• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Soru! Kralcık Papağanı (Regent Parrot) Hakkında Bilgilendirme

Zeus

Müdavim
Petshoptan “Erkek Prenses Papağanı” diye eve getirdiğimiz kuşumuzun, yabancı kaynaklar ve makaleler sonucunda aslında Polytelis Anthopeplus ailesinden (yani prenses papağanı ailesinden) Regent Parrot, Türkçe ismiyle “Kralcık Papağanı” olduğunu öğrendik. Dişi mi, Erkek mi diye araştırırken 2. fotoğrafın 2. sırasındaki 1. resime birebir benzediğini gördüm. Google araştırmalarında çok net bilgilere ulaşmak kolay değil, yabancı kaynakları taramak, basılı araştırma kitaplarını araştırmak gerekiyor. Youtube’da “Rock Pebbler Parrot” (Kaya Çakılcı olarak da geçiyormuş ismi) olarak aratınca bir kaç videosu çıkıyor 😄 aslında sadece Türkiye’de değil, Dünyada da çok evcilleştirilmiş bir tür değilmiş. İşimiz biraz zor olacak gibi görünüyor o yüzden. Kafesi kendince büyük, mama ve su kaplarını yukarı tüneğinin yanına astık, kalsiyum taşı olarak jungle diye bir marka vermişlerdi çok tenezzül etmiyor. Tırnaklarını törpülemek için kumlu tünek aldık ve mama kabının yanında olduğu için sürekli orada takılıyor 🤦🏻‍♀️ dal darıyı biraz sevdi gibi ama delirdiği tek şey yer fıstığı 😄 paraket yemi içinden mısır tanelerini tutup tutup yere atıyor henüz yemedi. Kafes tabanında taş ve üzerinde tel var. Bize geleli 1 hafta oldu ve daha dün aşağı inmeye başladı 😬 kaynamış suyu soğutup içine c vitamini koyuyoruz, mamasının içine de kuş kumu diye beyaz bi şey var ondan koyuyoruz şimdilik. Diğer Kralcık Papağanı konusunda sebzeli pelet yem almak istediğimi yazmıştım ama bir üye tavsiye etmem dediği için farklı bir arayışa girdim. Kafes içine bir de kalamar kemiği koymamız gerekiyormuş kalsiyum desteği için. Başka tavsiyeleriniz varsa ve yazarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba ben mümkünse sizin kıralcık papağanın videosunu görebilir miyim😊 Ayrıca verdiğiniz takviyeleri ve yem, tohumları da görürsek ona göre bildiğimiz kadarıyla gördüğümüz kadarıyla bilgi paylaşımı yaparız. 👍

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Makale gibi konu için teşekkürler yazım düzenine göre forum kurallarında tecrübelisiniz belli yazım imla konusundaki hassasiyetiniz için teşekkürler

Zeus

Müdavim
Merhaba videoyu nasıl atmam gerektiğini maalesef bulamadım. Maması ve takviyeleri paylaşayım ama videoyu instagramdan yollayabilirim size, instagram adresi paylaşabilirseniz.

