• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Cennet papağını sağlıklı mı?

Nihaila

Yeni Üye
Hastalık Belirtileri
Kafa sallama, kaşınma (sürekli değil bugün yaparken gördüm bikaç saat geçti şuan yapmıyor)
Hastalık Belirti Tarihi
1 Ağu 2023
Merhaba arkadaşlar kuş besleme hakkında çok bi bilgim yok bu sevimli arkadaş bizim balkondan içeri girdi bu vesileyle beslemeye başladım ancak bugün fark ettim ki kafasını sallayıp kendisini kaşıyor art arda nedeni ne olabilir bi fikriniz var mıdır bit,pire vs. olabilir mi? Bide kafasının üstünde beyaz kalın tüy gibi şeyler var kapsül deniyor sanırım onlara onlar için herhangi bir müdahalede bulunmam gerekiyor mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. İyi forumlar.
Ekli dosyayı görüntüle 50292Ekli dosyayı görüntüle 50293Ekli dosyayı görüntüle 50294

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Bahsettiğiniz kafa sallama olayını video görmeden birşey diyemeyiz. Video eklerseniz yorumlayalım. Bahsettiğiniz beyazlıklar tüy kapsülleri sıkıntı yok. Silindir kafes kuşlar için iyi değildir değiştirmenizi öneririm. Tünekleri tahta tünek kullanın. Kullanmıyorsanız entrobac probiyotik, gerwit multivitamin ve BT amin Forte takviye kullanmanızı öneririm.

Nihaila

Yeni Üye
Bahsettiğiniz kafa sallama olayını video görmeden birşey diyemeyiz. Video eklerseniz yorumlayalım. Bahsettiğiniz beyazlıklar tüy kapsülleri sıkıntı yok. Silindir kafes kuşlar için iyi değildir değiştirmenizi öneririm. Tünekleri tahta tünek kullanın. Kullanmıyorsanız entrobac probiyotik, gerwit multivitamin ve BT amin Forte takviye kullanmanızı öneririm.
Ekli dosyayı görüntüle 50399
Video bu şekilde kuşum sabahları ötüyor. Bide vitamin olarak kuşçu bu vitami önermişti şuan kullanıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 50400
WhatsApp Image 2023-08-05 at 15.04.03 (1).jpeg

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Merhaba. Maşallah çok tatlı bir cennet papağanı. 😍

Kuş tüyde olduğu için kendisini kaşıması normal.
Arkadaşımın dediği gibi silindir kafesler bir süre sonra kuşların yön algısını köreltir. Tahta tünekte ayak sağlığı için öneririm.

Kullandığınız vitamini daha önce duymadım,gerwiti tavsiye ederim. Tüy döneminde bt amin forte kullanabilirsiniz. Probiyotik olarak entrobac öneririm. Araştırıp bakabilirsiniz. Alanlarında en iyisi olan ürünlerdir. :)

Birde ayna karşısında beslemeniz kuş için olumsuz bir etki olur. Aynada gördüğü kendisini eş sanır bir süre sonra. O yüzden aynalı salıncakta önermem. 😊

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Kafesinizde Girit kum var mı? Yoksa sürekli kafesinizde olması gerektiğinden suluk yarI kumluklarda yada mama kaplarında kafesinizde bulundurun. Girit kum olmasına dikkat edin. Kafa sallama sindirim sorunu gibi geldi bana.

Nihaila

Yeni Üye
@Semiha S. @Kübra Ö.
Önerileriniz için teşekkürler. Gervit W, entrobac, bt amin forte, tahta tünek, tahta aynasız salıncak, versele laga grit kum, versele laga paraket yemi aldım bunlar 412 tuttu kafesler de pahalı olduğu için kafesi değiştiremiyeceğim ne yazıkki umarım çok büyük bir sorun yaratmaz.
Vitaminlerle ilgili şeyi sormak istiyorum mesela pazartesi gervit i kullandım sonra salı günü suyunu değiştirmem mi gerekiyor yoksa kuş suyu bitirene kadar kalsa sorun olur mu? Kuş bitirene kadar kalabilirse çarşamba günü de suluğun üzerine su tamamlayıp entrobac veya amin forteyi kullanmayı düşünüyorum. Bu konu hakkındaki fikriniz nedir? Tekrardan teşekkürler.

Semiha S.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Takviyeli suyu 6 -8 saat sulukta tutun ve sonra taze damacana suyu verin. Fazla tutarsanız bakteri üretip zehirler. Suyunu hergün tazeleyin. Takviyeler arası üç gün olsun. Hergün suluğunu yıkayıp temizleyin üzerine su eklerseniz suluk zamanla küflenir.