• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Kuşlar için bitki çayları

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Kuşlar ( Muhabbet kuşu , kanarya , papağanlar , hint bülbülü vb ) için bitki çayları

Kekik çayı
Mantar iyileştirici ve önleyici etkisi olan bir bitki çayıdır. Megabakteri ve pamukçuk gibi hastalıklarla da savaşmaya yardımcıdır.

🌟 Üşüten kuşlar için bire birdir.
🌟 Solunum yolu hastalıklarında, soğuk algınlığında faydalıdır.
🌟 Kuşların hastalıklara karşı direncini arttırır.
🌟 Kuşların kızışmasına yardımcı olur.

1609513166100.png

Anason çayı

Bu çayın dikkate değer seviye de sara gibi hastlıklara etkileri vardır. Bu tarz kötü hastalıklar da kuşlara yardım edebilir.
Eğer anoson çayınız yoksa rezene de verebilrisiz.

🌟 Kabızlıkta faydalıdır.
🌟 Stres önleyici etkisi vardır.
🌟 Soğuk algınlığına çok faydalıdır.
🌟 Ağrı kesici özelliği vardır.
🌟 İshale karşı faydalıdır.
🌟 Kuşların kızışmasında faydalıdır.
🌟 Uyuşturucu etkisi vardır. Yavru muhabbet kuşlarında kullanılmamalıdır.

1609513391104.png

Isırgan otu çayı

Zehir giderici etkisi vardır ve kanı temizler. Bir çok vitamin içerdiği için normal zamanlarda da kullanılabilir.

🌟Kanı temizleyici ve iştah arttırıcı etkisi vardır.
🌟Canlılık verir.
🌟 Hücreleri besleyen özelliği vardır.
🌟Demir ve C vitamini bulunur.

Ekli dosyayı görüntüle 1712

Rezene çayı

Antivioksan (Sara hastalıklarına) iyi gelir. Bu konularda çok etklidir. Eğer rezene çayınız yoksa anoson çayı da verebilrisiniz.

🌟Kabızlığa karşı etkilidir.
🌟İç parazitlere karşı etkilidir.
🌟Mantara karşı etkilidir.
🌟Sindirim sistemi problemlerinde mükemmel bir çaydır.

1609514169621.png

Papatya çayı

İshal, iltihap, üşüme gibi hastalıklar da yardımcı olur. -Kursak mantarı da dahil.- Aynı zaman da kaynattığınız çayın buharını solutmanız da solunum sistemi için çok etkili ve yararlıdır.

🌟 Ağrı gidericidir.
🌟 Strese karşı etkilidir.
🌟 Soğuk algınlığında faydalıdır.
🌟Mikrop öldürür.

1609520098208.png

Siyah çay

Bir çok durum da dolaşımı uyarmak ve kuşa yardım etmek için kullanılır. Bunun yanı sıra strese iyi geldiği için de kullanılır. Ama kullanılmadan veterinerler gibi bilgili kişilere başvurulması gereklidir.

🌟Kuşların bedensel yorgunluklarını giderir.
🌟İshal ve dizanteriyi keser.
🌟Ağrı kesici etkisi vardır.

1609514269704.png

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Ufak bir sorun çıktı paylaşamadım. Yarın devamını paylaşacığım. Kusura bakmayın.

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Paylaşım için teşekkür ederim. Bunlar insanlar içinde aynı olduğu için kullanılmalı sanırım. Bana biraz garip geliyor aslında kuşlara verilmesi 😊
Evet insanlar için de oldukça faydalı. İlk bana da tuhaf geliyordu ama kullandıktan sonra göz ile görülür değişim oluyor.

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Forumda bitkilerle alakalı paylaşımlar ararken karşıma çıktı çaylar. Bunlara ek olarak zeytin yaprağı ve civanperçemi çaylarını da biliyorum ama bunların hepsinden ayrı ayrı ayda bir kere mi kullanmamız gerekiyor. Bazı yerlerde seyreltilerek bazı yerlerde ise direkt verilebileceğini okudum. İki farklı görüş olunca insan kararsız kalıyor. Kullanan arkadaşlar var ise nasıl kullandıklarını da yazarlarsa sevinirim. :)

Birde bazı çaylar antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakterileri yok ediyormuş. Bunu kullandığımız zaman kuşlardaki iyi bakterileride öldürmez mi? Ya da kullanım sonrası probiyotik kullanmak gerek sanırım.

