• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Soru! Kuşun yaşı ve cinsiyeti nedir

pırtık

Aktif Üye
Merhaba demin sultan papağanı yakaladık yaşı ve cinsiyeti nedir @Demet bükay abla bi bakabilirmisinIMG_20240419_163139_181.jpg

Son düzenleme:

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Dün almayı düşünüyordunuz, bugün yakaladınız mı? Hem de yavru 😊. Çok şanslızınız gerçekten.

pırtık

Aktif Üye
Dün almayı düşünüyordunuz, bugün yakaladınız mı? Hem de yavru 😊. Çok şanslızınız gerçekten.
Evet dün öyle bı düşüncem vardı ama bir haftadır evin çevresinde bu kuşun sesini duyordum bugünde bizim eve girmiş sonra geri gitmiş tesadüf eseri bizim karşı evin balkonunda kediler vardi oraya konmuş görünce gidip ev sahibi ile konuşup aldık teşekkür ederim 🥰

pırtık

Aktif Üye
Yavru dediniz peki kaç aylık tahmini

Bi sorum daha olacak bir haftadır sokakta olduğu için diğer kuşlar tarafindan ayaklarinin oradaki tüyleri,kanat çevresindeki ve sırtındaki tüyleri yolunmus tekrar çıkması için ne yapmam gerek ek olarak hangi takviyeleri vereyim bı öneriniz var mı

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Bana yolunmuş gibi gelmedi ama yolunduğunu düşündüğünüz yerlerin fotoğrafını, bir de bu kuşun önden ayaklarını ve gagasını net görebileceğim şekilde bir fotoğrafını atar mısınız? Kuş uysal mı? Sanki kaçmıyor gibi görünüyor. Kanat altından da bir fotoğraf atabilirseniz iyi olur.
Takviye olarak gervit, entrobac ve bt amin forte düzenli kullanabilirsiniz 👍🏻

pırtık

Aktif Üye
Bana yolunmuş gibi gelmedi ama yolunduğunu düşündüğünüz yerlerin fotoğrafını, bir de bu kuşun önden ayaklarını ve gagasını net görebileceğim şekilde bir fotoğrafını atar mısınız? Kuş uysal mı? Sanki kaçmıyor gibi görünüyor. Kanat altından da bir fotoğraf atabilirseniz iyi olur.
Takviye olarak gervit, entrobac ve bt amin forte düzenli kullanabilirsiniz 👍🏻
Sırtında Yolunmus olan yerleri kabardiginda görünüyor kanat altlarini da kardeşim gelince atayım ben fazla elimde tutamıyorum . Evet baya uysal ısırması,tıslaması yok sabahtan beride kafamda kolumda falan geziyor daha bugün yakaladık 3-4 gibi ama ona rahmen evin içinde salık duruyor kafese girmek istemiyor

pırtık

Aktif Üye
Watch unnamed | Streamable

Yolunmus yerleri bu şekilde durmadan kasıyor ayaginin da iç kısımda olduğu için fazla cekemedim ama ayağının kasidigi yerde tüyü yeni yeni çıkmaya başlamış tüy kapsülleri var

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Kıyamam yolunmuş evet net belli oluyor videoda 😭. B vitamini ve biyotin takviyelerini haftada iki gün olacak şekilde verin. Haftada iki sebzeli yumurta maması, bir veya iki dal darı, çok fazla olmayacak şekilde ceviz, tuzsuz çekirdek vs verebilirsiniz. Dışardan geldiği için bir dış parazit uygulanması iyi olur. Vilmectin damla kullanabilirsiniz.

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
Fotoğrafları atınca yaş ve cinsiyet için yorum yapabiliriz 👍🏻

pırtık

Aktif Üye
Kıyamam yolunmuş evet net belli oluyor videoda 😭. B vitamini ve biyotin takviyelerini haftada iki gün olacak şekilde verin. Haftada iki sebzeli yumurta maması, bir veya iki dal darı, çok fazla olmayacak şekilde ceviz, tuzsuz çekirdek vs verebilirsiniz. Dışardan geldiği için bir dış parazit uygulanması iyi olur. Vilmectin damla kullanabilirsiniz.
. teşekkür ederim peki dediğiniz damlayi nerden temin edebilirim

pırtık

Aktif Üye
IMG_20240419_202401_950.jpg

Bide dışkısı bu şekilde normalmidir

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi
İnternetten temin edebilirsiniz. Yaşı ufak bu kuşun kesin olmamakla beraber 4-6 ay arası diyorum. Bu ötüş kesin erkek demek için yeterli değil. Birkaç hafta kendine gelsin, alışsın, sağlığına kavuşsun önemli olan o. Keyfi yerine gelince erkekse melodik ötüşler başlar. Zaten şu an cinsiyeti ve yaşından önce kuşta sağlık sorunu var mı onu tespit etmek önemli. Dışkı ishal gibi duruyor mesela. Dışarda üşütmüş, stres olmuş vs olabilir. 3 gün üst üste tazeleyerek entrobac probiyotik verip gözlemlemek gerekir. Hatta imkan dahilinde kanatlı uzmanında kontrol ettirirseniz çok iyi olur. Kuşlar hastalıklarını gizler, belki de bizim dışardan göremediğimiz sıkıntıları olabilir.

pırtık

Aktif Üye
İnternetten temin edebilirsiniz. Yaşı ufak bu kuşun kesin olmamakla beraber 4-6 ay arası diyorum. Bu ötüş kesin erkek demek için yeterli değil. Birkaç hafta kendine gelsin, alışsın, sağlığına kavuşsun önemli olan o. Keyfi yerine gelince erkekse melodik ötüşler başlar. Zaten şu an cinsiyeti ve yaşından önce kuşta sağlık sorunu var mı onu tespit etmek önemli. Dışkı ishal gibi duruyor mesela. Dışarda üşütmüş, stres olmuş vs olabilir. 3 gün üst üste tazeleyerek entrobac probiyotik verip gözlemlemek gerekir. Hatta imkan dahilinde kanatlı uzmanında kontrol ettirirseniz çok iyi olur. Kuşlar hastalıklarını gizler, belki de bizim dışardan göremediğimiz sıkıntıları olabilir.
Teşekkür ederim veteriner bulabilirsem goturucem Antalya'da kuştan iyi anlayan bı veteriner bulamadim henüz bu yüzden önceki kuşumu götüremedim aslında. Sıradan bı veterinere götürünce geri döndürür geri de gitmedim bulamazsam birine gidip sorucam

pırtık

Aktif Üye
Kız olsun erkek olsun çok güzel bir aileye gelmiş🥰😊çok güzel bakacağına eminim canım benim 🤲 kızlarda konuşur endişe etme yeter ki ilgilen🥰😊
Teşekkür ederim abla ilgileniyorum ailemde ilgileniyor tabikide kız erkek farketmez ama kizim oğlum diye sesleniyoruz arada o yüzden sordum yoksa sağlıklı ve uzun ömür bizimle olsun yeter 🥰