• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Kuşlarda Böbrek Hastalığı:

bh1.png

Evcil kuşlarında böbrek hastalığı özellikle muhabbet kuşlarında çok yaygındır. Geciken tedavi sonucu kuşlarımızın sağlığı için istenmeyen durumlarla karşılaşılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi erkan tanı kuşlarımızın sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden kuşlarımızı sıkı takip etmemiz gerekir. Unutmayalım ki hastalıklar kendiliğinden iyileşmez. Bir kanatlı hekim tarafından zamanında hastalığın teşhisi ve kuşunuzun durumuna bağlı olarak tedavi edilmesi gerekir. Kuşlar hastalığın ilk evresini pek belli ettirmezler. Onun için hoşunuza gitmeyen bir davranış sergilerse kafes kuşları dalında uzman olan bir hekime zamanında kuşunuzu göstermeniz iyi olacaktır.

Birçok farklı enfeksiyon türü böbrekleri etkileyebilmekte ve böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir. Bakteriler, virüsler veya mantarlar bu enfeksiyonlara neden olabilir.

Böbrekler birçok toksinin direkt olarak ulaştığı organların başında gelmektedir. Her ne kadar dayanıklı olsa da bazı toksinler böbrekleri olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca zehirlenmeler de böbrek hastalıklarını tetikleyebilir.

Tümör ve kanserler muhabbet kuşlarında ve diğer kafes kuşlarında çok sık görülmektedir. Bu da böbrekleri olumsuz yönde etkilemektedir. Başka bir organda veya dokuda oluşan kötü huylu tümörler de böbreklere zarar vermektedir.

A vitamini eksikliği de böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bu genellikle kuşları yanlış beslenmesi ile ilgilidir. Kuşun yeterince a vitamini içeren besinlerle beslenmemesi sonucu böbrek hastalıklarına yol açabilir. Onun için kuşlarımızı sadece tohumlarla beslemeyelim. Beslenme düzenini iyi sunalım. Kuşlarınız siz ne sunarsanız onu alırlar. Beslenme programınız düzenli ve sağlıklı olmalıdır.

Çeşitli kalıtsal ve metabolik hastalıklar muhabbet kuşlarında ve diğer kafes kuşlarında böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir. Diğer hastalıklar böbrekleri olumsuz anlamda etkileyebilir.

İdrarın vücut dışına atılımını sağlayan kanalın tıkanması sonucu böbreklerde hasar yaratabilir. Boşaltım sisteminin tıkalı olması böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu tıkanmalar idrar taşlardan, tümörlerden veya yumurtadan kaynaklı olabilir.

Muhabbet kuşlarında böbrek hastalığı akut ve kronik olarak ortaya çıkabilir. Akut böbrek hastalığı aniden ortaya çıkar. Şiddetli bir hal alır. Toksinler ve zehirlenmeler sonucunda oluşan böbrek hastalıkları genellikle akuttur. Kronik böbrek hastalığında ise böbrekler yavaş yavaş ortaya çıkar.

Muhabbet Kuşlarında (ve diğer kafes kuşlarında) Böbrek Hastalıkları Belirtileri:

• Tüylerde kabarma,
  • Tüy yapısının bozulması,
  • Su tüketiminin artması,
  • Aşırı su tüketimi,
  • Uyuşukluk,
  • Depresyon hali,
  • Karın bölgesinde şişme,
  • İştahsızlık ve zayıflama,
  • Solunum güçlüğü.
Böbrek hastalığın teşhisini yapmak ve tanı koymak için kanatlı bir uzmanın yönetiminde laboratuvar yöntemleri kullanılması önemlidir. Buradan çıkan sonuca göre kuşa uygun tedavi yöntemleri hekim tarafından belirlenir. Böbrek hastalığın tanısı için fizik muayene, kan sayımı, kan biyokimyası, idrar tahlili, dışkı analizi ve bazen kloakal swap, endos-kopi gibi incelemeler gerekebilir.

Kuşunuzda böbrek hastalığı veya diğer hastalıklar olup olmadığını siz belirleyemezsiniz. Siz ancak kuşunuzu sıkı takip edip onda bir davranış farklılığını hissedersiniz. Dolayısıyla bu durumda hemen önceden tespit ettiğiniz bir kanatlı uzmana gitmeniz önemle tavsiye edilir. Hastalıklar kendiliğinden iyileşmez. Uzman hekimin kuşunuzu detaylı incelemesi ve kuşun durumuna göre uygun tedavi uygulanması gerekir. Kuşunuzu her altı ayda bir rutin uzman hekim ziyaretleri aslında biz insanlarda olduğu gibi çok yararlı olacaktır.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Son düzenleme:

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Ellerinize sağlık hocam her gün çok güzel şeyler öğreniyoruz sayenizde 😇

Güneşfidan

Aktif Üye
Ben yanlış tedavi uyguladım kusa :( kendini yolma problemi vardı yozgattaki veterinerde dis mantar olabilir dedi bana travazol krem verdi bende onu sürdüm. Surmez olaydım sali gununden bu yana ishal sanirim krem mahvetti ic organlarini ve surekli suluk basinda duruyor:( bende burada yayinlanan makaleleri okuyunca böbrek ve karaciğerde sorun olustugunu düşünüyorum acikcasi

Güneşfidan

Aktif Üye
Kuşunuzda böbrek hastalığı mı var? Röntgen çekildi mı? Teşhis koyuldu mu?
Ben yanlış tedavi uyguladım kusa :( kendini yolma problemi vardı yozgattaki veterinerde dis mantar olabilir dedi bana travazol krem verdi bende onu sürdüm. Surmez olaydım sali gununden bu yana ishal sanirim krem mahvetti ic organlarini ve surekli suluk basinda duruyor:( bende burada yayinlanan makaleleri okuyunca böbrek ve karaciğerde sorun olustugunu düşünüyorum acikcasi