• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Verilememesi Gereken Ürünler

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Muhabbet kuşlarında ve kuşlar da kullanılmaması gereken ürünler. (Meyve ve sebzede var.)

Bu yazdığım sebze, meyve ve bir kaç tane bakım ürününü özellikle belirtmek istediklerim. Bazı yerlerde doğru olarak geçse de verilmesi sakıncalıdır.

Gazete; gazete ne kadar kullanışlı olsa da bir o kadar zararlıdır. Çünkü boya içerir. Kâğıttan yapıldığı için ve kuşlar kağıt kemirebildiği için kullanılmaması gerekir. Bu ürün yerine A4 veya en iyisi olan ızgaralı altlık kullanılabilir.

Plastik tünek; bunu çoğunluğuk biliyordur, ancak bilmeyen arkadaşlarımız için söyleyeyim. Plastik tünekler ne kadar temiz kullanılsa bile uzun süreli kullanımda mantar gibi çeşitli hastalıklara yol açabilir, petshopların kafesle birlikte verdiği bir üründür. Bu nedenle çoğu kişi kullanıyor. Bu ürün yerine ağaç dalı tercih edilmeli veya ahşap tünek.

Verilmemesi gereken sebzeler:
(Bir kaçı sitede de mevcut)

Limon; limon çok asidik bir maddedir. Ne kadar vitamin deposu olsada verilmesi durumda kuşunuz ciddi bir ağrı çeker. Sindirim problemi bile yaşayabilir.

Besin değeri:

Kalori: 29
Su: %89
Protein: 1,1 gram
Karbonhidrat: 9,3 gram
Şeker: 2,5 gram
Lif: 2,8 gram
Yağ: 0,3 gram ve bir çok vitamin.

Ancak tam dolu standart ölçü suluğa 1-2 damla verebilirsiniz tabii 1 ay da 1 defa ola yeterli.

Kuru soğan; yemeklerin sevdalısı soğan, mamaya bir elin tırnağı kadar ekleyenler var ancak ben kesinlikle önermem. Çok toksik bir maddedir soğan bu nedenle kesinlikle verilememesini tavsiye ederim.

Sarımsak; sarımsak biz bile yediğimiz de ağzımız yanıyor birde bu minikleri düşününce vermesi hiç mantıklı değil aslında. Ancak sebebi önemli. Sarımsak sülfür gibi bir kaç asidik madde içerdiği için verilmesi sakıncalıdır. Ayn soğan gibi mide ağrısı ve sancılanması yaşatabilir.

Besin değeri: (Faydaları gözüsün diye yazdım.)
Su: 58,58 g
Enerji: 149 kcal
Protein: 6.36 g
Toplam yağ: 0.5 g
Karbonhidrat: 33.06 g
Lif: 2.1 g
Toplam şeker: 1 g
Kalsiyum: 181 mg
Demir: 1.7 mg
Magnezyum: 25 mg
Fosfor: 153 mg
Potasyum: 401 mg
Sodyum: 17 mg
Çinko: 1.16 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 31,2 mg
Tiamin: 0.2 mg
Riboflavin: 0.11 mg
Niasin: 0.7 mg
B-6 Vitamini: 1.24 mg
Folat, DFE: 3 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 0 µg
A Vitamini, İÜ: 9 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.08 mg
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
K Vitamini (filokinon): 1.7 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.09 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.01 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.25 g

Biraz araştırıldığım da sarımsaklı suyun bir çok kişi tarafından kullanıldığını gördüm.Bazıları mamaya katıyor bazıları ise direk sarımsaklı su yapıp veriyor.
Yapılışı:
-Bir diş sarımsağı 2-3 dilime bölün.
-Suyunda 12 saat bekletin. ( En az 12 saat.)

Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagilleri vermenizi kendi şahsım adına tavsiye etmiyorum.

Konuyu fazla uzatmamak adına fazla detaya girmeden bitireyim dedim. Arkadaşlar zaten sitede verilip verilmemesi gereken yiyecekler ve kullanılmaması gereken ürünler mevcut ben bilerek burda ÖZELLİKLE verilememesi gerekenleri yazmak istedim. Çünkü gerçekten çok yaygın kullanılan maddeler bu yazdıklarım.

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Arkadaşlar konuyu biraz karışık hazırlamışım. Düzenleyeyim. Affınıza sığınıyorum.

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Rica ederim ne demek ☺

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Emeğine sağlık faydalı olmuş plastik tunege çok takılma:LOL:şaka bir yana tahta tünek tabiki çok faydalı ama bu bit yapmaz anlamına gelmez kardeşim bit canlıdan beslenir ilaç kullanılmadığı takdirde heryerde saklanır yemin içinde bile

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Emeğine sağlık faydalı olmuş plastik tunege çok takılma:LOL:şaka bir yana tahta tünek tabiki çok faydalı ama bu bit yapmaz anlamına gelmez kardeşim bit canlıdan beslenir ilaç kullanılmadığı takdirde heryerde saklanır yemin içinde bile
Bitten yana bana mantar daha tehlikeli geliyor. Rica ederim abi. Plastik veya tahta temiz olunca ikisi de aynı. Ama plastik de olasılık daha fazla değil mi?

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Bitten yana bana mantar daha tehlikeli geliyor. Rica ederim abi. Plastik veya tahta temiz olunca ikisi de aynı. Ama plastik de olasılık daha fazla değil mi?
Mantar da bir tür virüs eğer zamanında müdahale edilmezse önüne geçemeyiz hijyen de bir sebebidir , tunekte ,ama bu bir bulaşıcı hastalık bu yüzden çok kolay kapiyorlar aslında bunu biliyor musunuz bilmiyorum ama veteriner hocamiz söylerken duymuştum bütün kuşlarda mantar varmış sadece bağışıklığı düşende hızlı ilerliyor ve belirti oluşuyormus dikkat ederseniz evden kaçan bir firar bir gün dışarda kalsa hemen mantar kapıyor bana çok denk geldi

Üst Alt