• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşum Gündüz Farklı Akşam Farklı

ilker64

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Kuşumu yaklaşık 2 ay önce bir yakınımızdan aldım. Aldığımda 4 aylık bir dişiydi. 2 aydır ilgileniyorum ama kuşum bir türlü bana alışamadı.

İlk geldiği zamanlarda rahat bıraktım. Sonra kafes eğitimi vermeye çalıştım ama ben daha kafesin önüne gelmeden kendini oradan oraya atmaya başlıyordu. Ben de kendine zarar vermemesi için geri çekiliyordum. Sadece yanında elimi uzatmadan konuşuyordum.

Elimden zaten yem yemiyor. Yemden farklı bir şey verdiğimde de kaçıyor. Asla banyo yapmıyor. Herhangi bir oyuncakla oynamıyor. Kendini evimize ait hissetmiyor gibi. Yani anlayacağınız gözleri "abi beni bırak ben gideyim" der gibi bakıyor😀

Ama son zamanlarda akşamları büyük ihtimalle uykulu olduğu için kafesin içinde elime geliyor, kendisini okşamama izin veriyor. Salatalık marul gibi sebzeleri yiyor. Bunları yaparken de ürkekliği hala üstünde oluyor. Titriyor çünkü. Ama sabah olduğunda yine eskisi gibi kafese yaklaştığımda çırpınıyor. Oradan oraya çarpıyor kendini. Yemini, suyunu, kafes kağıdını değiştirmek bile sorun oluyor.

Başka kuşlara bakıyorum da arkadaşlarım hiç ilgilenmedikleri halde onların tepelerinden inmiyorlar. Bense 2 aydır sürekli uğraşıp hiç bir sonuç alamamaktan sanırım biraz sıkıldım.

Bazen kuşumu bir petshopa götürüp değiştireyim diyorum. Hiç olmazsa orada diğer kuşlarla daha iyi olur. Ben de emeklerimin karşılığını daha iyi göreceğim bir kuş alsam benim için iyi olacak gibi.

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
öncelikle merhabalar, kuşunuzun streamble.com sitesinden kısa videosunu çekip linkini burada paylaşmanız münkün mü

ilker64

Yeni Üye

Bu akşamki hali dediğim gibi büyük ihtimalle uykulu olduğu için dokunduruyor kendine. Sabah olunca da diğer halini çekip yüklerim

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
evet sevdirdiği halde tedirgin olduğu anlaşılıyor videoda

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye

Bu akşamki hali dediğim gibi büyük ihtimalle uykulu olduğu için dokunduruyor kendine. Sabah olunca da diğer halini çekip yüklerim
Sırtını oksamayin bence. Muhabbet kuşları sırtlarına dokunulmaktan içgüdüsel olarak hoslanmazlar. Her kuşun karakteri farklı bence geri vermek yerine minik canı kazanmaya bakın 🙏🏻 muhabbet kuşları çok ilgi isteyen canlardir. Zaman ve sabırla bu işin üstesinden gelirsiniz bence 🙏🏻

ilker64

Yeni Üye
Aslında gündüz atacağım videoyu az çok tahmin edersiniz. Bu durum canımı gerçekten çok sıkıyor. Daha önceki kuşumla bu kadar ilgilenmediğim halde bana çok yakındı. Ama bu kuşuma o kadar ilgi göstermeme rağmen bir sonuç alamıyorum

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Aslında gündüz atacağım videoyu az çok tahmin edersiniz. Bu durum canımı gerçekten çok sıkıyor. Daha önceki kuşumla bu kadar ilgilenmediğim halde bana çok yakındı. Ama bu kuşuma o kadar ilgi göstermeme rağmen bir sonuç alamıyorum
Kesinlikle karakter meselesi. Tamam sabah videonuzu bekliyoruz 🙂

ilker64

Yeni Üye
Sırtını oksamayin bence. Muhabbet kuşları sırtlarına dokunulmaktan içgüdüsel olarak hoslanmazlar. Her kuşun karakteri farklı bence geri vermek yerine minik canı kazanmaya bakın 🙏🏻 muhabbet kuşları çok ilgi isteyen canlardir. Zaman ve sabırla bu işin üstesinden gelirsiniz bence 🙏🏻
Evet haklısınız normalde sırtından çok okşamam göğüs bölgesi ve boynundan severim ama video çekmek için bu seferlik böyle oldu arkası dönük olduğundan. Benim de gönlüm el vermiyor geri vermeye ama tek taraflı aşk bir süre sonra sıkıyor😀

FurkiDede

Aktif Üye
Kardeşim ben böyle çok çekingen kus oldugu zaman elime alip perdeyi kendime sariyorum kuş kaçmaya çalışsa da kacamiyo ve zamanla sakinlesiyo zarar vermediğini anlayınca günlük bunu tekrar et uzun süre, etkili olacağını düşünüyorum bende hep işe yaradı

ilker64

Yeni Üye

Günaydın arkadaşlar. Bu da kuşumun gündüz hali. Uzun süre uğraşmıyorum artık daha da strese girmesin diye.

ilker64

Yeni Üye
Kardeşim ben böyle çok çekingen kus oldugu zaman elime alip perdeyi kendime sariyorum kuş kaçmaya çalışsa da kacamiyo ve zamanla sakinlesiyo zarar vermediğini anlayınca günlük bunu tekrar et uzun süre, etkili olacağını düşünüyorum bende hep işe yaradı
Bu dediğinizi de uyguladım bir kaç kez. Ancak perdeye asılı kalıyor yine de gelmiyor üstüme.

