• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultan Papağanı Eğitimi

Ahmet D.

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
662
Tepkime puanı
450
Puanları
63
Sultan Papağanı Eğitimi , Sultan papağanına Komut Öğretme , Sultan Papağanı ele Alıştırma
17632222_1097129637059956_6782354918847912932_o.jpg

Sultan papağanları, eğitime en uygun papağanlar içerisindedir. Papağanınıza belli başlı numaralar öğretmek için, İlk önce stresli ortamda olmadığına dikkat edin. Papağanınız size güvendiğinde, püf noktaları tekrarlayarak numaralarınızı öğretebilirsiniz. Ödüller, kuşunuzu öğrenmeye teşvik etmenin de önemli bir yoludur. Sultan papağanı eğitimi konusunda sabırlıysanız ve onunla pratik yapmak için birçok zamanınız varsa, kuşunuz kısa sürede basit numaralarınızı taklit etmeye çalışacaktır.


a) Sultan Papağanımı Nasıl Eğitebilirim?

Kuşunuzu sizinle stressiz, rahat olabileceği koşulları sağlamalısınız. Size güvenmedikçe papağanı eğitemeyeceğiniz için, kuşla aranızdaki ilişkinizi geliştirmeye çalışın. Sultan papağanız ile daha sakin ve candan yaklaşın onun ile konuşun ki sizin ses tonunuza alışabilsin. Bu durum, özellikle yeni aldığınız bir papağanı eğitmeye çalışıyor iseniz önemlidir.

Kuşu eğitmek için sessiz bir yer seçin. Yüksek sesler, çok fazla hareket ve çok fazla dikkat dağıtıcı unsurlar olan bir odada eğitiyorsanız, papağanınızın dikkati dağılacaktır. Sessiz bir oda bulun ve tüm pencereleri ve kapıları kapatın. Papağanınızın kendini güvende ve güvende hissetmesi için kafesi yakın bir yerde tutun. Odada fan varsa, kuşun dikkatinin dağılmaması veya ürkütmemesi için kapatınız daha iyi olacaktır.

Egzersiz seanslarını bir seferde 10 dakika ile sınırlayın. Eğitim seanslarını kısa tutmak, kuşunuzun ilgilenmeye devam etmesini ve dersten yorulmamasını sağlayacaktır. Her gün 10 dakikalık 3 veya 4 egzersiz seansı yapmayı planlayın. Seansı bitirdiğinizde, kuşa sevdiği besinlerden verin ki eğitim seanslarını dört gözle beklesin.

Kuş agresifleşirse seansı kısa kesin. Bu durum kuşların Karakterlerine bağlı bir olaydır. Kuşunuzun istemediği bir şeyi yapması esnasında bazen ısrarcı olabilirsiniz. Bu onun savunma mekanizmasını kırma açısından önemlidir. Örneğin, kanat çırptığında veya sizi ve kendine zarar verebilecek durumlarda, seansı çabucak tamamlayın.

Kuşunuzu ikramlar ve sözlü övgü ile ödüllendirin. Sultan papağanı eğitime yanıt verdiğinde ve talimatlarınızı takip ettiğinde, hemen "Cici Kuş" gibi bir şey söyleyin ve ona küçük bir yiyecek ikramı yapın. Darı, çilek, yulaf, mango parçaları herhangi kuşunuzun sevdiğini düşündüğünüz normal yemden farklı besin ile onu ödüllendirin. Sultan Papağanızın gerçekten ödül yemlerini ve eğitim seanslarını dört gözle beklediğinden emin olmak için, ödül yemlerini sadece eğitim içinde verin.

Parmak Şıklatma Eğitimi, ödül yemleri ile etkili bir şekilde eğitim almanın harika bir yoludur. Kuşunuz doğru bir davranış sergilediğinde, parmağınızı şıklatarak bir ödül verin. Zamanla, kuş, parmak şıklama sesini duyduğunda bir ödülün yaklaştığını ifade ettiğini öğrenecek, böylece eğitimde olumlu hareketler sonucu parmak şıklatabilirsiniz. Ek olarak Parmak şıklatmak yerine bazı petshop ve bazı internet sitelerinde parmak şıklatma seslerine benzer eğitim aparatları olabiliyor dilerseniz bu aparatlardan kullanabilirsiniz.

b) Sultan Papağanım Agresif Nasıl Sakinleştirebilirim?

