• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Acil! kuşumda jilet göğüs var

getherenowhere

Müdavim
Hastalık Belirtileri
halsizlik, iştahsızlık, kusma, yarı ishal
Hastalık Belirti Tarihi
18 Şub 2023
Kullanılan İlaç
adını bilmiyorum 1 antibiyotik 1 vitamin
konuyu sabah açtım ama hiç yanıt alamadım. acil yardıma ihtiyacım var. kuşum sürekli hastalanıp iyileşen bir kuş. iki gün önce iyiydi ama şimdi hasta ve az yiyor. sürekli kusuyor. elimde tutarken göğsünde bir sivrilik hissettim. jilet göğüs mü değil mi çok anlamıyorum ama korkuyorum. göğsü boylu boyunca sivri gibi. ne yapmam gerekiyor? antibiyotikle iyileşmişti önceden şimdi yine antibiyotik koydum suyuna ama bilmiyorum. halsiz, kusuyor, yemek yemiyor, sürekli uyuyor. kuruma hastalığı olabilir mi?Ekli dosyayı görüntüle 41570Ekli dosyayı görüntüle 41571

Tuğçe G.

Eski Forumcu
Moderatör
Çeviri Ekibi
Kıdemli Üye
Elle besleme maması ve aparatı alıp besleme yapmaya başlayın. Dışkıda sorun var. Kusması nasıl salyalı mı

EnesGenç

Eski Forumcu
Kusura bakmayın gozden kaçmış olabilir. Kusmukta koku varmi bide tam olarak ne ilaci veriyorsunuz?
Kuş ac olabilir a21 elle besleme ile beslenmesi lazim

getherenowhere

Müdavim
Elle besleme maması ve aparatı alıp besleme yapmaya başlayın. Dışkıda sorun var. Kusması nasıl salyalı mı
elle beslemeyi bilmiyorum maalesef. daha kötü yapmak istemem. kusması nasıl onu da bilmiyorum çünkü sadece kusma hareketi yapıyor. elime birkaç damla sıvı sıçradı kuş kusma hareketi yaparken o kadar. normalde etrafa saçılırdı kusması ama olmadı. bu kuşum sürekli hastalanıyor. diğer kuşlarla aynı ortamda kalıyor üşütüyor desem onlar neredeyse hiç hastalanmadı şu ana kadar. veterinere götürdük şubatın başında yine buna benzer şekildeydi veteriner üşütmüş dedi. antibiyotik ve vitamin verdi şırıngaya doldurup bunları suyuna ekleyin dedi. ekledik. geçti. şimdi yine yapıyorum ama içmiyor da yemiyor da.

EnesGenç

Eski Forumcu
Birde hassas teraziniz varsa Kuşunuz kac gram olcerseniz 8yi olur

getherenowhere

Müdavim
Kusura bakmayın gozden kaçmış olabilir. Kusmukta koku varmi bide tam olarak ne ilaci veriyorsunuz?
Kuş ac olabilir a21 elle besleme ile beslenmesi lazim
kusmuk gözükmüyor maalesef sadece kusma hareketi yapıyor kustuğu bir şey yok. ilacın adını bilmiyorum veteriner antibiyotik şişesinden ve vitamin şişesinden şırıngaya çekip verdi günlük kullanın bunları dedi. şubatın başında götürmüştüm veterinere. o zaman da buna benzer şekildeydi ama 2 hafta kadar falan iyi dolaştı hiçbir şeyi yoktu. dün başladı böyle önceleri yiyordu şimdi sadece uyuyor. su da içmiyor ve elle besleme hiç yapmadım nasıl yapılır bilmiyorum ve şu an aparatım da mamam da yok

Tuğçe G.

Eski Forumcu
Moderatör
Çeviri Ekibi
Kıdemli Üye
elle beslemeyi bilmiyorum maalesef. daha kötü yapmak istemem. kusması nasıl onu da bilmiyorum çünkü sadece kusma hareketi yapıyor. elime birkaç damla sıvı sıçradı kuş kusma hareketi yaparken o kadar. normalde etrafa saçılırdı kusması ama olmadı. bu kuşum sürekli hastalanıyor. diğer kuşlarla aynı ortamda kalıyor üşütüyor desem onlar neredeyse hiç hastalanmadı şu ana kadar. veterinere götürdük şubatın başında yine buna benzer şekildeydi veteriner üşütmüş dedi. antibiyotik ve vitamin verdi şırıngaya doldurup bunları suyuna ekleyin dedi. ekledik. geçti. şimdi yine yapıyorum ama içmiyor da yemiyor da.
Video atar mısınız tünekte. Veterinerin verdiği antibiyotik nedir? Yumurtayı 15 dk haşlayın sarısı ve beyazını ayırın. Sarısını sıcak su ve içine mısır unu katıp yoğurt kıvamına getirip ılıyınca kaşıkla yedirin. Kuşun beslenmesi lazım

Tuğçe G.

