu durumların. O an çok panik bir haldeydim, dinlediklerimi de anlamamışım. Melox, Sucralfate, TMS, omegamix, fosfor ve bir tane daha ilaç verdi. Minyon da bir kuşunuz var dedi. KAfesteki kumu falan kaldırın dedi. Entrobaclarını kestim. Aklım çok karıştı, öyle fena olduğunu nasıl hiç anlamadım. Gözünün içine bakıyorum. Gitmeden önce kendi kendine ötüyordu hop diye zıplıyordu şimdi çocuk da sessizleşti zaten ele gelmeyi hiç sevmiyor sürekli alıp ilaç, mama, su falan veriyoruz. Ondan mı bilmiyorum. İstanbul'dayız. Önereceğiniz bir yer olursa oraya da götürebilirim bebeğimi :(
Dışkıyı yarın atacağım. Teşekkür ederim.

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Merhaba. Geçmiş olsun. Konunuzu şimdi gördüm.. Çok fazla vitamin ve ilaç kuşa hasar verir. İşe yarar olan vitaminleri kesmenizi söylemesindeki amaç nedir peki? Hangi veterinere gittiniz?
Röntgen sonuçlarını buraya da ekleyin. @Şehmus BAKIR abi de yorumlasın. Bence bir onunla da iletişime geçin. Zira gittiğiniz veteriner pek iyi bir yer gibi gelmedi bana. 🙁

müfoş

Yeni Üye
Merhaba. Teşekkür ederiz. Buraya bakarlar inşallah, sonuçları da özelden atarım. İstanbul'da egzotik hayvan veterineri olarak geçen bir yere gittim ben. güncel dışkılarını da atıyorum az önce çektim. Mutlu günler herkese.

Ekli dosyalar

Fiko

Paylaşımcı
Kübra arkadaşıma katılmakla beraber gittiğiniz veterinerin isminide yazarmısınız @Şehmus BAKIR a mutlaka ulaşın bencede ayrıca yavrunuzun videosunuda eklermisiniz geçmiş olsun.

eco

Yeni Üye
Merhabalar. Kasım ayından beri benimle olan Müfoş oğlumu geçen salı günü veterinere götürdüm. Kendisi bir kanatlı uzmanıymış. Son zamanlarda pek yemek yemiyordu, bu süreçte kilo vermişti zaten. 84 gram çıktı veterinerde. Hemen birsürü tahlil yaptı, röntgen çekildi. Bazı değerlerinin düşük ya da sınırda olduğunu söyledi. Yemek yememek ve suyu az içmekten dolayı imiş. Veteriner hekime kullandığım takviye entrobac, gerwit bunları söylediğimde artık kullanmamam gerektiğini söyledi. Çocuk için iki haftalık 6 tane ağızdan vermeli destek ve ilaç verdi. Antibiyotik de varmış. 2 hafta sonra tekrar kontrole gideceğiz, dışkısında da problem varmış. Elle besleme yapmanız lazım dedi, çünkü bu aralar gerçekten yemlerini yemeye ço k dirençli. Zaten meyve sebzeye de hiç alışmamıştı.
Aslında salı günü veterinere gitmeden çocuk iyiydi ötüp duruyordu. Salı gününden beri bir mahzunlaştı. Sessiz sessiz duruyor, bir iki kere bik bik yaptı o kadar. Sabah akşam zorla vitaminlerini içiriyoruz, elle besleme için bebekler için olan kavanoz mamalardan vermemizi söyledi, onlardan yedirmeye çalışıyoruz. Bu çocuklar biliyorum ki hasta olduklarını pek belli etmiyorlar. Ama böyle de sanki iyicene kötü mü yapıyoruz çocuğu. Ne yapmam lazım sizce? Yarın gündüz gözü ile dışkı fotoğrafı atarım.
Yemek yemesini nasıl toparlayabiliriz?
Hangi veterinere gittiniz?

müfoş

Yeni Üye
Kübra arkadaşıma katılmakla beraber gittiğiniz veterinerin isminide yazarmısınız @Şehmus BAKIR a mutlaka ulaşın bencede ayrıca yavrunuzun videosunuda eklermisiniz geçmiş olsun.
Bugün daha keyifli olduğu için videosunu eklemedim. Kafesine daha önce de defalarca sebze koymuştuk, hiç yaklaşmamıştı. Dün gözlerimizi yaşartacak bir gelişme ile salatalık ve havuçtan birkaç ısırık aldı. Şimdi de bakıyorum ufak ufak yanına gidip yiyor sebzeleri. Yem yemesi de daha iyi.

Üst Alt