• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

KANARYA TÜRLERİ

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,501
Tepkime puanı
185
Puanları
63
Yaş
37
YABANIL KANARYALAR
 
  "Yabanıl kanaryalar oldukça geniş bir yayılma alanı gösterir.Bunların doğadaki yaşamlarına,konma göçme özelliklerine hiç değinmeyeceğiz. Evcil kafes kanaryaları,sayısal yönden bize yaban kanaryalardan yararlanmayı düşündürmeyecek kadar bol olmalarından başka, güzellik ve ötme üstünlüğü açısından da onlardan kat kat üstündür. Bu nedenle yabanıl kanaryaların yalnızca isimlerine ve belirgin niteliklerine değinmekle yetineceğiz.      AFRİKA ŞARKICISI

  Atlas okyanusu'nun kıyı olduğu Batı Afrika'dan,Kızıldeniz kıyılarına değin görülür. Afrika'da çok yaygın olarak görülen türlerden biridir. Bedenine sarı-siyah,kuyruğuna ise beyaz renk hâkimdir. Dişisi ve erkeği renk açısından benzer özellikler taşır. Yabanıl türler içinde sesi ve ötüşü en güzel olanıdır diyebiliriz. Zeten isminide bu özelliği dolayısıyla kazanmıştır.

      MOZAMBİK KANARYASI

  Afrika'nın Hint Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerine,ôzellikle Mozambik ve TAnganika' da çokça görülen,güçlü bir sese, ancak kısa ôtüşe sahip olan yeşi-gri renkli bir kanaryadır. Kuyruğunda siyah benekler bulunur. Karnı sarıdır. Evcil yaşama uyumda zorluk çekmekle birlikte, bir kez alıştıktan sonra çok iyi bir kafes kuşu olduğu görülür.

      SENEGAL KANARYASI

  "Senegalden başka, Somali ve Habeşistan'dan sürekli olarak yaşayan bir kanarya türüdür. Bunun rengi de Mozambik kanaryası gibi yesil gridir. Ancak ötüşü Tarlakuşunu taklid eder biçimdedir. Evcil yaşama zor uyum gösterir.

      KAP KANARYASI VE ALARİO

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nin güney bölgesi olan "Capland"da pek çok görüldüğü için bu adla anılır. Sıcak iklime alışık ,pek duyarlı,hassas bir kanaryadır. Evcil yaşama zor uyum gösterir. Rengi neftî denilebilecek kadar koyuyeşildir. Yaklaşık olarak yine bu yörelerde görülen,doğadaki sesleri taklit etmedeki yüksek yeteneğiyle değer bulan bir cins kanarya daha vardır. "Alario"adıyla anılan,siyah-beyaz renkli bu güzel sesli kanarya özellikle çağıldayan su ve ırmak seslerini şakıması nedeniyle büyük bir isim yapmıştır.

      SİNİ KANARYA

  Avrupa'da çok yaygın olarak görülen kanarya türlerindendir. Rengi yeşile çalan sarılıktadır. Göğüs ve karın tüylerinin lekesiz renkte olmasına karşın,kanatları ve sırtı koyu renk harelidir. Göçmendir. Sonbahar çatıp,havalar soğumaya başladığında,Avrupa'nın güney kıyılarına sıcak yörelere göçer.Akarsu ve göl kıyılarıyla, bahçelik,kırlık yerlerde onları görmek ve dinlemek mümkündür. Temiz ve net sesleri vardır. Evcil yaşama kolay uyum gösterirler.

        İTALYAN KANARYASI

  Güney Avrupa'da, italya, Yunanistan,Yugoslavya ve Türkiye'de görülmekte olan bir kanarya türüdür. Sini kanaryayı andırmakla birlikte ondan daha açık renkte ve daha küçük boydadır. Bu kanaryalar da evcil yaşama uyumda çok büyük bir zorluk göstermez.

          ASYA KANARYASI

  Sesi kadar görünüşü de güzel olan bir kanarya türüdür. Göğsü parlak kırmızı tüylü, sırtı ise siyahtır. Bedeninin değişik yörelerinde,sarı ve siyah tüylerden benek benek süsler görülür. Bugün nesli tükenmiş bir yetiştirme tür olan ünlü " Boğaziçi Kanaryası" Asya kanaryası'nın geliştirilmiş bir meleziydi.

        EVCİL KANARYALAR

  Kanaryalar insanın bilgi ve gözetimi altında, zekâ ve emekle, doğadakinden çok daha fazla geliştirilmiş ve türlendirilmiştir. Yine değinildiği üzere, bu geliştirme iki ayrı yön izlemiştir: Ötüş yetenek ve becerisini geliştirme; renk ve biçimsel güzelliği geliştirme.Ayrıca kanaryacılığa ilgi duyan her ulusun, bu alanda ulaştığı önemli başarılar ve ürettiği ilgi çekici kanaryalar bulunmaktadır. Biz bunları belirli bir düzen içinde, sırayla sizlere sunmaya çalışacagız.

    Kanaryalarda Renk Türleri

  Bugün, sergilerde ve büyük satış merkezlerinde bulma olanağına sahip bulunduğumuz kanarya renklerini şöyle sıralayabiliriz:

1.Sarı Kanaryalar
2.Kuyruğu Beyaz Sarı Kanaryalar
3.Limon Sarı Kanaryalar
4.Acı Sarı Kanaryalar
5.Yeşil Kanaryalar
6.Kuyruğu Beyaz Yesil Kanaryalar
7.Koyu Yeşil Kanaryalar
8.Mavi Kanaryalar
9.Kuyruğu Beyaz Mavi Kanaryalar
10.Gri Kanaryalar
11.Beyaz Kuyruklu Gri Kanaryalar
12.Portakal Renkli Kanaryalar
13.Tunç Renkli Kanaryalar
14.Fulya Renkli Kanaryalar
15.Altın Rengi Kanaryalar
16.Değişik Renklerde Kula Kanaryalar
17.Kırmızı Renkli Kanaryalar
18.Siyah Kanaryalar(Neftî Yeşil)
19.Beyaz Kanaryalar
20.Alacalı Kanaryalar
       
SOYLU KANARYALAR

1.Border Fansi Kanaryası
2.Gloster Fansi Kanaryası
3.Skoç Fansi Kanaryası
4.Landın Fansi Kanaryası
5.Lizard Kanaryası
6.Norviç Kanaryası
7.Tepeli Norviç Kanaryası
8.Mançister Kanaryası
9.Yorkşayr Kanaryası
10.Lankşayr Kanaryası
11.Smet Kanaryası
 
    KIVIRCIK TÜYLÜ KANARYALAR

1.Kıvırcık Paris Kanaryası
2.Kıvırcık Hollanda Kanaryası
3.Kıvırcık İtalyan Kanaryası
4.Kambur İtalyan Kanaryası
5.Kambur Belçika Kanaryası

  SEÇKİN ÖTÜŞLÜ SOYLU KANARYALAR

Alman    "Harz Kanaryası"(Roller)
Belçika  "Malinua Kanaryası
Fransız. "Malinua Kanaryası 
Üst Alt