Eski Forumcu
Moderatör
Çeviri Ekibi
Kıdemli Üye
Beyazınıda rendeleyip kuşun sevdiği bir sebzeyi koyup kafes içine koyun 2 saat tutun fazla tutmayın mamayı

getherenowhere

Müdavim
Video atar mısınız tünekte. Veterinerin verdiği antibiyotik nedir? Yumurtayı 15 dk haşlayın sarısı ve beyazını ayırın. Sarısını sıcak su ve içine mısır unu katıp yoğurt kıvamına getirip ılıyınca kaşıkla yedirin. Kuşun beslenmesi lazım
az önce 10-15 tane tohum yani yeminden yedi. yarım saat 40dk kadar sonra tekrar tohum yedireceğim. eğer yemezse dediğinizi yapacağım. aşağıda sebzeye katın demişsiniz ama ben kuşlarıma hiç sebze vermem sebze ishal eder diye okumuştum bir yerde ondan dolayı biraz korkuyorum. antibiyotiğin adını da bilmiyorum maalesef veteriner bir sıvı çekti şırıngaya kapağını kapatıp bize verdi bunu kullanın diyeEkli dosyayı görüntüle 41572

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Her şeyin fazlası zarar. Biraz araştırrsanız kuşlara verebileceğiniz bir sürü sebze bulabilirsiniz. Tek tip beslenmesinler.

Kuşunuz üşütmüş olabilir mi? Grit kum var mı kafesinde?
Veteriner değilde kanatlı uzmana gitmeniz daha iyi olur. Nerede ikamet ediyorsunuz?

getherenowhere

Müdavim
Her şeyin fazlası zarar. Biraz araştırrsanız kuşlara verebileceğiniz bir sürü sebze bulabilirsiniz. Tek tip beslenmesinler.

Kuşunuz üşütmüş olabilir mi? Grit kum var mı kafesinde?
Veteriner değilde kanatlı uzmana gitmeniz daha iyi olur. Nerede ikamet ediyorsunuz?
Kayseri'de yaşıyorum. Kuşum sürekli hastalanıyor. Normalde 2 ayda falan bir olurken şimdi 2-3 hafta sonra hastalandı. Grit kum ne bilmiyorum kuş kumu diye geçen kumsa evet var yemlerinin aralarına katıyordum ama onu seçiyorlar o yüzden koymadım. Açıkçası göğsündeki kemiği hissedince biraz panikledim. Antibiyotiğini yeniledim ama ne su içiyor ne yem yiyor. Dediğiniz karışımı da yiyeceğinden şüpheliyim. Elimde uyuyor genelde biraz önce kafese koydum tekrardan

Mustafa89

Eski Forumcu
Moderator
Üretici
Geçmiş olsun. Madem elle beslemeyi yapamayacaksınız o zaman kuşu bir kanatlı uzmanı görmeli. Önce beslenmesi sonra da güzel bir ilaçla tedavi olması lazım. Kumu ayrı bir suluk ya da kumlukta vermeniz daha iyi olur. Ayrıca kursak mantarı başlangıcı ihtimalini de değerlendirerek lütfen yanındaki kuştan ayırın farklı bir kafese koyun.

getherenowhere

Müdavim
Geçmiş olsun. Madem elle beslemeyi yapamayacaksınız o zaman kuşu bir kanatlı uzmanı görmeli. Önce beslenmesi sonra da güzel bir ilaçla tedavi olması lazım. Kumu ayrı bir suluk ya da kumlukta vermeniz daha iyi olur. Ayrıca kursak mantarı başlangıcı ihtimalini de değerlendirerek lütfen yanındaki kuştan ayırın farklı bir kafese koyun.
öncelikle teşekkürler. yanındaki kuş eşi ve ayırınca kendinden geçiyor, çok hırçın bir kuş o yüzden dokunamıyorum bile. elime alıyorum diğer kuşu böyle biraz ayırıyorum bir süre. onun dışında kanatlı uzmanı bildiğim kimse yok. keşke elimden bir şey gelse. dışkısı şimdi koyu yeşil sulu. hiçbir şey yemedi de içmedi de. sabah bir daha yedirmeyi deneyeceğim umarım sabaha yaşıyor olur şimdi uyuyor. daha önce de böyle çok oldu. 2. günden sonra ufak ufak toparlıyor kendini. beni kuşun göğsündeki sivrilik endişelendirdi

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Kayseri'de veteriner fakültesi var. Oraya götürebilirsiniz.

Onun dışında googledan Kayseri'de kanatlı hayvanlara bakan veterinerler var mı diye bakınca;
Köşk Veteriner Kliniği,
Pozitif Veteriner Kliniği,
Animed Veteriner Kliniği çıkıyor. Yorumları da iyi.
Gün içinde arayıp bilgi alıp götürebilirsiniz kuşunuzu. Geçmiş olsun.

