• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Muhabbet Kuşlarında Monoprop

Ahmet D.

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
572
Tepkime puanı
369
Puanları
63
muhabbet_kusu_monoprop.png


Monoprop Nedir?

Keskin bir kokuya sahip olan monoprop içeriğinde bulunan propiyonik asit, karboksil grubuna bağlı etan molekülü içeren organik bir karboksilik asittir. Bir çeşit antifungal ajan olarak adlandırılabilir.

Monoprop Neden Kullanılır?

Muhabbet kuşlarında mantar
türlerinin oluşturduğu hastalıklar, yemlerde mikotoksin oluşturan türler olması , Hastalığa kapılan hayvana mantar türlerinin yemde de bulaşabileceğine işaret etmektedir. Bu yönüyle, tüm yemlerde olduğu gibi, mantarlar, bakteriler ve mayalar, tohumlara bulaşır. Bu da kısa sürede bozulmalarına neden olur. Özellikle pet hayvan yemlerine mantar bulaşmasının önlenmesi amacıyla antifungal ilaçlar veya mantar bağlayıcı maddelerin koruyucu olarak katılması gerekmektedir.

Monoprop Nasıl Kullanılır?

Ölçü olarak kullanım talimatında 1 kg tohuma 1 gram olarak belirtilmiştir. Kullanımdan sonra gaz halini alarak yem içinde mantar ve küflere karşı anti etki oluşturur. Kokusu nedeniyle asla solumamalısınız. Yem ile karışımı sağlandıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde 1 gün bekletilir. Ertesi sabah ağzı açık olacak şekilde 1-2 gün dinlendirilir.
 
Üst Alt