• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet kuşunun gagasındaki tuhaf hastalık

SkyScorpion

Yeni Üye
Hastalık Belirtileri
Gaganın siyahlaşması, çürür gibi bir hal alması ve kırılması, kırılırken kanaması ve yavaş yavaş kopması
Hastalık Belirti Tarihi
1 Mar 2024
Kullanılan İlaç
Crystalin, kalamar kemiği, su içinde vitamin takviyesi
Merhabalar, 2 aylıkken aldığım erkek muhabbet kuşuma 4 yıldır bakıyoruz. Kendisi çok sosyal, sevecen, ısırmak nedir bilmeyen tür bir kuş.

Yaklaşık 2-3 ay önce kuşumun gagasının ucunu kestim( aşırı uzamasından dolayı) Yanlış hatırlamıyorsam Bu tarihten önce problem yoktu. ardından gagasının bir tarafında hafif bir pürüzlenme oldu ve çatlak göründü. tekrar uzayan gaganın ucu koptu ve hafiften kanadı sonra durdu. Daha sonra gaganın uc kısmının iç tarafı siyahlaştı yaklaşık 7-10 gün sonra da gaganın ucu tamamen koptu.

Bu esnada sürekli vitamin takviyesi yaptım ve yumurtalı ve kalamar kemikli(toz yaparak) mamalarla besledim. uzaması için beklerken, 1 ay kadar sonra hali bu. Gaganın bir tarafı tamamen yara oldu ve ortadan kırıldı sol ile sağ ayrı ve hafiften kanıyor. Sanırım yara taraf tamamen düşecek yakında.

lanet ettim, nedir bu hastalık? nasıl geçmiyor yavaş yavaş kanser gibi ilerliyor. Hayvan yem yiyemiyor şuan elle besliyorum bebe bisküvisi ile.

Yardımlarınızı esirgemeyin, Teşekkürler.

NOT: Bir veterinere fotoğrafları gösterdim, mantar değil dedi 1 ay önce. o yüzden mantardan şüphe etmedim ama bugün itibari ile vazelin sürmeye başladım gagasına. denemekten başka çarem kalmadı.

——

——

Mustafa27

Eski Forumcu
Moderator
Redaktör
Geçmiş olsun çok üzüldüm 😔 fena olmuş gaga, iyi bir kanatlı uzmanı görmesi gerek ayrıca besleme olarak a21 versele laga maması öneririm, bebe bisküvisi zararlıdır maalesef

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı
Merhabalar, 2 aylıkken aldığım erkek muhabbet kuşuma 4 yıldır bakıyoruz. Kendisi çok sosyal, sevecen, ısırmak nedir bilmeyen tür bir kuş.

Yaklaşık 2-3 ay önce kuşumun gagasının ucunu kestim( aşırı uzamasından dolayı) Yanlış hatırlamıyorsam Bu tarihten önce problem yoktu. ardından gagasının bir tarafında hafif bir pürüzlenme oldu ve çatlak göründü. tekrar uzayan gaganın ucu koptu ve hafiften kanadı sonra durdu. Daha sonra gaganın uc kısmının iç tarafı siyahlaştı yaklaşık 7-10 gün sonra da gaganın ucu tamamen koptu.

Bu esnada sürekli vitamin takviyesi yaptım ve yumurtalı ve kalamar kemikli(toz yaparak) mamalarla besledim. uzaması için beklerken, 1 ay kadar sonra hali bu. Gaganın bir tarafı tamamen yara oldu ve ortadan kırıldı sol ile sağ ayrı ve hafiften kanıyor. Sanırım yara taraf tamamen düşecek yakında.

lanet ettim, nedir bu hastalık? nasıl geçmiyor yavaş yavaş kanser gibi ilerliyor. Hayvan yem yiyemiyor şuan elle besliyorum bebe bisküvisi ile.

NOT: Bir veterinere fotoğrafları gösterdim, mantar değil dedi 1 ay önce. o yüzden mantardan şüphe etmedim ama bugün itibari ile vazelin sürmeye başladım gagasına. denemekten başka çarem kalmadı.

——

——
@Şehmus BAKIR
Çok üzüldüm
Çok çok özür dilerim tırnak makasını daha önce kullanmışmıydınız?
İnsan tırnağında ki bakteri yapmış olabilir 😔yok eğer sadece kuşum için kullanıyorum derseniz eğer, aklıma tek gelen..
Kanadı diyorsunuz, keratin ölümü gerçekleşmiş ve ölmüş olup, gagadaki hücre ölümü başlamış diyebilirim😔
Canlı dokuyu yok eden bir bakteri kapmış muhtemelen ve çürümeye sebep oluyor,
--Avipom merhem - - İnternet üzerinden baktığımda bir veteriner tavsiye etmiş 2-3 hafta kullanın diyor ve okuduğum kadarıyla bakteri canlı inşallah şifa bulur 🤲😔

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı

——

——
Link dm den paylaşıyorum inşallah faydalı olur

SkyScorpion

Yeni Üye
hepinize teşekkürler hızlı dönüşünüz için, çok uğraştım bir ara antibiyotik kremlere de yöneldim ama zararlı olur yutarsa vb. korkumdan sürmedim. Şimdi hemen bulup süreceğim krem.

Evet tırnak makası kullanılıyordu maalesef, fakat öncesinde her zaman kolonya veya sabunla yıkamak suretiyle kullanmıştım.

SkyScorpion

Yeni Üye
Gönderdiğiniz kremi bulmaya çalışacağım yarın. teşekkürler, umarım geç değildir.

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı
hepinize teşekkürler hızlı dönüşünüz için, çok uğraştım bir ara antibiyotik kremlere de yöneldim ama zararlı olur yutarsa vb. korkumdan sürmedim. Şimdi hemen bulup süreceğim krem.

Evet tırnak makası kullanılıyordu maalesef, fakat öncesinde her zaman kolonya veya sabunla yıkamak suretiyle kullanmıştım.
Rica ederiz, ufacık cana dokunabilirsek ne mutlu bize🤲

Demet bükay

Eski Forumcu
Şampiyon Üye
Mod Adayı
avipom merhemi internette hiçbir yerde bulamadım satışta yok. muhtemelen burada hiç yoktur internette yoksa. acaba bunun yerine güçlü bir mantar kremi var mı bildiğiniz bulabileceğim?
--Trosyd krem-- aynı etkiyi gösteriyor
Oksijenli su ile önce silin sonra bu kremi uygulayın
Hergün hiç bıkmadan 🤲iyce yedirin gaga ve ayaklara, kafesi dezenfekte edin akşamları uyumadan önce sürün ki rahat uyusun

Üst Alt