Sultan papağanızı eğitirken sabırlı olmanız en önemli etken. Bazı Sultan papağanlarında karektere bağlı olarak agresif tavırlar sergileyebilirler. Burada kuşunuz yavru ise eğitim aşamaları daha kolay geçecektir. Yaşını almış ve genç kuşlarda bu durum zor olabilir. Agrasif durumlarda ortam koşullarını tekrar bir değerlendirmelisiniz. Bulunduğu odaya ve kafese alıştığından emin olamalı, olabildiğince uysal sakin davranmalı ani hareketlerden kaçınmalısınız. İlgisini çekebilecek yeşillikler vererek, dikkatini kendinize çekmelisiniz. Bu durumun 1-2 günde düzelebileceğini zannetmeyin. 1 hafta da olabilir 1 ayda zamanla sizden zarar gelmediğini anlayacak ve daha uysal davranacaktır. Kuşlar tekrar ederek öğrenirler, bu yüzden yeni bir numara üzerinde her çalıştığınızda aynı komutu vermeniz gerekir. Çok fazla pratik yapmanız gerekeceğini unutmayın. Sultan papağanlarının yeni bir numarada ustalaşması aylar alabilir. Kuş sinirleniyor gibi görünüyorsa, ara verin veya farklı bir numara üzerinde çalışın.
Isırma gibi bir alışkanlığı var ise dayanamayacak durumda iseniz ince bir eldiven ile deneyebilirsiniz. Uygulama sırasında agrasif tavır sergilediği için eğitimden vazgeçerseniz bu onu daha güçlü yapabilir. Eğitim sırasında uymadığı eylemde yem ile asla cezalandırmayın veya ona bağırmayın. Bu, yalnızca kuşunuzun eğitim seanslarını sevmemesine neden olur.

130778752_3502925083155751_3117601621084011128_o.jpg

c) Sultan Papağanımı Ele Nasıl Alıştırabilirim?

Elinizi kafese yakın bölüme yerleştirin. Papağanınız, elinizi kafesin yanına koyduğunuzda rahat olmalı ürkmemelidir. Ayrıca ani bir şekilde elinizi çekmeden hareket ettirmelisiniz. Elinize güven kazanması kuşun yapısına bağlı olarak değişebilir.

Diğer elinizde bir ödül tutun. Kuşunuz kafesinden çıkmakla ilgilenmiyorsa, en sevdiği yiyeceğin bir parçasını diğer avucunuzun içinde tutun. Bu eli, papağanın üzerine basmasını istediğiniz elin arkasına yerleştirin. Ödülün kuşun görüş alanında olduğundan emin olun, merak edip yemeye çalışacaktır. Ödül yemlerine henüz alışmadıysa normal beslendiği yemlerden de deneyebilirsiniz.

Sultan Papağanı karaktere göre değişiklik gösterebilir. Parmağınızı kafesin içerisine getirdiğinizde ani hareketler uçma becerisinde bulunuyorsa sabit tutup sakinleşmesini bekleyin bunları yaparken acele etmemeniz gerekmektedir. Parmağınızı kuşun ayakları ile göğsüne doğru hafif baskı uygulayın. Dengede duramadığını anlayınca mecburen parmağınıza çıkacaktır. Kuşun biraz dengesiz olması ve dengesini düzeltmek için hareket etmesi için yeterince düz bir şekilde tutmalısınız. Sultan papağanı parmağınızda muhtemelen dengede olmadığını hissettiğinde elinizden aşağı inebilir. Bu eğitimi tüneğine geri bırakarak tekrarlıyarak zamanla öğretebilirsiniz. Sözlü emir vermeyi unutmayın. Parmağınızı papağanına bastırır bastırmaz, "Yukarı, yukarı!" Deyin. veya "Adım at!" Kuşunuz bu cümleyi adım atmakla ilişkilendirmelidir. Bu şekilde zamanla bu ses tonuna alışarak parmağınıza gelmesini sağlayacaktır.

d) Sultan Papağanı Uzaktan Çağırma

Sultan Papağanızı uzaktan çağırmak
için belli birkaç yöntem vardır. Eğer sizinde kendi kuşunuzu farklı bir yöntemlerle çağırmayı başarıyor iseniz bu konunun altına paylaşabilirsiniz.

Kuşumuzu kafes dışında olan tünek üstünde bekletelim. Yapmamız gereken ilk alıştırmalarda kuşun daha yakınından parmağınıza gelmesini sağlamak. Elinize konmuyor ise ilk önce ele alıştırma yöntemini öğretmelisiniz.
Her seferinde çağırma yaparken kuşa ismiyle veya ne ile hitap etmek istiyorsanız onu söyleyin ve elinize geldikten sonra hafif bir ıslık veya el şıklatma eşliğinde ödülünü verin.
Yakın Mesafeden ele gelmeyi alıştığı sırada mesafeyi arasını yavaş yavaş uzak tutarak denemelisiniz. Gelmediği sıralarda Ödülü gösterir gibi yapabilir, kızma sesini (şşş) çıkarabilirsiniz . Zamanla kuş size gelip ödül alacağını bildiğinden siz çağırdığınızda hemen gelecektir. Önemli olan Öğrettiğiniz aşamalarda mesafe arasını artırmalısınız. Papağanınızın size uçarken rahat olmasına yardımcı olmak için çok çalışın.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,349
Tepkime puanı
3,824
Puanları
113
Yaş
28
Mükemmelsin kardeşim sultan papağanı eğitimi için çok detay güzel bir yazı teşekkürler bu foruma emeğin katkın çok valla sağol 👌
 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,656
Tepkime puanı
4,887
Puanları
113
Yaş
38
Eline emeğine sağlık kardeşim harika bir yazı olmuş
 

Benzer konular

Üst Alt