• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Muhabbet Kuşu Yavrularının Yumurtadan İtibaren Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süleymano

Paylaşımcı Üye
Moderator
Katılım
6 Ocak 2019
Mesajlar
34
Tepkime puanı
48
Puanları
18
Yaş
24
Muhabbet Kuşu Yavruları Yuvadan Ne Zaman Ayrılır

Bir muhabbet kuşu yetiştiricisi olarak, hiçbir şey yeni bir yavru yumurtadan çıktığından daha heyecan verici değildir. Başarıyla yavru yumurtadan ilk kez çıktıysa daha heyecan vericidir. Şimdi soru muhabbet kuşu yavruları yuvadan ne zaman ayrılıyor. Bir muhabbet kuşu yavrusu hayatının ilk birkaç haftasında, çok savunmasızdırlar ve hayatta kalmak için ebeveynlerine tamamen bağımlıdırlar. Muhabbet kuşu yavruları yuvadan ayrılması ortalama 1 ay olacaktır. Hemen hemen tüysüz doğarlar, yedi gün sonra başlarını tutmak için güce sahip olurlar. Yaklaşık 10 gün olan muhabbet kuşları yavrusunun aşağısı tüy yumuşak bir yumak ile kaplı olacaktır. Yaklaşık 14 gün “yavru tüylerini” çıkaracaktır, yakında tamamen gelişmiş ve tam teşekküllü bir muhabbet kuşu tüyüne sahip olacaktır.Bu noktada yeni bebek muhabbet kuşları yavruları ne renkte olacağını görebilirsiniz. 30 – 35 günlerinde yavrular tamamen gelişmiş tüylere sahip olacak ve yuva dışında kısa yolculuklar yapmaya hazır olacaklar. Muhabbet kuşu yavruları yuvadan ayrıldıktan sonra bile, hala yiyecek ve bakım için ebeveynlerine bağımlıdırlar. Bir muhabbet kuşu yavrusunun tamamen bağımsız olması ve anne ve baba olmadan hayatta kalabilmesi yaklaşık 27-35 gün arasında mümkün olacaktır.
f2d76cdd-8ba5-4a32-98ba-6053dac23942.jpg

Yeni Yumurtadan Çıkan Muhabbet Kuşu Yavrusuna Dikkat Etmek İçin Neler Yapılmalı

Muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan sonra
anne yumurta kabuklarını toplayacak ve ya kalsiyum için yiyecek ya da onları yuvadan dışarı itecektir. Bunu yavruları için temiz bir ortam yapmak için yapar. Muhabbet kuşları büyük ebeveynlerdir, baba muhabbet kuşunun yardımıyla bir anne genellikle muhabbet kuşları yuvadan çıkana kadar gereken tüm bakımı sağlayacaktır. Ancak, muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktığında birkaç şey için göz kulak olmanız önerilir. Minik pembe bebek yavrulara bakma konusunda gergin olabilirsiniz. Çok endişe etmeyin muhabbet kuşları inanılmaz derecede hoşgörülü. Onları fazla rahatsız etmediğin sürece anne kuş ortalığı birbirine katmayacaktır. Yavruları kontrol etmek için en iyi zaman, anne ve babanın yuvadan ayrılmasıdır. Genellikle yiyecek aramak için sabah ve akşam yuvadan ayrılırlar. Yavruları kontrol etmek için yuvadan çıktıkları zamanı kullanın. Nazik olun ama onları almak ve onları incelemek için korkmayın.

