• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Muhabbet kuşu ne tür oyuncak sever?

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Katılım
19 Kas 2020
Mesajlar
994
Tepkime puanı
1,383
Puanları
113
Yaş
17
Muhabbet kuşu ne tür oyuncak sever?
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi günler,bu benim muhabbet kuşu ne tür oyuncak seber makâlemdir.Umarım faydalı olur..iyi forumlar dilerim 😊


KAFES SALINCAKLARI

Muhabbet kuşları doğaları gereği gördükleri asılı olan ürünlere tırmanmak isterler. En çok gördüklerimiz de avize ve klimalar gibi ilginç ve yüksek yerler. (Yüksekte kendini güvende hissederler.) Çünkü asılı olan şeylere ilgi duyanlar ve tırmanmak için uğraşılar. Bu iç güdülerini bastırmak için onlara kafes salıncağı almanız şarttır. Yoksa bu durum daha da olmadık yerlere çıkmaya doğru gidebilir.


images (10).jpeg
TIRMANMA OYUNCAKLARI


Muhabbet kuşları en az kafeslerde sallanmayı sevdikleri kadar bir şeylere tırmanmaktan da hoşlanırlar (Neden perdeye tırmanıyorlar sanıyoruz :D) Kafesin içerisinde herhangi bir merdiven ya da tünek olmasa bile sürekli olarak kafesin tellerine tutunup farklı yönlere yarasalar gibi gezinmelerinin sebebi bu tırmanma aşkları. Onların sürekli yarasalık yapmasına benim gönlüm razı gelmiyor diyorsanız. Zilli merdivenler ya da iplerden yapılma tırmanma oyuncağı alabilir ve onların ne kadar keyifle oynadığını görebilirsiniz.

images (12).jpegimages (11).jpeg


KEMİRME OYUNCAKLARI

Söz konusu kemirme ve çiğneme olduğunda bunu yapmayı ne kadar ama ne kadar çok sevdiklerini hepimiz görmüşüzdür. Zaten düzenli olarak saldığımız da kıyafetler, koltuklar, halılar gibi bir çok şeyi kemirdiklerine şahit oluyoruz. Ama hem kendi sağlığımız hem de kuşlarımızın sağlığı için onlara tepe tepe kullanabilicekleri bir çiğneme objesi alabiliriz. (Çiğnemeyi bırakmayacaklardır. Ancak azaldığını göreceksiniz.)

520-703563.jpg

ZİL

Ah o ziller… Kuş salıncaklardan, kafeslerinden çıkan ve kuşlarumızın bıkmadan hatta iki eli kanda olsa oynamaktan vazgeçmeyeceği bir oyuncak. Çok sevdikleri için asla bıkmıyorlar. İsterseniz alabilirsiniz ve eğlencelerini de görebilirsiniz.

AYNA

Ayna ayna söyle bana seni almaktan hala bıkmadılar mı? Arkadaşlar ayna kesinlikle faydalı felan değildir. Kuşunuz orda kendini görüyor ve ona kur yapıyor. Hayvancağız biliyor mu ki bu benim? Bilse yapar mı? Lütfen kafesiniz de varsa çıkartıp atın. Ve takmayın. Hayvan tepki alamadığı için üzülüyor ve psikolojikisi bozuluyor. Bu nedenle önerilmiyor.

OYUNCAK SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu ürünlerden herhangi birini satın alırken içerisinde zehirli ya da kimyasal madde olmadığına, yüzde yüz kaliteli malzemeden üretildiğine de dikkat etmeniz gerekmektedir.


Sadece hayvanlara özel üretilen ve içerisinde hiçbir zararlı madde bulundurmayan ürünlerin kullanıldığına dikkat edin. %100 kaliteli malzemeden olduğuna dikkat edin.


Muhabbet kuşunuzun renklere karşı fazlasıyla hassas olduğunu ve renkli objelere bolca ilgi duyduğunu unutmayın. Oyuncak seçimi esnasında tercihinizi karışık renkli oyuncaklardan yapmaya çalışın.


Aromalı oyuncaklar almaktan kaçının oyuncağa o aromayı vermek için büyük bir ihtimalle içinr istenmeyen kimyasallar katmışlardır.

Boyalı ya da vernikli muhabbet kuşu oyuncakları onun sağlığı için zararlıdır. Kemirmeyi sevdikleri için vernikler de kaplamalı olduğu için zararlı olabilir.


Oyuncağın açıkta sivri ya da keskin bir köşesi olmamasında dikkat edin. Bu tek oyuncaklar için de geçerli değil. Örneğin kalamar kemiğini taktığımız aparatları da sivri yapabiliyorlar.


Oyuncakları kafese yerleştirirken muhabbet kuşunuzun güvenliğini tehdit etmeyecek pozisyonlar bulmaya özen gösterin. Çok küçük delikler olmasın tırmanmaya çalışır ise ayağı takılabilir mesela.


Muhabbet kuşunuzun uzunca bir süre bir oyuncağı ile oynamadığını fark ederseniz, yerine yenisini temin edin. Üstünde bakteri üreyebilir. Bu bizim temizleyebileceğimiz türden bir bakteri olmayabilir. Bu nedenle örneğin 6 ay 1 yıl arayla oyuncak değişimi yapılabilir.


Oyuncak temizliği yaparken:

Hem kendi sağlığımız için hemde kuşunuz sağlığı için eldiven kullanmayı unutmayın. Bizim vücudumuza yararlı olan onların vücuduna zararlı
olabilir bu tam tersi de olabilir. Bu nedenle hem kafes hem de oyuncak temizliğinde eldiven kullanmayı unutmayın.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
18,461
Tepkime puanı
24,504
Puanları
113
Yaş
40
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler. Üst yazıda biraz değişiklik yaptım 😊 böyle daha iyi oldu sanırım(y)
 
Üst Alt