• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
İNANMAK İÇİN GÖRMENİZ GEREKEN ÜRKÜTÜCÜ KUŞLAR

İnsanların düpedüz korkutucu bulabileceği kuşlara veya doğal olarak ürkütücü bir tarza sahip olan kuşlara bir göz atarak biraz eğlenelim.

Balaeniceps_rex_Schuhschnabel_-_Shoebill_-_Weltvogelpark_Walsrode_2010-10-300x199.jpeg
1.Ayakkabıcı Leylek (Shoebill)

Hiç şüphe yok ki pabuç gagalı leylek (Balaeniceps rex ) korkutucu bir bakış atabilir. Güney Sudan ile Zambiya arasındaki büyük bataklıklarda yaşayan bu uzun bacaklı kuş kesinlikle insanı korkutabilir. Buna, pabuç gagalının bir seferde uzun süre mükemmel bir şekilde hareketsiz kalma eğiliminde olduğu gerçeğini ekleyin, bu da neredeyse heykel gibi görünmesini sağlar. Bu kuşun gün batımında bataklıkta size baktığını hayal edin!

İyi ki Shoebill’in menüsünde değilsin. Shoebill'ler akciğerli balık, tilapya balığı, yayın balığı ve diğer suda yaşayan avları tercih eder. Bu kuşun avlanma tarzı, yüzen bitki örtüsüne tünemektir, ardından hızlı ve şiddetli bir saldırı başlatmadan önce avını takip etmek için sabırla ve yavaşça suda yüzer.

Shoebill ‘in korkutucu bakışları ve avını ürkütücü bir şekilde avlama şekli sizin için yeterince korkutucu değilse, seslendirmesi sizi saklanmak için eğilmeye gönderebilir. Shoebill ‘in selamlaması makineli tüfek ateşi gibi geliyor !

Ama Shoebill korkulacak bir kuş mu? Neyse ki, Shoebill kuşları insanlara karşı uysaldır ve hiçbir tehdit edici davranış göstermezler.

david-clode-13bmqdtXZ2I-unsplash-191x300.jpg

2. Kanayan Kalp Güvercini

Kanayan bir kalp güvercini gördüğünüzde, ilk düşünceniz “Zavallı şey!” olabilir. Evet, bu kuş göğsüne kurşun yemiş gibi görünüyor, ön tarafının ortasında kare şeklinde belirgin kırmızı bir tüy çemberi var. Ancak yardım sağlamak için bir hamle yapmadan önce, bunun sadece kanayan kalp güvercini görünümünün bir parçası olduğunu bilin, göğüs bölgesinde beyaz tüylerle dengelenmiş kan sıçramış görünümlü tüyler. Kesinlikle dramatik bir görünüm ve doğanın mükemmel Cadılar Bayramı kostümü yapan biri.

Bu kuş, Filipinler'deki Luzon adasına özgüdür. Resmi olarak Luzon kanayan kalp güvercini ( Gallicoluma luzonica), Tagalog dilinde "bıçaklanmış güvercin" anlamına gelen ‘paloma de punalada’ olarak da bilinir . Görünüşe göre, bu kuşun utangaç ve ketum olarak tanımlanmasına şaşmamalı; Yürüyen yaralılar gibi etrafta koşturduğunu hayal edin... Korkunç!

egyptian-geese-7402318_1920-300x225.jpg

3. Mısır Kazı

Hayır, bunlar zombi kazları değil! Mısır kazlarıdır.

Evinizin yakınındaki park çimenlerinde yiyecek arayan Kanada kazlarına alışkın olabilirsiniz, ancak onlar bir gecede zombiye mi dönüştüler? Emin olun, kasabanızda zombi kıyameti yok ve aslında o kırmızımsı gözlü yaratıklar, Kanada kazları değil. Mısır kazlarına ( Alopochen aegyptiacus ) bakıyorsunuz. Ve görünüşlerini daha da dikkat çekici kılmak için, sarımsı ila gri karınlarında, Luzon kanayan kalp güvercinininki kadar dramatik olmasa da, onlara yaralı bir görünüm veren koyu kırmızımsı kahverengi tüyler bulunur. Özellikle üreme mevsiminde bu kuşları kendi haline bırakmak en iyisidir. Her iki cinsiyet de kendi türleriyle bile bölgeci olabilir. Hava it dalaşlarına başvurmaktan da korkmuyorlar - insansız hava araçlarıyla mücadele ettiklerine dair raporlar bile var.

Psittrichas_fulgidus_-Jurong_Bird_Park-8a-235x300.jpeg

4.Drakula Papağanı

Son olarak, belki de hepsinden daha korkunç görünen kuşa geliyoruz; gotik görünümlü bir papağan. Pesquet'in papağanı olarak da bilinen Drakula papağanı ( Psittrichas fulgidus), yalnızca Yeni Gine'nin eteklerindeki ve alçak dağlarındaki bulut ormanlarında bulunur. Bu papağan, bir papağan gövdesine ve akbaba benzeri bir kafaya sahip olması bakımından benzersizdir. Tüysüz kafasının bir akbabanınkine benzer bir işlev gördüğü söylenir. Bir akbaba gibi, bu papağan da yemeğini kafa üstü kazar. Ancak bu, bir akbabanın tercih ettiği yemek gibi bir leş değil, yapışkan meyvelerden kaynaklanan tüy örtüsünü önlemek için bir uyarlamadır. Bu kuşlar meyve yiyicidir ve diyetleri neredeyse tamamen birkaç incir türünden oluşur. Bu papağan kanınızı emmeye gelmez, ancak kendi bölgesindeyseniz incirlerinizi yemeye gelebilir.

Kaynak: lafeber.com
Çeviri: kafeskuslari.com

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Emeğine sağlık kardeşim 😊 Ayakkabıcı fena ama😂

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Emeğine bilgine sağlık Kübra kardeşim :) Drakula Papağanı beslesek mi?:D

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Yalnız Drakula papağanı bir tek bana mı çok güzel göründü yaaa 😍 eline sağlık Kübra'cım 🤩

mcakar

Yeni Üye
Emeğine sağlık, draula papağanı çok şekil görünüyor abi derim ben buna :D

Aslı Ö.

Eski Forumcu
Moderatör
Kıdemli Üye
Kanayan kalp güvercini avcılara saydırırdım kalbinden yaraladılar diye 🙁🙂 eline emeğine sağlık canım 🙏🏻🌸

İbrahim K.

Aktif Üye
Kanayan kalp güvercini evin içinde gezinen gelinine bakan kaynana gibi bakıyor :D

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Teşekkür ederim. 🤗

Bana hiçbiri de ürkütücü görünmedi aslında özellikle ayakkabıcının videolarını falan izledim çok tatlı. 🤭

Drakula da karizmatik, ayrı bir havası var. 😁

Mustafa89

Eski Forumcu
Moderator
Üretici
Teşekkürler faydalı bilgiler için. Kanayan kalp güvercinine bayıldım :D

Üst Alt