• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Kuşlarda Kırmızı Bit

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
***Kuşlarda Kırmızı Bit***

2331-a8606d8e3b6fe0ef3a95251c16a3e96c.jpgkus-biti-nasil-temizlenir.jpg

*
Bitler genellikle kan ile beslenen canlılardır.
*Sadece hayvanlarda değil insanlarda da görünen rahatsız edici durumlardan bir tanesi de bunlardır.

*Genelde bitler, temiz bulunmayan ortamlarda, parazit ve mikropların yaygın olduğu yerlerde bulunur ve kuşlarda da belirtileri öncelikle kaşınmayla meydana gelir.
*Son derecede rahatsızlık veren bu bitler kolay kolay insanlardan ve hayvanlardan geçmez.
*Düzenli temizlik ve hijyen bitlerin olmamasını engelleyen bir durumdur.
*Ama hayvanlardaki bitler asla insanlara geçmemektir.
*Kırmızı bitler genelde parazit oluşturduğu için hayvanlarda yaygındır.
*Bitlerin yaşamını sürdürebilmesi için tek başına olmaları yetmez, bir çift bitin olması yeterlidir.
*Dişi bitler genelde günde 200-300 arası yumurta yapmaktadır, ve bu yumurta dediğimiz şeyler aslında onların dışkılarından ibarettir. O dışkılar beyaz renkte olur ve zaman geçtikçe içi dolar ve canlı hale geldikten sonra yavru olarak etrafa dağılmaktadırlar.
*Hayvanlar üzerinde kırmızı bitlerin yaşam süresi en az 3 hafta ile başlar ve 3-4 ay kalıcı olarak kuşların vücudunda yaşam sürdürebilir. Ama yaşam sürdürebilmeleri için yeterli miktarda beslenmeleri önemlidir.
*Bildiğimiz üzere bitler geceleri daha çok aktif olmaktadır ve geceleri daha fazla kan emmeye ihtiyaç duymaktadırlar.
*Yavru kuşlarda bit bulaşma durumu daha çok tehlike arz etmektedir. Bunun sebebi yavrularda kan eksikliği oluşması ve erken ölümlerle sonuçlanmasından kaynaklıdır.

*Beslenemeyen kırmızı bitler fazla yaşamını sürdüremezler ve ölürler. Onların ölmesini beklemek yerine yapılması gereken kuşlarımız üzerinde bitin gönderilmesini sağlayacak tedavi yöntemi uygulamaktır.

***Kuşlarda Görünen Kırmızı Bitlerden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler***

*
Özellikle bit spreyi kullanmak son derece tehlike içermektedir.
*Kuşlarımızdan bitleri göndermek istiyorsa Vilmectin damla kullanmamız gerekmektedir.
*Sadece bitler için değil, kaşıntı ve parazitlerin de önüne geçmesini sağlamalıyız.

*Kuşlarımıza Senede 2 defa ( 6 ayda 1 ) Vilmectin damlayı enseden sadece 1 damla olacak şekilde kullanmamız ; bitlerin, kaşıntının ve varsa parazitlerin de önüne geçecektir.
*Sonrasında kafesin dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Virkon S veya beyaz sirke kullanarak kafeslerinizi dezenfekte etmeniz ve yaşadıkları ortamı de detaylı bir şekilde haşere ilacı ile temizlemeniz gerekmektedir.
* Sadece kuşunuzun temizlenmesi yeterli olmayacaktır.
*Kuşlarınızın bulunduğu odayı dezenfekte etmeden önce kuşunuzu o odadan uzaklaştırmayı unutmayın. Koku içerikli zehirli ilaçlar kuşunuzu aynı havayı soluduğu için zehirleyebilir.
* Sadece kuşunuzun temizlenmesi yeterli olmayacaktır.

Önemli Not

*
Nane, Lavanta, Hindistan Cevizi, Avakado ve Kekik Yağının Bulunduğu Ortamlarda Bit olma olasılığı Düşüktür. Çünkü bit bu kokuları kaldıramaz ve ölür. Genellikle haftada iki defa bu yağları ve ekstra bir kaç malzeme ile karıştırdıktan sonra küçük bir sprey şişesine bir karışım hazırlıyorum ve odada belirli bölgelere sıkıyorum. Kokusu ağır olduğu için 1-2 saat kuşlarımın yerini değiştirmek durumunda kalıyorum. Kuşlarım bu yüzden kaşıntı ve bit durumu ile karşı karşıya gelmiyor.;)

Özellikle Kuluçka Döneminde yuvalık içine koyduğumuz talaşın uzun süre değiştirilmemesi sonucu pire ve bit gibi canlıların ortaya çıkacağını unutmayın...***

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Günde 2 kez kuş odasını temizliyorum ama arkamı döndüğümde eski manzarayla karşılaşıyorum :LOL: Kuşlarımın bazıları pisliği seviyor bazıları ise nefret ediyor. Pisliği seven kuşlarım maalesef ki odayı tekrardan batırmak için elinden geleni yapıyor😂

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Benim de en zorlanarak ve bolca kalınarak yazdığım konuydu valla 😂 okumak da oldukça rahatsız edici ama eksik veya yanlış bildiğim bir şey var mı diye dikkatle okudum. Eline emeğine sağlık canım 👍🤩

Üst Alt