Bebekleri gözle görülür deformiteler için kontrol etmenin yanı sıra, kırık yumurtalar, örümcekler, akarlar veya diğer böcekler için yuvalama alanını kontrol edin ve kemirgenlerin, farelerin ve sıçanların belirtileri için bir göz atın, muhabbet kuşlarını öldürebilir. İlk 24 saat içinde, onları yakından incelemek ve onların düzgün beslendiğine dair işaretler(kursağı dolumu annesi besliyor mu) için kontrol etmek gerekir. Yeni yumurtadan çıkan bebeklerin yeterli yiyecek alıp almadıklarını kontrol etmek için kursak olarak bilinen şeyi kontrol edebilirsiniz. Bu boynun tabanında küçük sarımsı bir alandır. Kursağın dolduğunu görebiliyorsanız, muhabbet kuşlarının yiyecek aldığını ve her şeyin iyi olduğunu biliyorsunuzdur. Kursak boşsa, muhabbet kuşu yavrusu ebeveynlerinden yeterli yiyecek alamayabilir. Bu bir dizi nedenden dolayı olabilir, ancak yavru yuvanın arkasında olabilir ve ilk birkaç yavru ilk önce beslenir. Bu yüzden bebek yavrunun yuvalama kutusunun önüne taşımayı deneyin, burada annenin fark etmesi ve buna dikkat etmesi daha olasıdır. Bu 24 saat sonra başarısız olursa o zaman el besleme başvurmak zorunda kalabilirsiniz, el besleme bebek muhabbet kuşu yavrusu hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir bunun için okumaya devam edin.

Yeni Yumurtadan Çıkan Muhabbet Kuşları İçin Ortak Riskler
FB_IMG_1424906776562.jpg
Muhabbet kuşu yavruları yuvadan ayrılmadan önce ilk birkaç hafta içinde erkek kuş anne kuşunu beslenmesinden sorumludur. Buna karşılık, anne yavruları besleyecek. Bu yüzden ilk risk, erkek kuşunun ilgisini kaybetmesidir. Bu nedenle, muhabbet kuşlarını düzgün bir şekilde eşleştirmek, yavruları yumurtadan çıktıktan sonra “muhabbet kuşu baskınlık” riskini azaltmak önemlidir. Bebek muhabbet kuşları sıcaklık değişimine karşı çok hassastır, sıcak veya soğuk ile adapte için vücut kütlesine sahip değildir. Bir bebek muhabbet kuşu için ideal sıcaklık 36.5 C'dir genellikle anne yavrularını sıcak tutar, ancak ortam havası çok soğuksa mücadele edebilir. Muhabbet kuşu yavruları tamamen gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip değildir ve enfeksiyonlara eğilimlidir. Yuvalama kutusunun temiz tutulduğundan ve hem yiyecek hem de suyun düzenli olarak doldurulduğundan emin olun. Yuvalama kutusunu temiz tutmak ve dışkıdan arındırmak, dışkının sulu olup olmadığını fark etmeyi kolaylaştırır, hastalık belirtileri gösterir. Yavrunun ayaklarının temiz olduğunu kontrol etmek için özel dikkat gösterin. Dışkı fark ederseniz, hemen temizleyin. Dışkının kuruması için izin vermek, profesyonel bakım gerektiren ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bebek Muhabbet Kuşlarını Beslemek Doğru mu?

Eğer muhabbet kuşu anne ve babası yuva terk etmeye hazır olana kadar yavrularını kendileri beslerler.. Birçok kişi yavrudan itibaren muhabbet kuşları evcilleştirmek yardımcı olabilir diye düşünüyor. Eğer deneyimli ve güvenle ne yaptığınızı bilmiyorsanız, el ile beslemek bebek muhabbet kuşu için kötü bir fikirdir. Kuşun ölümüne veya kalıcı hasar almasına neden olur. Bir anne muhabbet kuşu yavru sütlü lapası bir yem besleyecek. Bu, kursak sütü olarak bilinir. Bu besin sadece yavru muhabbet kuşunu besler antikorların son derece besleyici bir karışımıdır, aynı zamanda büyük bir bağışıklık artışı ile bunları sağlar. Memelilerin yavruları için ürettiği kolostrum ile karşılaştırabilirsiniz. Bu yüzden yavruları yuvaya bırakmak ve annenin beslemesine izin vermek her zaman en iyisidir. Sabırlı olun, yakında muhabbet kuşu yavruları yuvayı terk edecek ve onlarla daha fazla etkileşime başlayabileceksiniz. Anne kuş onu beslerken önümüzdeki birkaç haftanın keyfini çıkarın, onları bu şekilde izlemek için gerçekten harika. Bazen talihsiz koşullar nedeniyle, bir muhabbet kuşu yavrusunu beslemek gerekebilir. Bu, yavrularını reddeden bir anneye bağlı olabilir veya anne beklenmedik bir şekilde ölebilir. Bu durumlarda, el ile besleme tek seçenek olabilir.


