• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Spangle DF

Meri

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Merhabalar, dişi kuşum çift faktör mü? Boynunda benek yok, yanaklar gümüş. Öyle olursa yavruları %100 spangle olur diye bi yazı okudum burda.

19.merttt

Müdavim
Benim erkek kuşumun boynunda siyah benekler var öyle olunca spangle olmuyor mu
Merhabalar, dişi kuşum çift faktör mü? Boynunda benek yok, yanaklar gümüş. Öyle olursa yavruları %100 spangle olur diye bi yazı okudum burda.

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Çift faktör denilen olay farklı. Komple beyaz olup veya komple sarı olup kırmızı göz olmazsa çift faktör spangle oluyor.

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Ayrıca kan hattını bilmediğin ve hangi kan hattıyla esledigin kuş önemli. Baskın gen çekinik gem faktörleri var taşıyıcılık vs durumlar var. Bu tür çalışmaları yapacaksan geçmişini bilmen lazım. Ama spangle baskın mutasyondur. Baba Spangle anne mor eslememden bir yavru alabildim geçen sefer oda baba gibi spangle geldi ama renk faktörü olarak babadan bir tık daha koyu geldi. Yani burada babadan mutasyon aldı anneden bir parça renk faktörü aldı kuşum ama bu demek defildi 6 yavrunun hepsi spangle gelecek

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Senin kuşun çift faktör spangle değil tek faktör spangle baskın gen olduğu için spangle gelir

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Spangle kusta benek ya aranmaz yada silik olur. Zaten Türkçe terim olarak bakarsak pullu veya silik derler kuşa

Meri

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Senin kuşun çift faktör spangle değil tek faktör spangle baskın gen olduğu için spangle gelir
Teşekkür ederim. Daha benimkiler anlaşacak da büyüyüp çifleşecek de, yani hiç olmaya da bilir ama yavrularını düşünmek güzel ☺