Son düzenleme:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Forumda bitkilerle alakalı paylaşımlar ararken karşıma çıktı çaylar. Bunlara ek olarak zeyrin yaprağı ve civanperçemi çaylarını da biliyorum ama bunların hepsinden ayrı ayrı ayda bir kere mi kullanmamız gerekiyor. Bazı yerlerde seyreltilerek bazı yerlerde ise direkt verilebileceğini okudum. İki farklı görüş olunca insan kararsız kalıyor. Kullanan arkadaşlar var ise nasıl kullandıklarını da yazarlarsa sevinirim. :)

Birde bazı çaylar antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakterileri yok ediyormuş. Bunu kullandığımız zaman kuşlardaki iyi bakterileride öldürmez mi? Ya da kullanım sonrası probiyotik kullanmak gerek sanırım.
Mevsimine göre sadece iki çeşit belirleyin yaz mevsiminde yazlık çay kış mevsiminde kışlık çay olarak verin yeterlidir öyle çok çeşit iyi değil hayvanın bünyesini mahvetmesin

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Kuşlar ( Muhabbet kuşu , kanarya , papağanlar , hint bülbülü vb ) için bitki çayları

Kekik çayı

Mantar iyileştirici ve önleyici etkisi olan bir bitki çayıdır. Megabakteri ve pamukçuk gibi hastalıklarla da savaşmaya yardımcıdır.

🌟 Üşüten kuşlar için bire birdir.
🌟 Solunum yolu hastalıklarında, soğuk algınlığında faydalıdır.
🌟 Kuşların hastalıklara karşı direncini arttırır.
🌟 Kuşların kızışmasına yardımcı olur.

Ekli dosyayı görüntüle 1701

Anason çayı

Bu çayın dikkate değer seviye de sara gibi hastlıklara etkileri vardır. Bu tarz kötü hastalıklar da kuşlara yardım edebilir.
Eğer anoson çayınız yoksa rezene de verebilrisiz.

🌟 Kabızlıkta faydalıdır.
🌟 Stres önleyici etkisi vardır.
🌟 Soğuk algınlığına çok faydalıdır.
🌟 Ağrı kesici özelliği vardır.
🌟 İshale karşı faydalıdır.
🌟 Kuşların kızışmasında faydalıdır.
🌟 Uyuşturucu etkisi vardır. Yavru muhabbet kuşlarında kullanılmamalıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 1705

Isırgan otu çayı

Zehir giderici etkisi vardır ve kanı temizler. Bir çok vitamin içerdiği için normal zamanlarda da kullanılabilir.

🌟Kanı temizleyici ve iştah arttırıcı etkisi vardır.
🌟Canlılık verir.
🌟 Hücreleri besleyen özelliği vardır.
🌟Demir ve C vitamini bulunur.

Ekli dosyayı görüntüle 1712

Rezene çayı

Antivioksan (Sara hastalıklarına) iyi gelir. Bu konularda çok etklidir. Eğer rezene çayınız yoksa anoson çayı da verebilrisiniz.

🌟Kabızlığa karşı etkilidir.
🌟İç parazitlere karşı etkilidir.
🌟Mantara karşı etkilidir.
🌟Sindirim sistemi problemlerinde mükemmel bir çaydır.

Ekli dosyayı görüntüle 1706

Papatya çayı

İshal, iltihap, üşüme gibi hastalıklar da yardımcı olur. -Kursak mantarı da dahil.- Aynı zaman da kaynattığınız çayın buharını solutmanız da solunum sistemi için çok etkili ve yararlıdır.

🌟 Ağrı gidericidir.
🌟 Strese karşı etkilidir.
🌟 Soğuk algınlığında faydalıdır.
🌟Mikrop öldürür.

Ekli dosyayı görüntüle 1711

Siyah çay

Bir çok durum da dolaşımı uyarmak ve kuşa yardım etmek için kullanılır. Bunun yanı sıra strese iyi geldiği için de kullanılır. Ama kullanılmadan veterinerler gibi bilgili kişilere başvurulması gereklidir.

🌟Kuşların bedensel yorgunluklarını giderir.
🌟İshal ve dizanteriyi keser.
🌟Ağrı kesici etkisi vardır.

Ekli dosyayı görüntüle 1707
Çok teşekkür ederim kullanım detayları gelir mi?

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Mevsimine göre sadece iki çeşit belirleyin yaz mevsiminde yazlık çay kış mevsiminde kışlık çay olarak verin yeterlidir öyle çok çeşit iyi değil hayvanın bünyesini mahvetmesin
Teşekkür ederim. O zaman iki çeşit kış mevsimi için çay seçip ayda bir defa vereyim. 😊

AlicanG

Paylaşımcı
Bilgilendirici paylaşım için teşekkür. Arada süpriz yapıp taze çay verilebiliriz.Gün geçtikce neler neler öğreniyoruz bu işin sonu yok:sneaky:

Üst Alt