Muhabbet Kuşu Yavruları Yuvadan Ayrılmadan Önce Besin Takviyeleri

e5e90d13-e35c-4432-b1e1-3baf00da472f.jpg


Kalsiyum büyüyen bir muhabbet kuşu yavrusu için önemli bir besindir. Yiyeceklere ekleyebileceğiniz bir dizi kalsiyum takviyesi vardır. Kalsiyum kalın güçlü tüyler geliştirmeye yardımcı olacaktır. Protein, genç kuşlarda kas geliştirmek için önemlidir. Birçok yetiştirici, haşlanmış yumurta, havuç irmik gibi ev takviyelerini kullanacaktır. Yabani muhabbet kuşları göç eder, çok çeşitli çim tohumları ve ağaç tohumları üzerinde yiyecek ararlar. Tüm protein gereksinimlerini bu tohumlardan alabilirler. Filizlenmiş fasulye karışımını kullanın, kenevir tohumu, chia, çavdar, arpa, yabani otlardır. Yeterli besin için onlar hala yavru ve gıdalarını kendilerinin arayışı için yuvayı terk etmek mümkün değildir. Bunun için bizler takviye gıdalar ile daha güçlü yavrular elde edebiliriz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,363
Tepkime puanı
349
Puanları
83
Yaş
27
Muhteşem bir makale olmuş ellerine sağlık kardeşim......
Muhabbet kuşu yumurtasından yavru çıkış sürecinden , muhabbet kuşu yavrusu bakımı , muhabbet kuşu elle yavru beslemek doğru mu ? koşulları nelerdir gibi bir çok yeni başlayan hobiciler tarafından merak edilen sorular bunlar çok yararlı olacaktır.
 

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,502
Tepkime puanı
186
Puanları
63
Yaş
37
Eline ve emeğine sağlık Süleyman kardeşim çok iyi olmuş bir çok kişi faydalanacak inşallah (y) :) (y)
 

Yusuf Kürşat Akkuş

Emektar Üye
Moderator
Üretici
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
349
Tepkime puanı
110
Puanları
43
Yaş
36
Maşaallah çok çok güzel bir paylaşım eline emeğine sağlık bu arada benim yavrulardan fotoğraf paylaşman ayrı bir mutlu etti beni demekki bir şeyler verebilmişim katkım oldu 😊
 

ferhatkaragol

Çaylak Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Puanları
3
4 gunluk bebege annesi hic bakmiyor yatmiyor 5 yumurta ve bir yavru var hic bakmiyoryatmiyor beslemiyor ne yapmam lazim buz gibi yumurtalar ve yavru soguk yavrunun kursak bombos anne ve erkek hic girmiyor
 

Yusuf Kürşat Akkuş

Emektar Üye
Moderator
Üretici
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
349
Tepkime puanı
110
Puanları
43
Yaş
36
4 gunluk bebege annesi hic bakmiyor yatmiyor 5 yumurta ve bir yavru var hic bakmiyoryatmiyor beslemiyor ne yapmam lazim buz gibi yumurtalar ve yavru soguk yavrunun kursak bombos anne ve erkek hic girmiyor
Bence konu açarsanız daha kapsamlı cevaplar alırsınız geçmiş olsun
 
Üst Alt