• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kutu Kaplumbağaları

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Kutu Kaplumbağaları

Kutu kaplumbağaları, Terrapene cinsinin Kuzey Amerika kaplumbağalarıdır. Kutu kaplumbağalar, karasal alışkanlıklar ve genel görünüm bakımından kaplumbağalara yüzeysel olarak benzese de, aslında Amerikan gölet kaplumbağası ailesinin üyeleridir. Cins içinde ayırt edilen 12 takson yedi türe dağılmıştır.

Kaplumbağa

Kaplumbağa, Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngenler için kullanılan terim. Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur.

images (8).jpeg

Terrapene Carolina

Doğu kutu kaplumbağası, normalde kutu kaplumbağaları olarak adlandırılan bir grup menteşe kabuklu kaplumbağa içindeki bir alt türdür. T.c. carolina, Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kısmına özgüdür. Doğu kutu kaplumbağası, ortak kutu kaplumbağasının bir alt türüdür.

E8609ED4-4CB9-4171-B195-E5F2969886A2.jpeg

Boyalı kaplumbağa

Boyalı kaplumbağa, Kuzey Amerika'nın en yaygın yerli kaplumbağasıdır. Güney Kanada'dan kuzey Meksika'ya ve Atlantik'ten Pasifik'e kadar yavaş hareket eden tatlı sularda yaşar. Uzun süreli su baskınları ve yeni ortaya çıkan bitki örtüsü ile büyük sulak alanları tercih ettikleri gösterilmiştir.

images (5).jpeg

Chelydra Serpentina

Ortak yapışma kaplumbağası, Chelydridae ailesindeki büyük tatlı su kaplumbağası türüdür. Doğal aralığı güneydoğu Kanada'dan güneybatıdan Rocky Dağları'nın kenarına, Nova Scotia ve Florida kadar doğuda uzanır. Kütlesi yetişkinler 10 kg bulurlar.

images (9).jpeg

Common box turtle

Ortak kutu kaplumbağası, mevcut altı alt türü olan bir kutu kaplumbağa türüdür. Doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'da bulunur. Kutu kaplumbağası, kendini tamamen kaplamasına izin veren farklı bir menteşeli alçaltılmış kabuğa sahiptir. Üst çenesi uzun ve kavislidir.

images (10).jpeg

Kızıl yanaklı su kaplumbağası

Kızıl yanaklı su kaplumbağası, Emydidae familyasına ait bir kaplumbağa alt türüdür. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası veya Singapur kaplumbağası olarak da bilinen bu tür ve alt türleri Amfibik bir yaşama sahiptir ve evcil hayvan olarak dünyanın dört bir yanına yayılmıştır.

images (11).jpeg

Ornate kaplumbağası

Sadece iki karasal türünden biridir. Terrapene ornata 'ün iki farklı alt türünden biridir. Kansas eyaletinin eyalet sürüngenidir. Bu nispeten küçük bir kaplumbağadır, şu anda Illinois'de tehdit altında olarak listelenmiştir ancak altı Midwestern eyaletinde (Colorado , Iowa , Indiana , Nebraska , Kansas ve Wisconsin ). Erkekler ve dişiler genellikle benzer görünürler ancak erkekler genellikle daha küçüktür; gri, kırmızı-kahverengi veya siyah renklendirme yoluyla kabuğun ortasından kenarlara sarı çizgilerle renk değişimi vardır. Büyüklüğün yanı sıra, erkekler kadınlardan çeşitli şekillerde ayırt edilebilir; arka ayaklarda büyük bir kavisli iç pençe, erkeklerde daha geride olan cloacal açıklığı, daha uzun ve daha kalın bir kuyruk ve bacaklarda ve bazen çenede kırmızımsı renk.

images (12).jpeg

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Son düzenleme:

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Ellerinize sağlık hocam 🙏 kaplumbağaların evcil olarak satışı yasaklandı sanırım biz bir ara alacaktık da öyle demişlerdi bize, bilginiz var mı bu konuda 🤔

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Ellerinize sağlık hocam 🙏 kaplumbağaların evcil olarak satışı yasaklandı sanırım biz bir ara alacaktık da öyle demişlerdi bize, bilginiz var mı bu konuda 🤔
Evet yasaklandi kardeşim çünkü bizler sağolalim götürüp göllere salıyoruz ve bu hayvanlsr yaşayabilmek için göldeki canlılarımiza zarar veriyorlar bu yüzden tarım il müdürlüğü gözlemledikten sonra ticaretini yasakladı 👍

Mert.

Eski Forumcu
Ellerine sağlık Şehmus abi başka hayvanları yer verilmesi çok iyi olmus

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Evet yasaklandi kardeşim çünkü bizler sağolalim götürüp göllere salıyoruz ve bu hayvanlsr yaşayabilmek için göldeki canlılarımiza zarar veriyorlar bu yüzden tarım il müdürlüğü gözlemledikten sonra ticaretini yasakladı 👍
Anladım hocam 😔 teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için 🙏

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Emeğine sağlık Şehmus abi. Ticaretinin yasaklanması çok iyi olmuş. Benim bir tanıdığımın kardeşi almış. Ablası da sinirlenip balkondan atmış. Kim bilir hayvanın başına ne geldi sonra. 🥲

Ben çok seviyorum ama kaç tane aldıysa öldürdüm hep sonra bıraktım beslemeyi, Allahım affetsin. 😢

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Emeğine sağlık Şehmus abi. Ticaretinin yasaklanması çok iyi olmuş. Benim bir tanıdığımın kardeşi almış. Ablası da sinirlenip balkondan atmış. Kim bilir hayvanın başına ne geldi sonra. 🥲

Ben çok seviyorum ama kaç tane aldıysa öldürdüm hep sonra bıraktım beslemeyi, Allahım affetsin. 😢
Hadi bakmayı beceremediler falan bir yere kadar anlaşılabilir, ama sinirlenip balkondan atmak nedir ya 😡😡

Üst Alt