• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kuşlarda Poxvirüs Enfeksiyonu(Çiçek Hastalığı)

Tuğçe G.

Eski Forumcu
Moderator
Çeviri Ekibi
Kıdemli Üye
Katılım
28 Şub 2021
Mesajlar
3,576
Tepkime puanı
3,340
Puanları
113
Yaş
23
Kuş Poxvirüsü Enfeksiyonları
Poxvirüs enfeksiyonları herhangi bir kuşta meydana gelebilir ve adını hindi çiçeği, güvercin çiçeği, kanarya çiçeği vb. gibi bundan etkilenen belirli kuş türlerinden alır. Evcil hayvanlarda Poxvirüs enfeksiyonlarının görülme sıklığı, ithalat kısıtlamaları nedeniyle büyük ölçüde azalmıştır. Egzotik kuşlar, bir zamanlar Amerika ve Avrupa'ya evcil kuş olarak ithal edilen mavi alınlı Amazon papağanlarında Poxvirüs enfeksiyonları çok yaygındı. Poxvirüs enfeksiyonlarının ciddiyeti hafiften, daha ciddi ve ölümcüle kadar değişebilir.
images.jpeg

Belirtiler ve Türleri
Enfekte kuşlarda üç farklı tipte semptom görülür. Bunlar şiddet derecelerine göre aşağıda listelenmiştir.

▪︎Poxvirüs enfeksiyonlarının en şiddetli şekli kuşları hızla etkiler ve ölümcüldür. Vücudun neredeyse tüm kısımlarını etkileyerek kuşta depresyona, derinin mavileşmesine ve yemeyi reddetmeye (anoreksi) neden olur.
▪︎Islak veya difteri tipi Poxvirus enfeksiyonları genellikle cilt enfeksiyonlarını takip eder, ancak cilt semptomları olmadan da ortaya çıkabilir. Poxvirus enfeksiyonlarının bu formu cilt tipinden daha ciddidir. Kuşun gözleri şişer ve akıntısı olur. Boğazın iç kısmında, nefes borusunda ve yemek borusunda iltihaplanma vardır, bu da kuşun yemek yemesini ve nefes almasını zorlaştırır.
images (2).jpeg
▪︎Poxvirus ile enfekte kuşlarda en sık görülen belirtiler cilt semptomlarıdır. Sahipler kuşlarında küçük doku büyümeleri ve apseler göreceklerdir. Yüz, bacaklar ve ayaklar gibi tüylü olmayan bölgelerde de, özellikle göz ve ağız çevresinde kabuklu kabuklar oluşabilir.
images (1).jpeg
Nedenler
Poxvirüs enfeksiyonları sivrisinekler gibi böcek ısırıkları yoluyla yayılır. Dışarda tutulan ve derisinde çatlak veya yara bulunan kuşların enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Tedavi
Veteriner hekim, enfeksiyonu teşhis ettikten sonra cilt semptomlarını antibiyotik ve merhemlerle tedavi edecektir. A vitamini yaygın olarak Poxvirüs enfeksiyonu tedavisinin bir parçası olarak kullanılır.

Kuşu sıcak ve nemli bir ortamda tutmak, enfeksiyon kapmış bölgeyi her gün temizlemek kuşun Poxvirus enfeksiyonundan daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ancak kuşun beslenmesine çok dikkat ettiğinizden emin olun.

Önleme
Poxvirus enfeksiyonları, kuşun kapalı alanda barındırılmasıyla kontrol edilebilir. Açık havada tutulması gerekiyorsa sivrisineklerin kuşunuza ulaşamamasını sağlayın.

Bireysel türlere yönelik aşılar da mevcuttur. Kuşunuzun türüne uygun bir tane olup olmadığını öğrenmek için veterinerinize danışınız.

Kaynak: PetMD by Chewy
Çeviri:Tuğçe G.
 

Mustafa89

Eski Forumcu
Moderator
Üretici
Katılım
16 Haz 2022
Mesajlar
1,839
Tepkime puanı
2,576
Puanları
113
Aman Allah korusun. Faydalı paylaşım teşekkürler 👏👏👏
 

Demet bükay

Eski Forumcu
Yardımsever üye
Katılım
15 Tem 2023
Mesajlar
1,389
Tepkime puanı
1,177
Puanları
113
Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık🤗💓 can dostlarımız dan uzak dursun böyle hastalıklar🤗💓
 

Benzer konular

Üst Alt