• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşum aniden kanatlarını açıyor ve gagasını kaşıyor

Nihal Karatop

Yeni Üye
Görebileceğiniz en hareketli kuş aniden hiçbir sebep yokken (1 saat içerisinde) kanatlarını açmaya, uyuklamaya, çok hareketsiz olmaya sürekli gagasını kaşınmaya başladı. Kuşun bakışları bile değişti. Annem avisol plus adında bir vitamin koymuş suluklarına üç gün kalmış. Bugün öğlen durduk yere yine bir kuşumuz öldü acaba vitaminden kaynaklanıyor olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim dört seneyi aşkındır bizimle ve çok güzel konuşuyor onu kaybetmek istemiyoruz :(

Nihal Karatop

Yeni Üye
Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı peki şuan veterinerler açık değil sabaha çıkacağının da garantisi yok çünkü

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba öncelikle ailemize hoşgeldiniz 😊
Belirtiler zehirlenme vakası görünüyor gıdalar ve vitamin kontrolü yapılsın vitamini açıldıktan 5 ay içinde tüketmeniz gerekir

Eylül

Yasaklı
Evet katılıyorum. Vitaminler en fazla 8 saat durmalı sulukta. 3 gün çok fazla bir süre. 8 saatte bir veya gün içerisinde vitaminli suyu değişmenizi öneririm 😊 Şehmus abinin dediği gibi vitaminin süresine de bakıp kullanın iyi günler, geçmiş olsun 🙂

Nihal Karatop

Yeni Üye
Hala aynı ne yazık ki, annem kursak mantarı olduğundan şüphelendi daha önce aynı belirtileri gösterip ölen iki tane kuşumuz olmuştu ben de triflucan adında bir ilaç aldım onu kullanacağız

Ahmed

Müdavim
Merhaba öncelikle ailemize hoşgeldiniz 😊
Belirtiler zehirlenme vakası görünüyor gıdalar ve vitamin kontrolü yapılsın vitamini açıldıktan 5 ay içinde tüketmeniz gerekir
benim toz vitaminim var 2022 kadar suresi var 2020 de aldoım kullanmıyımmı

Ahmed

Müdavim
Hala aynı ne yazık ki, annem kursak mantarı olduğundan şüphelendi daha önce aynı belirtileri gösterip ölen iki tane kuşumuz olmuştu ben de triflucan adında bir ilaç aldım onu kullanacağız
kursak mantarından eminmisiniz

Nihal Karatop

Yeni Üye
Merhaba kuşa ilaç vermeyin. Vitamin sulukta 3 gün durduğu için zehirlenme durumu olmuş. 8 saat sonra alınmalı. Elinizde varsa probiyotik verin ama veterinerin kursağı temizlemesi lazım
Ne yazık ki yakınımızda kuşlarla ilgilenen hiç veteriner yok

Nihal Karatop

Yeni Üye
Hayır çok yemiyor ve içemiyor çok hareketsiz gözleri falan da eskisi gibi görünmüyor :(

Nihal Karatop

Yeni Üye
Üç gündür o ilacı veriyoruz gerçekten iyi şuan hala eskisi gibi çok aktif değil ama iyi durumda

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Öncelikle hoşgeldiniz, ilacın daha önce bu tarz durumda kullanıldığını duymuştum. Ancak kursak mantarı sıkıntılı bir durum. Diğer 2'ydi sanırım ölen kuşlarınıza keşke vitamini o kadar bekletmedeydiniz :(. Neyse geçmiş olsun. Probiyotik alıp kullanmanızı tavsiye ederim. İyi geleceğini düşünüyorum.

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Anlattığınız durumda kursak mantarı olduğunu düşünmüyorum ancak kullanmışsınız. İlaç sonrası bağırsak florası bozulur bu yüzden probiyotik kullanmak gerekiyor. İlacı 1-2 gün daha kullanıp max 4-5 güne tamamlayıp bırakın sonra 4-5 gün probiyotik kullanın hergun tazeleyerek. Marka olarak diazym ve entrobac olabilir. En küçük Gr 50-100 hangisini bulursanız size yeterli olur.
Çok doğru, bende kursak mantarı belirtisi göremiyorum. Ama artık geç olmuş. Genelde kusma gibi durumlar da kursak mantarı belirtileri başlar ama artık yapıcak bir şey yok maalesef. @Taha abinin dediklerini uygulayın daha sonra dışkı analizi ve halsizlik belirti vs. devam edelim.

Nihal Karatop

Yeni Üye
Zaten kendisi ilk olarak kustu, hatta sonradan kursak mantarına sahip olan kuşların dışkılarına baktığımızda da sonradan kuşumuzun dışkısı da oradakilerle tamamen aynı olmuştu ama yine de teşekkür ederim bizce kursak mantarının bütün belirtileri vardı