• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

kuşlarınızın mamasına neler ekliyorsunuz?

pofidik

Paylaşımcı
hem besleyici hem de seveceği bir mama tarifi arıyorum

pofidik

Paylaşımcı
Kendin yapacaksan ana malzeme yumurta, havuç ve nemini alması için un türevi (mısır unu,galeta unu) tarzı bir ürün. Bunu dışında ufak dokunuşlar farklı sebzeler çeşitli tohumlar katılabilir Sana kalmış
teşekkürler 😊

pofidik

Paylaşımcı
Kendin yapacaksan ana malzeme yumurta, havuç ve nemini alması için un türevi (mısır unu,galeta unu) tarzı bir ürün. Bunu dışında ufak dokunuşlar farklı sebzeler çeşitli tohumlar katılabilir Sana kalmış
şey bir de bebe bisküvisi zararlı mı

Osman ün

Yeni Üye
şey bir de bebe bisküvisi zararlı mı
Şekerli olduğu için bir çok yazıda zararlı olduğunu okumuştum, bilgi kirliliği nedeni ile bilemiyorum doğrusu nedir üstadlar cevaplar ancak içeriğinde bir sürü katkı maddesi vs var onun yerine doğal karışımlarla mama yapmak yeterli olur diye düşünüyorum.

pofidik

Paylaşımcı
anladım saolun:)

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Çok acil durumlarda bebe bisküvisi kullanılabilir. Onun harici vermeye gerek yok bisküviyi

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Ben önceden elle besleme mamasi yerine kullanmıştım sonradan kullanmadım ama yumurta maması bile yaparken kurtlu mama ve Ballı mama Şehmus abiden sipariş vermiştim kuşlarım için. Kurtlu veya ballı mama kullanıyorum rendelenmiş yumurta içine çok da güzel yiyorlar

pofidik

Paylaşımcı
Ben önceden elle besleme mamasi yerine kullanmıştım sonradan kullanmadım ama yumurta maması bile yaparken kurtlu mama ve Ballı mama Şehmus abiden sipariş vermiştim kuşlarım için. Kurtlu veya ballı mama kullanıyorum rendelenmiş yumurta içine çok da güzel yiyorlar
o hazır mamaları sadece yumurta ile mi karıştırıyorsunuz

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Bir kilo cede mama yarım kilo nemlendirmek için havuc ve pancar her zamn daha pratik ve daha besleyici olur

pofidik

Paylaşımcı
Bir kilo cede mama yarım kilo nemlendirmek için havuc ve pancar her zamn daha pratik ve daha besleyici olur
ben havuç rendeliyordum havuç olunca deli gibi yiyordu havucu kestim çünkü kızıştırıcı olduğunu öğrendim ve kuluçkadaki kuşuma vermek istemedim. kesince pek fazla yememeye başladı. ve şey duydum nemli değil de kuru olması lazım. ama yumurtanın nemini ne kadar alırsam alayım lapa kıvamında oluyor

Osman ün

Yeni Üye
ben havuç rendeliyordum havuç olunca deli gibi yiyordu havucu kestim çünkü kızıştırıcı olduğunu öğrendim ve kuluçkadaki kuşuma vermek istemedim. kesince pek fazla yememeye başladı. ve şey duydum nemli değil de kuru olması lazım. ama yumurtanın nemini ne kadar alırsam alayım lapa kıvamında oluyor
Ben iyice pişmiş yumurtayı peçetenin üstüne rendeledim daha sonrada üstündende bir peçeteyle hafif press yaptım nemini bayağı aldı kuşlarda çok sevdi yediler

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Yumurtayı sıcak iken rendelersen lapa kivami alir. Bak başladıktan sonra bir 5 dk bekle sonra çıkarırken kağıt havlu ile sar etrafını nemini alsın ben öyle yapıyorum. Sonra da yavaş yavaş rendeliyorum ılık olduğunda birde içine kuş yemi koy yada aspur koy o şekilde verirsen lapalik kalmaz

pofidik

Paylaşımcı
Yumurtayı sıcak iken rendelersen lapa kivami alir. Bak başladıktan sonra bir 5 dk bekle sonra çıkarırken kağıt havlu ile sar etrafını nemini alsın ben öyle yapıyorum. Sonra da yavaş yavaş rendeliyorum ılık olduğunda birde içine kuş yemi koy yada aspur koy o şekilde verirsen lapalik kalmaz
soğumasını bekledim 5 dakikadan fazla. çıkarınca sardım kağıt havluyla nemini alsın diye. ama biraz nemini alıyor iki dk sonra tekrar nemleniyor anlamadım hiç

Tuğrul Bey

Eski Forumcu
Emektar Üye
Ben yumurta kullanmayı bırakalı uzun zamn oldu mama olarak versele mavi versela mor versela kuru karışımı yapıp içine sebze ve oilmix koyuyorum yemede sıkıntı çıkmıyor

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
soğumasını bekledim 5 dakikadan fazla. çıkarınca sardım kağıt havluyla nemini alsın diye. ama biraz nemini alıyor iki dk sonra tekrar nemleniyor anlamadım hiç
Eger sadece yumurta rendesinden sonra lapa gibi oluyorsa içine mısır unu koyup az da muhabbet kuşu yemi koyup karistirabilirsin nem kalmaz zaten ne çok nemli nede çok kuru olmalı ortasını ayarlaman gerekiyor

Üst Alt