• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ayağındaki sıkıntı nedir? Galiba ciddi

Garipp

Aktif Üye
Merhaba, kuşumun ayağındaki kırmızı kısım yara mı ya da başka bir şey mi olmuş bilemedim. Siz daha önce böyle bir şey ile karşılaşmış mıydınız?

Mustafa27

Eski Forumcu
Moderator
Redaktör
Geçmiş olsun, soyulmuş sanırım,rif ampül uygulamak uygun mu hocam ? Teşekkürler:) @Demet bükay

Garipp

Aktif Üye
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🌸 o ayağının üzerine çok basamıyor. Tünekteyken diğer ayağına ağırlığını veriyor. Bundan ötürü olabilir mi? Ayrıca veterinere gittiğimizde nasırlaşma olduğunu söylemişti ama o zaman bu yarayı görmemiştik. Badem yağı sürmemi tavsiye etti. Onu uygulasam zarar verir mi?

Mustafa27

Eski Forumcu
Moderator
Redaktör
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🌸 o ayağının üzerine çok basamıyor. Tünekteyken diğer ayağına ağırlığını veriyor. Bundan ötürü olabilir mi? Ayrıca veterinere gittiğimizde nasırlaşma olduğunu söylemişti ama o zaman bu yarayı görmemiştik. Badem yağı sürmemi tavsiye etti. Onu uygulasam zarar verir mi?
Tatlı badem yağı zararsızdır uygulayabilirsiniz:)

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Tatlı badem yağı zararsızdır sürebilirsiniz fakat yarayı iyileştirmez. Eczaneden fucidin krem yada Demet ablanın dediği gibi rif ampül alıp akşamları yatmadan önce uygulayınız. Sonra uyku moduna geçsin.

Demet bükay

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Şampiyon Üye
Ayak tabanı fotoğrafı atar mısınız, altta da olabilir nasır demiş hekim varsa karamerhem (ıhtıyol pomad) sürebilirsiniz,önce görmek herekli🤲😊

Garipp

Aktif Üye
Merhaba, bayram yoğunluğundan ötürü geri dönüş yapamadım, kusura bakmayın. Ayak tabanı fotoğrafı kuşumu yakalamadan biraz zor oluyor; onu çekemedim maalesef ama tekrar deneyeceğim. Onun dışında tırnaklarından biri tamamen beyazlaştı ve içindeki damar ölmüş galiba. Diğerleri siyah ama iki tanesi daha beyazlaşıyor.

Kendisine kursak mantarı teşhisi konuldu. Hatta kursak sıvısı ve dışkı analizi sonrası son seviyeye gelindiği söylendi. Hastalğını ben farkedeli 2 ay oldu ama daha öncesi de var sanırım.

Bir diğer önemli şey ise iki gündür çok değişik kokmaya başladı tüm vücudu. Özellikle kafa bölgesi. Ölüyor galiba artık. Sizin bu değişimlere dair bir fikriniz var mı? Arkadaki küçük tırnağı beyazlaşan

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Kokunun ölmeye yakınlık ile ilgisi yok öyle düşünmeyin. Dışkı enfeksiyonludur koku yayılabilir yada kursak mantarı teşhisi konulmuş onun çıkardığı bir koku olabilir. Kursak mantarı için hekiminiz tedaviye başladı mı. İlaç antibiyotik vs verdi mi. Net şekilde videosunu görebilir miyiz. Temiz beyaz peçeteye yeni yapılmış dışkılarıda atınız bakalım.

Garipp

Aktif Üye
Evet başladık ve pek bir gelişme göstermediğimiz için artık öyle düşünmeye başladım maalesef 🥲 Tedavimiz bir hafta boyunca 25 ml suluğa 1 damla Triflucan, ikinci haftadan itibaren ise 2 damla şeklinde devam etmek. Yarın iki damla koymaya başlayacağım. En son düzelmezse Amphotericin B tedavisi uygulayacağız. Aynı zamanda yemine probiyotik ve zeolit tozu serpiyorum. Gün içerisinde birkaç kez de multivitaminli su içirmeye çalışıyorum. Hekim ilaçlı suya vitamin de koyabileceğimi söyledi ama o şekilde içmedi. Bu şekilde devam ediyoruz şu an☺
Video ve fotoğraf atacağım ama tırnağının öyle olmasının sebebine dair bir fikriniz var mı acaba?

Demet bükay

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Şampiyon Üye
Merhaba, bayram yoğunluğundan ötürü geri dönüş yapamadım, kusura bakmayın. Ayak tabanı fotoğrafı kuşumu yakalamadan biraz zor oluyor; onu çekemedim maalesef ama tekrar deneyeceğim. Onun dışında tırnaklarından biri tamamen beyazlaştı ve içindeki damar ölmüş galiba. Diğerleri siyah ama iki tanesi daha beyazlaşıyor.

