• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

En iyi kümes ve bakımı nasıl olmalıdır

Ali dayı kuş evi

Yeni Üye
Üretici
Merhaba arkadaşlar Ben Ali Osman Kalkan yaşım 50 (Ali dayı kuş evi) kullanıcı adı kullanıyorum sizce iyi bir kümes nasıl olmalı bakımı nasıl yapılmalı önerileriniz nelerdir.

Cihan Aytan

Aktif Üye
Emektar Üye
İyi bir kümeste havalandırma çok önemli kümes ısısı sabit ve aydınlatması yeterli olmalı kafes ve yuva seçimleri uygun olmalı kümeste standart bir bakım programı olmalı yem mama vb besinler ağzı kapalı ve serin yerde muhafaza edilmeli kümeste ayrı bir karantina bölümü yapılmalı mümkünse kuşlara kullanılacak suyun içme suyu olmalı herkese iyi günler güzel hobiler dilerim

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
cihan zaten belirtmiş ama birkaç şey eklemek istiyorum.....tecrübelerime dayanarak söylüyorum..kümeste önce hijyen önemlidir günlük temizlik yapılmalıdır..kafesleri tel kafes olarak seçmeniz hijyen bakımından çok önemlidir..duvarları ve yerleri fayans yapılması ve giderin büyük olması ve haftada bir yıkanması.kümesin metrekaresine göre iyi bir havalandırma yapılması..ve en önemlisi ısı ve nem sabitlenmesi bu da mevsimine göre ayarlanması..bu kümes ile ilgili görüşlerimdir..ben kafeslerime taban malzemesini iki çeşit kum olarak kullanıyorum ince kedi kumu ve silis fırınlanmış kum bunun dışında suluklar her gün yıkanarak arıtılmış su ve haftada bir vitamin günü..kuş kumu mutlaka verilmelidir.senede iki kere dış ve iç parazit ilaçlanması..doktor tavsiyesi gibi hasta olursun sonra ilaç kulllanırsın hayır efendim bu öyle değil önemli olan hasta olmadan tedbir alınmasıdır..çünkü herkes hasta olabilir bu hayvanlarda da aynıdır..arkadaşlar kuşlarınızı iyi seçin saglık durumlarına bakarak alın ve aldığınız kişi veya kümesi kontrol ederek alın..bazı hastalıklar vardır ki bunun belirtileri yoktur bir anda ölürler..ben kümesimde kür yapmam lakin probiyotik kullanıyorum.dört adet küçük hasta kafesim mevcuttur küçük olmasının sebebi de yorgun düşmeden çabuk iyileşmesidir.hastalıklarına göre ayrı yerlerde tedavi uygularım.neyse konu dışına çıkmıyayım:))tabiki gıdaları iyi muhafaza etmeliyiz ek gıdalar ve sıvı gıdalar tarihinden sonra kesinlikle kullanmayalım zehirlenme söz konusudur..hijyenik ve takipli ütretimler dilerim.saygılarımla

Son düzenleme:

İlyas otbiçen

Yeni Üye
Kıdemli Üye
gerekli cevapları vermişler zaaten temizlik çok önemli bide kefir çok önemli bu kuşlarda  :)iyi hobiler

Üst Alt