• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Papağanlar dünyası oldukça renklidir, yani bir cok türü olan bu büyük ve zeki kuşların içinden 5 tanesini sıralayalım.

1- Jako (Afrika Gri) Papağanlar
Ülkemizde en popüler olan bu türün zekasını hepimiz biliyoruzdur.Taklit yeteneği yüksek ve geri cevap veren Jako papağanlarınin zeka testleri yapılmış ve sıralamada 1. Olmuştur.
Bu popülerlik onların evcil hayvan olarak bakılmasını sağlıyor.
Jako papağanlarınin başka bir türü olan timmeh bordo kuyruk olanın, Kongo kırmızı kuyruk kadar konuşma özelliği ve zekası yoktur.
Onlara bakmak için günlük en az dört saat zaman, büyük bir kafes, kafes dışında rahat bir ortam ve beslenmesi için yiyecek gibi hem maddi hem de manevi gereksinimler var.

images (40).jpeg

2-Amazon Papağanları

Amazonlar sıralamada ikincilikte yerini almıştır bu türün birkaç çeşidi olduğu halde hepsinin de özelliği aynıdır.
Papağanlar arasında cesur ve karakteri komik olan bu tür mükemmel konuşma yeteneği ile evcil hayvan sınıfında çok sevilmektedir.
Amazon papağanlarının gürültülü, büyük, maddi ve manevi ihtiyaçlarının fazla olması nedeniyle birçok kuş sahibi için kötü bir seçim olmalarını sağlıyor. Deneyim sahibi olanlar ise bu papağanlara adeta bayılıyor. Onlarla keyifli vakti geçiriyorlar. Ayrıca eğitim verip bir arkadaş gibi sohbet ediyorlar. Eğer sizde bir Amazon papağanı istiyorsanız öncelikle onlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

IMG_20220918_175039.jpg

3-Kakadular

Kakadular insan iletişimi iyi olan papağan türüdür.Kakaduların kendini sevdirmesi çok kolay olsa da bunun için gerekli olan zaman ve maddiyata sahip olmalısınız. Sağlıklı ve mutlu olması için kafes, beslenme, oyuncak ve zaman ayırma gibi her tür ihtiyacını karşılamalısınız. Ömürlerinin uzun olduğunu da unutmamalısınız.

images (39).jpeg

Eklektus Papağanları

Güzel renkli tüyleri, konuşma yetenekleri ve sevimli kişilikleri nedeniyle popüler evcil papağan türleri arasında yer alırlar. Bu kuşu sadece görsel güzelliğine bakıp almamalısınız. Günlük en az dört saat vakit ayırmalı, eğitim vermeli ve onunla oynamalısınız. Ayrıca beslenmesine dikkat etmeli ve daha birçok konuya önem vermeniz gerekir.Bakımı en zor olan bu papağanların karmaşık istekleri vardır.
Eve bir eklektus papağanı getirmeden önce çok iyi düşünmelisiniz.
images (42).jpeg

Macav(Amerika ) Papağanı

Evcil hayvan ticaretinde melezleşme nedeniyle Amerika papağan türleri her geçen gün artmaktadır. Bu kuş türleri büyük papağan sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihidir.Macaw papağanları konuşma konusunda da çok yeteneklidirler. İlgi ve sevgi görmeyi, oyun oynamayı çok seven bu kuşlar insanlarla da çok iyi iletişim kurarlar. 30 yıla kadar ömürleri bulunan bu dost canlısı papağanların ne yazık ki nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
macaw1.jpg

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Emeğine sağlık abi. 🤗

Macavlar korsan filmlerinde korsanların yol arkadaşı olan papağanlar dimi? 😀
Hayalim ondanım olsun bir tane ama imkansız olmasada zor tabi. 🥲

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Emeğine sağlık abi. 🤗

Macavlar korsan filmlerinde korsanların yol arkadaşı olan papağanlar dimi? 😀
Hayalim ondanım olsun bir tane ama imkansız olmasada zor tabi. 🥲
Hahah Kübra nerden aklına geldi 🤣🤣 ben hepsine bakınca ilk aklıma gelen Bizimkiler dizisindeki kapıcının kuşu 🤣🤣🤣

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Eminönünde yanlış hatırlamıyorsam Şarkhanda bir Jako var. Ne zaman görsem üzülüyorum ona. Hayvanın kafesi pislik içinde keza yemlikleri de öyle. Sırf dükkana ilgi çeksin diye koymuşlar sanırım. Hep uyku halinde. Bu hayvanların hiçbiri iyi yaşam şartları sunmayan insanlara satılmamalı bence.

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Eminönünde yanlış hatırlamıyorsam Şarkhanda bir Jako var. Ne zaman görsem üzülüyorum ona. Hayvanın kafesi pislik içinde keza yemlikleri de öyle. Sırf dükkana ilgi çeksin diye koymuşlar sanırım. Hep uyku halinde. Bu hayvanların hiçbiri iyi yaşam şartları sunmayan insanlara satılmamalı bence.
Çok üzücü 😔 ben eminönündeki kuş pazarına bir kere gitmiştim dolaşayım diye ama sanırım her gün açık olmuyor öyle demişlerdi bana 🤷 ama çoğu içler acısı halde gerçekten 😢