Ekli dosyalar

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba videoyu nasıl atmam gerektiğini maalesef bulamadım. Maması ve takviyeleri paylaşayım ama videoyu instagramdan yollayabilirim size, instagram adresi paylaşabilirseniz.
Verdiğiniz yemi değiştirin çünkü içinde çok gereksiz tohumlar var . Dilerseniz kurutulmuş meyve ve tohumlardan güzel bir karışım hazırlarız mamaist whatsap hattından ulaşırsınız veya diğer bir seçenek aşağiya resim bırakcam onu temin edersiniz ve taze meyve verirsiniz menülerde ve protein için canlı verecekseniz un kurdu veya morio öneririm eğer canlı vermek istemezseniz protein tozu temin ederek haftada bir protein tozlu mama hazırlayarak ikram edebilirsiniz sebze ve meyve salatası da yapıp takdim edebilirsiniz çünkü sadece tohumlar bu türlerde ciddî yağlanmalar yapar👍
IMG_20240118_143704.jpg
Kum olarak versele laga prestij grit öneririm taneleri paraketlere çok uyumlu ve zengin.
IMG_20240118_144410.jpg
Taşları da büyük ve taneli tercih ediniz
Kafes düzeniniz güzel sadece karşıdan karşıya tünek koyabilir ve hareket alanını dahada genişletebılırsınız. Kuşunuz henüz yavru sayılır tüy değişimlerinde daha berrak güzel yapılar olmasını istiyorsanız meyve ve sebzeleri düzenlenli olarak verelim tüketmeyenler için, gerekli takviyeleri düzenli olarak vermenizi tavsiye ederim misal gerwit, entrobac, bt amin forte ve kalamar kemiği eğer kemik tüketmiyorsa nekton MSA öneririm👍
Cinsiyet konusuna gelince bence kuşunuz erkek ve henüz ortamın keşifinde zaman ilerledikçe size daha iyi alışacaktır. Bu türlerin pek çok konuştugunu duymadım ama illaki konuşma yeteneği vardır sabır ve eğitimle önce evcilleştirip sonra konuşturmanız imkansız değildir 😊Bu arada özel değilse nereden aldınız? Türkiye de bulunması imkansız bir tür diyebilirim 😅

Zeus

Müdavim
Verdiğiniz yemi değiştirin çünkü içinde çok gereksiz tohumlar var . Dilerseniz kurutulmuş meyve ve tohumlardan güzel bir karışım hazırlarız mamaist whatsap hattından ulaşırsınız veya diğer bir seçenek aşağiya resim bırakcam onu temin edersiniz ve taze meyve verirsiniz menülerde ve protein için canlı verecekseniz un kurdu veya morio öneririm eğer canlı vermek istemezseniz protein tozu temin ederek haftada bir protein tozlu mama hazırlayarak ikram edebilirsiniz sebze ve meyve salatası da yapıp takdim edebilirsiniz çünkü sadece tohumlar bu türlerde ciddî yağlanmalar yapar👍
Ekli dosyayı görüntüle 58351
Kum olarak versele laga prestij grit öneririm taneleri paraketlere çok uyumlu ve zengin.
Ekli dosyayı görüntüle 58352
Taşları da büyük ve taneli tercih ediniz
Kafes düzeniniz güzel sadece karşıdan karşıya tünek koyabilir ve hareket alanını dahada genişletebılırsınız. Kuşunuz henüz yavru sayılır tüy değişimlerinde daha berrak güzel yapılar olmasını istiyorsanız meyve ve sebzeleri düzenlenli olarak verelim tüketmeyenler için, gerekli takviyeleri düzenli olarak vermenizi tavsiye ederim misal gerwit, entrobac, bt amin forte ve kalamar kemiği eğer kemik tüketmiyorsa nekton MSA öneririm👍
Cinsiyet konusuna gelince bence kuşunuz erkek ve henüz ortamın keşifinde zaman ilerledikçe size daha iyi alışacaktır. Bu türlerin pek çok konuştugunu duymadım ama illaki konuşma yeteneği vardır sabır ve eğitimle önce evcilleştirip sonra konuşturmanız imkansız değildir 😊Bu arada özel değilse nereden aldınız? Türkiye de bulunması imkansız bir tür diyebilirim 😅
Şehmus Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben size dm’den yazsam iletişime geçsek zahmet olmazsa siz hazırlasanız içimiz daha rahat edecek. Söylediğiniz terimlerin çoğuna yabancıyım 🙈 11 yıl köpek beslemiş biri olarak, papağan benim için çok yeni bir olgu. Nereden aldığımız konusu çok özel değil elbette paylaşırım ama reklama girmesin, mesaj olarak iletirim size.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Şehmus Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben size dm’den yazsam iletişime geçsek zahmet olmazsa siz hazırlasanız içimiz daha rahat edecek. Söylediğiniz terimlerin çoğuna yabancıyım 🙈 11 yıl köpek beslemiş biri olarak, papağan benim için çok yeni bir olgu. Nereden aldığımız konusu çok özel değil elbette paylaşırım ama reklama girmesin, mesaj olarak iletirim size.
Tabiki seve seve yardımcı olurum. 😊

Üst Alt