• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşum İyileşmiyor (Hastalık Devam ediyor)

Nis_ay

Yeni Üye
Tekrardan herkese merhabalar. Ben 31 Aralıktan itibaren tavsiye ettiğiniz ürünleri tavsiye ettiğiniz şekilde aksatmadan kullandım. Fakat maalesef hala bir iyileşme olmadı. Buraya güzel şeyler yazmak için girmeyi çok isterdim. Ama iyileşmedi. Bir ara hali yerine gelmiş gibiydi ama sonradan durgunluğuna geri döndü. Şuanki halini de ekledim. Tekrardan farklı bir veterinere gitmeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Merhaba. Bu sanırım bir tüy hastalığı. Böylede saçaklı prenses gibi olmuş. 🥰 Yakın zamanda eski sağlığına kavuşur inşallah. Nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum ama kanatlı uzmanı olması daha iyi olur,veterinerden.

Omerft18

Paylaşımcı
Tekrardan herkese merhabalar. Ben 31 Aralıktan itibaren tavsiye ettiğiniz ürünleri tavsiye ettiğiniz şekilde aksatmadan kullandım. Fakat maalesef hala bir iyileşme olmadı. Buraya güzel şeyler yazmak için girmeyi çok isterdim. Ama iyileşmedi. Bir ara hali yerine gelmiş gibiydi ama sonradan durgunluğuna geri döndü. Şuanki halini de ekledim. Tekrardan farklı bir veterinere gitmeyi düşünüyorum.
Merhaba muayene sonuçlarını gittiğinizde bizimle paylaşabilir misiniz? Benim muhabbet kuşumda da böyle tüyler arttı ve halsizleşti.

Nis_ay

Yeni Üye
Tekrardan merhabalar :( kuşum hala iyileşmediği için çok üzgünüm ama o da savaşıyor bunun farkındayım umudumu kaybetmek istemiyorum. Genel bir güncelleme yapacağım aynı durumu yaşayanlar olabilir diye ve sonrasında tekrardan bilenlere danışmak istediklerim olacak. En son 4 martta yazmışım. O gün kanatlı hayvanlara da bakan bir veterinere gittim. Mineral eksikliğinden olduğunu söyledi. Vitaform diye toz bir antibiyotik verdi suyuna katarak 5 gün kullandık. Ayrıca uska L-plus diye mineral ve vitamin içeren bir takviye verdi. Hastayken 3 gün iyileşince haftada 1 kullanalım dedi. Tüyleri içinde pire durumu var mı yok mu bilmediğimiz için bir tane toz verdi tüylerine gece karanlıkta serpip ovarak kullanmamı istedi. Bu tedavi sürecini yine uyguladım. Bu aralar hırıltılı nefes alma durumu vardı. Ağzını oynatıp oynatıp ses çıkartıyordu, hapşırmaları oluyordu. Antibiyotik bitince verdiği mineral vitamini ve yanında probiyotik de kullandım daha önce aldığım. Fakat iyileşmedi biraz hareketlendi en azından kafesten çıkmaya başladı. Mart ayının sonunda kursak hareketleri yapmaya başladı. Sanki kusmak istiyorda kusamıyor, öğürüyor gibiydi. Bu durumu gözlemledim. 1 hafta oldu ve hala aynı şekilde yapmaya başlayınca başka veterinere gittim. Bu kadar fazla veteriner değiştirmek ne kadar mantıklı inanın bilmiyorum ama çaresizlik. O süreci de yazacağım.

Nis_ay

Yeni Üye
8 nisanda farklı bir veterinere gittim. Bu seferki şikayet kursak hareketleri, dışkıda arada bir görülen ishal durumuydu. Ben bir gün taze su bir gün vitamin gervit olsun b mitamini olsun vermeye çalıştım. Ayrıca yumurta, ıspanak da yedirdim. Veteriner 1 aylık sırasıyla tedavi uygulayacağını söyledi. İlk hafta 4 günlük 2 tane antibiyotik kullandık her gün suyuna ikisini damlattım. Sonrasında 15 nisanda kursak mantarı ilacına başladık bu 10 gün sürdü. Bu sürecin 5 gününde suyuna gervit de ekledim. Fakat aynı şekil kursak hareketleri devam ediyor. Vitamin ve mineral yetersizliğinden olduğunu söylüyorlar fakat takviyeleri düzenli olarak kullanmıştım. Şuanda kursak hareketlerine devam ediyor. İç parazit için ilaç kullanmaya başlayacağız. Tüylerine çok sık dışkı yapışıyor düşmüyor kalıyor izin verdiği kadar temizlemeye çalışıyorum. Birde normalde kaçan uzakta duran kuş şu sıra dibimden ayrılmıyor ve kolumun altına sıkıştırıyor kendini ya da yorganın altına girmek istiyor sanki böyle sıkışmak orda uyumak istiyor gibi davranıyor. Bunun nedenini de çözemedim zaten hep bi uyku halinde ama bilmiyorum. Tüylerini de izin verdiği kadar ellerimle tarama yapar gibi yapıp kopanları ayırmaya çalışıyorum. Veteriner dışkısını incelemek istedi fakat o an dışkılama yapmamıştı sonraki kontrolde ona da tekrar bakılmasını isteyeceğim. Bu arada kilosuna da baktım 36 gram. Buraya kendi fotoğrafını ve son dışkısının fotoğrafını ekleyeceğim. Bilen anlayan birileri varsa bu kursak hareketleri neden olur ne yapılması lazım yardımcı olursanız çok sevinirim. Bunun için ayrı başlık mı açmalıyım bilmiyorum.

Nis_ay

Yeni Üye
Muhabbet kuşumun fotoğrafı (F1) ve kursak hareketi yapma videosunu (V1) ayrıca genel olarak kolumun arasına kendini sıkıştırmak istediğinde nasıl durduğu (F2) ve son dışkısının fotoğrafını (F3) aşağıya ekledim. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
Video (V1)
Fotoğraf (F1)
Fotoğraf (F2)
Fotoğraf (F3)

Görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.