• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Muhabbet Kuşlarında Dışkı Yeme Sorunu

Eylül

Yasaklı
Öncelikle merhaba, bugün muhabbet kuşlarının neden dışkısını yediğini ve çözümünü yazacağım. İyi okumalar

Muhabbet Kuşları Neden Dışkılarını Yer?
Kuşunuzun dışkısını yediğini gördüyseniz bilin ki mineral eksikliği olabilir. Kalitesi düşük yemler de mineral eksikliğine yol açabilir. Dışkılar bakteri oluşumuna yol açar. Hijyene dikkat edilmediğinde hastalığa yol açar ve ölümcül sonuçlanabilir. Hayvanlarımızı korumamız gerekir. Şimdi de çözümlerine bakalım..

Ekli dosyayı görüntüle 3130

Kuşumun Dışkısını Yememesi İçin Ne Yapmalıyım?
Öncelikle kafesinin altına ızgara takmak ilk işiniz olsun. Böylece dışkıyla temasını kesebilirsiniz. Daha sonra yeminizi değiştirebilirsiniz. Mineral blokları koyun, böylece kuşunuzun mineral ihtiyacını bu bloklardan karşılar ve dışkısını yemeyi bırakır. Mürekkep balığı kemiği takabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 3131

Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, iyi günler dilerim:)

Son düzenleme:

Emre A.

Tutkulu
Öncelikle merhaba, bugün muhabbet kuşlarının neden dışkısını yediğini ve çözümünü yazacağım. İyi okumalar

Muhabbet Kuşları Neden Dışkılarını Yer?
Kuşunuzun dışkısını yediğini gördüyseniz bilin ki mineral eksikliği olabilir. Kalitesi düşük yemler de mineral eksikliğine yol açabilir. Dışkılar bakteri oluşumuna yol açar. Hijyene dikkat edilmediğinde hastalığa yol açar ve ölümcül sonuçlanabilir. Hayvanlarımızı korumamız gerekir. Şimdi de çözümlerine bakalım..

Ekli dosyayı görüntüle 3130

Kuşumun Dışkısını Yememesi İçin Ne Yapmalıyım?
Öncelikle kafesinin altına ızgara takmak ilk işiniz olsun. Böylece dışkıyla temasını kesebilirsiniz. Daha sonra yeminizi değiştirebilirsiniz. Mineral blokları koyun, böylece kuşunuzun mineral ihtiyacını bu bloklardan karşılar ve dışkısını yemeyi bırakır. Mürekkep balığı kemiği takabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 3131

Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, iyi günler dilerim:)
yazı çok iyi fakat kafesi dört dörtlük olan kuşum dışkısını yiyor bu sabah farkettim. ızgara var bizim kuş fazla iri olmadığı için direkt gagasıyla alabiliyor

Rusalka

Aktif Üye
Evet benim kuşumda öyle merak ettikleri için herseyi ağızlarına alıyorlar sanırım. Mineral blogunun yüzüne bakmıyor ama dışkısını görünce hemen atlıyor. 🤷🏼‍♀️

Emre A.

Tutkulu
Evet benim kuşumda öyle merak ettikleri için herseyi ağızlarına alıyorlar sanırım. Mineral blogunun yüzüne bakmıyor ama dışkısını görünce hemen atlıyor. 🤷🏼‍♀️
benim farkettem 10 saat kuşun o kadar az dışkı yapmamış olması sabah farkettirmeden izlediğimde bir bir aldığını gördüm. Bizim ki her şeyi yiyor mineral bloğu bile ama bu aralar dışkısına takmış ben yemesin diye yukarı tüneğe çıkartıyorum elimi fena ısırıyor sinirlenip dışarı çıkınca da kedi yavrusu mısır granülü mü koysam diyorum da ne etki edecek bilemiyorum şimdi onu da yemesin.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Sağlıklı kuşun dışkısı Zarar vermez o konuda rahat olabilirsiniz lakin hasta kuş dışkıdan etkilenir bu yüzden ızgara veya günlük temizlik öneriyoruz

pırtık

Aktif Üye
Bende bugün farkettim bizimkide yiyor ama kafesin altinda ızgarası var ,gaga taşı ve mürekkep kemigi de var bugünde vitaminlerini aldim başladık. Kafesin altinda ve üstünde tünekleri var üstten yaptığı zaman alt tüneğine denk geliyor dışkısı ve yiyor daha bugün farkettim başka ne gibi takviyeler yapmam gerek yememesi için ve markada önerirseniz iyi olur fazla bilmiyorum. Bide kullandığımız yemin markası garden mix bu bitti şuan nature plan meyve aromali ve balli kuş yemini aldim ama daha açmadım resmini alta ekledim17133836078977339955887103866057.jpg

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Bende bugün farkettim bizimkide yiyor ama kafesin altinda ızgarası var ,gaga taşı ve mürekkep kemigi de var bugünde vitaminlerini aldim başladık. Kafesin altinda ve üstünde tünekleri var üstten yaptığı zaman alt tüneğine denk geliyor dışkısı ve yiyor daha bugün farkettim başka ne gibi takviyeler yapmam gerek yememesi için ve markada önerirseniz iyi olur fazla bilmiyorum. Bide kullandığımız yemin markası garden mix bu bitti şuan nature plan meyve aromali ve balli kuş yemini aldim ama daha açmadım resmini alta ekledimEkli dosyayı görüntüle 63126
Çok eski konu üzerinden yorum yapmışsınız ama içim rahat etmedi cevap yazmak istedim. Yemi hala açmadıysanız diğer kullandığınız garden mix yemle değiştirin. Bu tarz meyveli ballı yemler kimyasal içinde ne olduğu belli değil. Hiç tavsiye etmiyorum. 🫤 Kendiniz meyvenizi mamanızı evde mis gibi hazırlarsınız.

pırtık

Aktif Üye
Çok eski konu üzerinden yorum yapmışsınız ama içim rahat etmedi cevap yazmak istedim. Yemi hala açmadıysanız diğer kullandığınız garden mix yemle değiştirin. Bu tarz meyveli ballı yemler kimyasal içinde ne olduğu belli değil. Hiç tavsiye etmiyorum. 🫤 Kendiniz meyvenizi mamanızı evde mis gibi hazırlarsınız.
Petsopta başka yem yoktu abla oyuzden aldim digerleri de bundan di bu bittikten sonra geri eski manasına gecerim artik bilmeden aldim ama dedim gibi başka secenek yoktu teşekkür ederim peki diski yemesi neden olur ne için yiyor daha bugün farkettim

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Petsopta başka yem yoktu abla oyuzden aldim digerleri de bundan di bu bittikten sonra geri eski manasına gecerim artik bilmeden aldim ama dedim gibi başka secenek yoktu teşekkür ederim peki diski yemesi neden olur ne için yiyor daha bugün farkettim
Makalede açıklamış aslında dışkı yeme sebebini. 😊 Kafeste kalamar kemiği mineral blok her zaman bulunsun. Bir diğer neden de biz aslında yiyor sanırız ama bazen oyun amaçlı yaparlar. Dışkıyı ezer,ufalar yada gagalar.

pırtık

Aktif Üye
Makalede açıklamış aslında dışkı yeme sebebini. 😊 Kafeste kalamar kemiği mineral blok her zaman bulunsun. Bir diğer neden de biz aslında yiyor sanırız ama bazen oyun amaçlı yaparlar. Dışkıyı ezer,ufalar yada gagalar.
Kalamar kemiği ve gaga taşı var mineral blok daha almadim. Teşekkür ederim 🥰

Üst Alt