Cengiz N.

Müdavim
Kıdemli Üye
az önce 10-15 tane tohum yani yeminden yedi. yarım saat 40dk kadar sonra tekrar tohum yedireceğim. eğer yemezse dediğinizi yapacağım. aşağıda sebzeye katın demişsiniz ama ben kuşlarıma hiç sebze vermem sebze ishal eder diye okumuştum bir yerde ondan dolayı biraz korkuyorum. antibiyotiğin adını da bilmiyorum maalesef veteriner bir sıvı çekti şırıngaya kapağını kapatıp bize verdi bunu kullanın diye
O ishal değil. Sadece tek tür dışkı yapar kuşlar memeliler gibi değiller. Sulu dışkı ve ıshal farklı şeylerdir. Sadece tohum ile bağışıklık sistemi zayıflar ve diğer vitaminlerden mahrum kalır sebze verin ama mesela haftada bir veya iki defa. İnternetten kuşlar için buğday çimlendirme diye aratın videoları. Onları da deneyin kuşlar için faydalı olur

Cengiz N.

Müdavim
Kıdemli Üye
Ayrıca bu canlıları kafese haps ediyorsak biz bakmak zorundayız. Üzülmemiz veya elimizden birşey gelmemesi onlar için çare değil. Sürekli antibiyotik vermek hiç çare değil. Hayvancağız o kadar aşırı süre ilaca maruz kalırsa bünyesi tabiki zayıflar. Tamam elle besleme yapamıyor olabilirsiniz ama elle besleme bilmiyorum diye kenara çekilmek olmaz üzgünüm bunları yazmak benimde hoşuma gitmiyor ama maalisef gerçek. Mesela bende denedim elle besleme yapmayı beceremedim zarar vermekten korktuğum için bu yüzden şırıngadan aparatsız sadece şırınga ile damla damla yediyorum sabır ve ilgili olabilirsiniz. Tartmak içinde bir ayakkabı kutusuna koyup yakınınızdaki bir esnafa rica ederseniz terazisini kullanmanız için hayır demeyecektir. Önce kuş içindeyken tartın. Sonra kuşu alıp kutuyu boş tartın veya tersi şekilde fark etmez arada kuşun ağırlığını hesaplayabilirsiniz. Kimse burda size kullanmanız gereken ilacı söyleyemez hastalığını bilmeden. Veterinere söyleyemez sadece sallar. Ya kanatlı uzmanına götürün ya da kanatlı uzmanı olmayan veterinerin verdiği ilacı kullanmayın

getherenowhere

Müdavim
Ayrıca bu canlıları kafese haps ediyorsak biz bakmak zorundayız. Üzülmemiz veya elimizden birşey gelmemesi onlar için çare değil. Sürekli antibiyotik vermek hiç çare değil. Hayvancağız o kadar aşırı süre ilaca maruz kalırsa bünyesi tabiki zayıflar. Tamam elle besleme yapamıyor olabilirsiniz ama elle besleme bilmiyorum diye kenara çekilmek olmaz üzgünüm bunları yazmak benimde hoşuma gitmiyor ama maalisef gerçek. Mesela bende denedim elle besleme yapmayı beceremedim zarar vermekten korktuğum için bu yüzden şırıngadan aparatsız sadece şırınga ile damla damla yediyorum sabır ve ilgili olabilirsiniz. Tartmak içinde bir ayakkabı kutusuna koyup yakınınızdaki bir esnafa rica ederseniz terazisini kullanmanız için hayır demeyecektir. Önce kuş içindeyken tartın. Sonra kuşu alıp kutuyu boş tartın veya tersi şekilde fark etmez arada kuşun ağırlığını hesaplayabilirsiniz. Kimse burda size kullanmanız gereken ilacı söyleyemez hastalığını bilmeden. Veterinere söyleyemez sadece sallar. Ya kanatlı uzmanına götürün ya da kanatlı uzmanı olmayan veterinerin verdiği ilacı kullanmayın
haklısınız fakat ben bir öğrenciyim maddi gelirim yok ve ha diyince kuşu istediğim yere götüremiyorum ya da onun için istediğim şeyi alamıyorum. o benim canım ve geceden beridir yemek yemesine uğraşıyorum. elimden inmedi son yarım saattir. antibiyotiği sadece iki hafta önce kullandım sürekli kullandığım bir şey değil. yaşadığım şehirde kanatlılarla ilgilenen veterinerler var ama kanatlı uzmanları kim maalesef bilmiyorum onu da araştıracağım. bahsettiğiniz gibi şırıngayla beslemeyi deneyecektim zaten bugün. umarım işe yarar da kuşum kurtulur. yanıtınız için teşekkürler