• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Teşekkür ederim. 😊
Kuşlar için üretilenlerden alayım öyleyse. Dediğiniz gibi en güzeli sizin yaptığınız yöntem ama İstanbul bulmak zor olur sanırım. :)
Şöyle bir google amcaya sordum. Boğaziçi üniversitesi, kuzey kampüsünde asırlık bir okaliptüs ağacının yeniden yeşertildiği haberine denk geldim. 2020 yılında olmuş. 1 tane varsa, başka da vardır çünkü genelde yeraltı sularını kurutmak için ekiliyorlar. Bir alan keşfine çıkmak lazım. Parklara da dikilir

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Şöyle bir google amcaya sordum. Boğaziçi üniversitesi, kuzey kampüsünde asırlık bir okaliptüs ağacının yeniden yeşertildiği haberine denk geldim. 2020 yılında olmuş. 1 tane varsa, başka da vardır çünkü genelde yeraltı sularını kurutmak için ekiliyorlar. Bir alan keşfine çıkmak lazım. Parklara da dikilir
Teşekkür ederim. Bende bakayım, yakınlarda vardır belki. 🥰

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Teşekkür ederim. Bende bakayım, yakınlarda vardır belki. 🥰
Rica ederim. Beyaz kabuklu gövdeli, uzun yapraklı ağaçlara bakın çevredeki. Aman zakkumla karıştırmayın. Zakkum hem kısa boylu çalı şeklinde, hem de zehirlidir. Ama yaprakları benzer şekilli. Aman dikkat

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Rica ederim. Beyaz kabuklu gövdeli, uzun yapraklı ağaçlara bakın çevredeki. Aman zakkumla karıştırmayın. Zakkum hem kısa boylu çalı şeklinde, hem de zehirlidir. Ama yaprakları benzer şekilli. Aman dikkat
Teşekkür ederim,zakkumun zehirli olduğunu biliyordum ama okaliptüse benzediğini bilmiyordum açıkcası. Dikkat ederim. 😊

efe1903

Tutkulu
Abla peki bişey soracağım haftada 1 kere okaliptus yaprağı verebilirsiniz diyorsun ya peki haftada 1 dal darı versek aynı gün okaliptus versek olurmu yada 1 hafta okaliptus öbür hafta daldarı olurmu?

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Abla peki bişey soracağım haftada 1 kere okaliptus yaprağı verebilirsiniz diyorsun ya peki haftada 1 dal darı versek aynı gün okaliptus versek olurmu yada 1 hafta okaliptus öbür hafta daldarı olurmu?
Olur kardeşim daldarinin etkileşmesi olmaz 😊👍

Ayvalık Jumbo Muhabbet

Eski Forumcu
Moderatör
Üretici
Editör
Dal darı aslında kuşların standart yiyeceği darının daha ince kabuklusu. Dal darıyı genelde ödül olarak, yeni yeme düşmüş yavruları yeme alıştırmak için, iştahtan kesilmiş kuşlara tavsiye ederim. Yani aynısının büyük boyu, zaten yemliklerinde var. Haftada 1 Okaliptüs yaprağı başka bir gün dal darı da verebilirsiniz. Çakışma olmaz yani 😊

Rodiena

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Yardımsever üye
Merhaba arkadaşlar, bugün size özellikle muhabbet kuşlarının yapraklarını ve dallarını çok severek tükettiği ve bir çok faydası olan Okaliptüs ağacından bahsedeceğim.

GENEL BİLGİ
Okaliptüs ağacı, aynı muhabbet kuşları gibi Avustralya kökenli bir ağaç. Yaklaşık 700 türü bulunan, özellikle çok su çekme kapasitesi olduğu için, bataklıkları kurutma amacıyla da ülkemiz Ege ve Akdeniz kıyılarında dikilen bir ağaç türü.

Ekli dosyayı görüntüle 44715

Bu ağacı diğer ağaçlardan ayırt eden en önemli özellik, gövdesinin beyaz kabuklu olması. Yaprakları uzun, yeşil renkte, dalları bazı türlerde pembemsi olabiliyor. Yaz kış yaprağını dökmeyen bir ağaç türü olduğu için de yılın her mevsimi okaliptüs yaprağı bulabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 44711

Üstte de bahsettiğim gibi, muhabbet kuşlarıyla aynı ülke kökenli bir ağaç olduğu için doğadaki muhabbet kuşlarının okaliptüs yapraklarını bolca tükettiği ve yuvalarına taban malzemesi olarak kullandıkları biliniyor. Ama neden? ⬇

OKALİPTÜSÜN KUŞLARA FAYDALARI
  • Okaliptüs yaprağı, kuşlarda üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
  • Kronik astım, bronşit hastalıklarında nefes açma özelliği ile iyi bir destekleyicidir.
  • Ağrı kesici özellikleri vardır
  • Antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri vardır. Coli basili ve Candida Albicans mantarı (kursak mantarı) gibi patojenlerin neden olduğu enfeksiyonlar ile savaşır.
  • Stres sorunlarında sakinleştirici, yatıştırıcıdır.
  • Doğal bir bit, pire, sivrisinek kovucudur. Folluk içine, folluk altına yaprakları koyulduğunda ya da folluk altına yağı damlatıldığında parazitleri uzaklaştırır. Bu sebeple de doğadaki kuşlar bu yaprakları yuva malzemesi olarak kullanır.
  • Kuşların yemekten çok hoşlandığı bir yaprak türüdür. Dalları, yaprakları mutlulukla, keyifle kemirirler 🥰
Ekli dosyayı görüntüle 44716