Kendisine kursak mantarı teşhisi konuldu. Hatta kursak sıvısı ve dışkı analizi sonrası son seviyeye gelindiği söylendi. Hastalğını ben farkedeli 2 ay oldu ama daha öncesi de var sanırım.

Bir diğer önemli şey ise iki gündür çok değişik kokmaya başladı tüm vücudu. Özellikle kafa bölgesi. Ölüyor galiba artık. Sizin bu değişimlere dair bir fikriniz var mı? Arkadaki küçük tırnağı beyazlaşan

Bu beyazlıklar akar olabilir, oksijenli suyu kulak pamuğu ile sürebilirsiniz, mantar böyle olmuyor, veteriner hekim arkadaşım ile görüştüm, fotoğraf attım, mikroskop veya büyüteçte canlı parazit ise görülür dedi. Oksijenli su yu önerdi, %90 akar yani canlı parazit diyor,geçmezse parafin öneriyor fakat oda çok tehlikeli göze yüze temas etmemeli dedi😔
Oksijenli su kullanın önce 2-3 gün geçmezse akarlarda rif de çözüm sağlıyor

Garipp

Aktif Üye
Çok teşekkür ederim inceliğiniz için, hekim arkadaşınıza kadar sormuşsunuz 🙏🏻🥹🥰🌸

paraziti ben de sormuştum çünkü çok kaşınıyor cidden. Muayene olurken bir iki tüy döktü. Sonra hekim onları alıp benim yanımda mikroskopla inceledi. Hiçbir şey gözükmüyordu cidden; tertemizdiler. Sadece ayakta olabiliyor mu bu parazitler? Ayrıca derisi de çok kötü oldu ama tırnağındaki siyah renk neden gidip beyazlaştı onu tam anlayamadım. Tırnağının yakınlaştırılmış fotoğrafını atayım. Kuşumu yakalayamadığım için ancak bu netlikte olabiliyor maalesef ☺

Demet bükay

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Şampiyon Üye
Çok teşekkür ederim inceliğiniz için, hekim arkadaşınıza kadar sormuşsunuz 🙏🏻🥹🥰🌸

paraziti ben de sormuştum çünkü çok kaşınıyor cidden. Muayene olurken bir iki tüy döktü. Sonra hekim onları alıp benim yanımda mikroskopla inceledi. Hiçbir şey gözükmüyordu cidden; tertemizdiler. Sadece ayakta olabiliyor mu bu parazitler? Ayrıca derisi de çok kötü oldu ama tırnağındaki siyah renk neden gidip beyazlaştı onu tam anlayamadım. Tırnağının yakınlaştırılmış fotoğrafını atayım. Kuşumu yakalayamadığım için ancak bu netlikte olabiliyor maalesef ☺

Tüy değilde ayağını inceleseydi keşke😔evet akarlar canlıdır, banada akar gibi geldi ve deri altına da yerleşir, irin gibi görünür kaslara kadar inebilir ve koku yapar, çok üzgünüm ama et ile beslenir😔🤲siz ayaklarına oksijenli su ile yıkama yapın ve sonra rif dökün lütfen, en azından ilerleyemez ölür ve minik can dostunuz rahatlar az da olsa😔🤲

Garipp

Aktif Üye
Gerçekten mi...🥺😔 peki deri altına nasıl müdahale edebilirim? Kesin çözümü için oksijenli su ve rif yeterli olur mu yoksa başka şeyler de yapmam gerekir mi? Ense damlaları varmış, onlardan mı kullanmak gerek acaba?

Demet bükay

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Şampiyon Üye
Gerçekten mi...🥺😔 peki deri altına nasıl müdahale edebilirim? Kesin çözümü için oksijenli su ve rif yeterli olur mu yoksa başka şeyler de yapmam gerekir mi? Ense damlaları varmış, onlardan mı kullanmak gerek acaba?
Tabiki vilmectin etkilidir dış parazit damlası uygulayın veteriner hekim veya mamaist.com dan temin edebilirsiniz, koku gelen yerde tüy dökülmesi sarılık var mı
Rif ve oksijenli suyu kullanın, deride bozulmalar varsa oralara da rif kullanabilirsiniz

Garipp

Aktif Üye
Tüm vücudu kokuyor ama dışarıdan tüyünün renkleri her zamanki gibi. Kaşınırken bakıyorum, tüyleri biraz siyah gibi ve sürekli kaşımaktan tiftik tiftik. Fakat o da çok ciddi değil. Tüy dökümü yok. Arada çok nadir dökerse döküyor. Onun dışında kaşınınca kepek döküyor. Peki şu an ilaç kullanırken vilmectin damlatmam zarar verir mi? Ayrıca hekim ilacın bir hafta vücutta kaldığını söylemişti. Mantar tedavisi sırasında bunu uygulayamayacağım sanırım?

Garipp

Aktif Üye
Tüyleri bu şekilde

bu da yakından

Üst Alt