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Bence elinizi kafese sokmaktansa öncelikle gidin bol bol konuşun. Size aşina olsun biraz sonra avcunuza daldarı ufalayip çok yavaş şekilde kafes kapağında elinizi sokmayın ama kafese daldariyi görsün siz kafes kapağında bekleyin kapağı açın ama orda avcunuzda görsün bekleyin. İlk etapta gelmeyecek. Gidin oradan uzaklaşın. Sonra tekrar kafes kapağının orda yemi görmesini saglayacak şekilde yine uzun süre avcunuzu açarak durun. Bu işlemi çok tekrarlayın.

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Elinizi hareket ettirdiği biz için kaçması normal, her gün, en fazla 15er dakikalık 3-4 sefer olacak şekilde elinizi kafeste sabit tutun, parmağınız tünek şeklinde olsun eliniz açık olursa avuçlanacağından korkabilir. Açıkçası dün anlattıklarından dolayı ben kendini kafes tellerine vurmasını falan beklemiştim videoyu açarken, normal klasik henüz alışmamış kuş davranışı sergiliyor. Biraz zaman tanıyın, ve forumda bununla ilgili güzel konular var onları okuyup uygulayın alışacaktır 😊

FurkiDede

Aktif Üye
Ürkek olması normal sizi kocaman görüyo bence sabırla alıştırın kendinize sevdiği yararlı tohumlar bulun forum sayfasında makaleler var bunlar hakkında onlardan bulun parmağınızla uzatın yesin siz cabalayinca alıştığı zaman sizin için de daha değerli hissettirir

ilker64

Yeni Üye
Bence elinizi kafese sokmaktansa öncelikle gidin bol bol konuşun. Size aşina olsun biraz sonra avcunuza daldarı ufalayip çok yavaş şekilde kafes kapağında elinizi sokmayın ama kafese daldariyi görsün siz kafes kapağında bekleyin kapağı açın ama orda avcunuzda görsün bekleyin. İlk etapta gelmeyecek. Gidin oradan uzaklaşın. Sonra tekrar kafes kapağının orda yemi görmesini saglayacak şekilde yine uzun süre avcunuzu açarak durun. Bu işlemi çok tekrarlayın.
Zaten her gün konuşuyorum geldiğinden beri ama elimi kafese sokmasam daha iyi olacak

ilker64

Yeni Üye
Elinizi hareket ettirdiği biz için kaçması normal, her gün, en fazla 15er dakikalık 3-4 sefer olacak şekilde elinizi kafeste sabit tutun, parmağınız tünek şeklinde olsun eliniz açık olursa avuçlanacağından korkabilir. Açıkçası dün anlattıklarından dolayı ben kendini kafes tellerine vurmasını falan beklemiştim videoyu açarken, normal klasik henüz alışmamış kuş davranışı sergiliyor. Biraz zaman tanıyın, ve forumda bununla ilgili güzel konular var onları okuyup uygulayın alışacaktır 😊
Evet ilk günlere göre artık kendini kafese çarpmıyor. Ama videoya alındığını farketti herhalde bugünkü hali de biraz daha sakindi😀

Hakkını yemeyeyim kuşumun ilk geldiği gibi değil davranışları ama süre uzadıkça ilgilenme isteğim de azalıyor işte. Ama biraz daha zaman vermem gerek bunu öğrendim sizlerden.

atakan_22

Paylaşımcı
Kıdemli Üye

Günaydın arkadaşlar. Bu da kuşumun gündüz hali. Uzun süre uğraşmıyorum artık daha da strese girmesin diye.

kafes içinde eli sabit beklemelisiniz oynatırsanız dahada uzaklaşır bunu 20 gün boyunca 15dk içerde dursun eliniz gün içinde 2 -3 kere ve avuçtada dal darı olsun ben kuşumu böyle alıştırdım sonra da kafes dışındaki eğitim gerçekten çok kolay olacak

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Zaten her gün konuşuyorum geldiğinden beri ama elimi kafese sokmasam daha iyi olacak
Ben daldariyi avcumda bekletirken kolum ağrımıştı hatta koluma kramplar girmişti 😁 öyle sabırlı davranmak lazım. Ama zaferi ben kazandim 💪🏻 en iyi yoldaşım oldu. Siz de minik dostunuza zaman tanıyın 🙏🏻

atakan_22

Paylaşımcı
Kıdemli Üye
Ben daldariyi avcumda bekletirken kolum ağrımıştı hatta koluma kramplar girmişti 😁 öyle sabırlı davranmak lazım. Ama zaferi ben kazandim 💪🏻 en iyi yoldaşım oldu. Siz de minik dostunuza zaman tanıyın 🙏🏻
bende tv izlerken yapıyordum dalmışım tvye bigün unuttum elimi orda olduğunu bile parmaklarımda hissedince kafamı çevirdim oyun oynamaya başlamış gerçekten sabır ve emek işi şimdi üstümüzden inmiyor