OKALİPTÜS YAPRAKLARININ YAN ETKİLERİ-ZARARLARI

Düzenli olarak ilaç kullanılan, alerjik bünyeli, astımı, böbrek veya karaciğer sorunları olan kuşlarda okaliptüs ürünleri kullanmaya başlamadan önce kanatlı uzmanına danışmaları gerekir

OKALİPTÜS YAPRAKLARININ HAZIRLANIŞI

Doğadan topladığınız dal ve yaprakları önce iyice yıkamalısınız. Sonra 5 dakika virkonlu suda bekletebilir ya da virkonlu suyla fısfıslayabilirsiniz. Daha sonra da bol suyla durulanmalıdır. Elinizde virkon s yoksa, 30 dk elma sirkeli suda bekletip durulayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 44744
Yaprakları taze olarak direk sunabilir ya da gölgede kurutup sonrası için saklayabilirsiniz. İster direk yaprak-dal olarak, ister mamalara ekleyerek de tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Yapraklar kurutulacaksa içindeki aromatik yağların kaybolmaması için gölgede kurutulması önemlidir. Haftada 1 kez kullanımı uygundur.
Ekli dosyayı görüntüle 44745

[Ekli dosyayı görüntüle 44714

Ekli dosyayı görüntüle 44717

Okaliptüs yaprak ve yağının insan sağlığı üzerine etkilerini de aşağıya ekliyorum. Kuşların ve insanların çoğu organ ve sistem işleyişleri benzer yapıda olduğu içşn aşağıdaki bilgiler de faydalı olacaktır diye düşünüyorum:

İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİLERİ

Okaliptus yaprakları ülkemizde en çok üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İshal kesici, mikrop öldürücü, boğaz iltihaplarını ve soğuk algınlığını önleyici, kan şekerini düzenleyici ve balgam söktürücü özellikleri ile tanınır. Ege ve Akdeniz bölgesinde bu amaçlarla kullanımı çok yaygındır.

Okaliptus faydaları arasında şunlar da bulunur:

Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıkları için kullanılır. Anti bakteriyel olduğu için yaraları tedavi ve dezenfekte eder.
Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük tedavisi ile üst solunum yolları hastalıklarında yardımcı olarak kullanılır. Taze okaliptus yaprağı boğaz ağrısını hafifletmeye yarar.
Bitkinin yapraklarından elde edilen okaliptus yağı cilt üzerine sürüldüğünde mantar gibi birçok cilt problemlerine iyi gelir. Fakat okaliptus yağı çok güçlüdür. Onu seyreltmek için zeytinyağı, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanmak gerekir.
Okaliptüs merhemi ağrı kesici özelliği taşır. Sporcuların maçtan sonraki ağrıları için faydalıdır.
Okaliptus çayı antibakteriyel özelliği ile Coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonlar için de faydalıdır.
Kronik stres sorunu olan kişiler üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunur.
Anti-inflamatuar özelliği ile astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi sorunların tedavisinde kullanılır.
Okaliptus hem anti bakteriyel hem de anti mikrobiyel özelliği ile bazı gargara ve diş bakım ürünleri içerisinde yer alır.
Kan şekerini düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olur.
Sivrisinek, kene ve böcekleri uzak tutmada çok etkilidir. Nemlendiriciniz içine birkaç damla okaliptus yağı karıştırarak cildinize sürebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 44718

Bu makale, kafeskuslari.com sitesine aittir. İzinsiz kopyalanamaz.
Emeğiniz için çok teşekkürler. :)

esraa_

Yeni Üye
Emeğinize sağlık. 💕

Ben aktardan almıştım, mamaların içine ufalıyorum.
Yağını da, Bulut ve Boncuk solunum rahatsızlığı geçirdiği zaman almıştım. Kaynar suyun için yağı damlatıp kafeslerinin yakınına koyuyordum. Buharı etki etsin diye. (Tabi bu süreçte ikiside kafeste kaldı.)

Merak ettiğim, aktardan aldıklarımızı da temizleme işleminden geçirmemiz gerekiyor mu?
Merhaba aynı sorun benim kuşumda da var nefes alırken kuyruğu aynı ritimle oynuyor ve tıs tıs ses çıkarıyor okaliptus yağının baharını veriyorum bir nebze de olsa rahatlatıyor ama sonra devam ediyor ne yapmalıyım?

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Merhaba aynı sorun benim kuşumda da var nefes alırken kuyruğu aynı ritimle oynuyor ve tıs tıs ses çıkarıyor okaliptus yağının baharını veriyorum bir nebze de olsa rahatlatıyor ama sonra devam ediyor ne yapmalıyım?
Merhaba. Solunum sıkıntısı vardır. Ben antibiyotik kullandım düzeldi ama siz yeni bir konu açıp kuşun videosunu da paylaşırsanız ona göre çözüm sunarız. Geçmiş olsun.

esraa_

Yeni Üye
Merhaba. Solunum sıkıntısı vardır. Ben antibiyotik kullandım düzeldi ama siz yeni bir konu açıp kuşun videosunu da paylaşırsanız ona göre çözüm sunarız. Geçmiş olsun.
Hangi antibiyotiği kullandınız ve veterinere gittiniz mi ben istanbulda yaşıyorum çok anlayan yok bakan da çok pahalıya bakıyor

İhsan Z.

Tutkulu
Moderator
Çeviri Ekibi

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Hangi antibiyotiği kullandınız ve veterinere gittiniz mi ben istanbulda yaşıyorum çok anlayan yok bakan da çok pahalıya bakıyor
İhsan arkadaşıma katılıyorum durumu ilerlemiş sizin kuşunuzun. Benimkiler henüz başlangıç evresinde idi. Şehmus abi istanbul leventte. Onunla iletişime geçin isterseniz. Geçmiş olsun tekrardan.