• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Bengal İspinozu Üretimi

Ahmet D.

Müdavim
Moderator
Emektar Üye
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
697
Tepkime puanı
510
Puanları
93
Bengal İspinozu Üretimi Yavru AlımıBengal ispinoz Üreme Sezonu

Bengal ispinoz türleri yıl boyunca üremeye devam eder. Dışarıda barındırılan kuşlar için uygun mevsim (ilkbahar-yaz) olması önerilir. Bu dönemde kuşlara ayrı bir bakım yapılmalıdır.
6 Aylık iken üreme yapılması daha uygundur. Kuşlar bu esnada birbirlerine şarkı söyler gibi kur yaparlar. Seçici değildirler; Karakter yapısına göre değişmekle beraber yavruluktan beslenmesi önerilir.

Bengal ispinoz Üreme İpuçları

Bu kuşlar çok diğer cinsleri ile iyi oldukları için genellikle üreme yerine sosyalleşmeyi tercih ederler. Büyük ölçülerdeki kafeslerde birden fazla çift ile üretimi (ya da toplumun ispinozlarını karışık bir uçuşta barındıran kuşlar doğurmak) denemeye çalışırsanız, dişilerin hepsi yumurtlama için aynı yuvayı paylaşma eğiliminde olacak ve kuşların hepsi yuva içine tıkışacaktır. Bu olay, üreme çabalarını büyük ölçüde engellemektedir. Bu nedenle, en iyi üreme sonuçları için her erkek-dişi çifti kendi kafesine yerleştirmelisiniz.

Toplum içinde bengal ispinozları ne tür bir yuva veya yuva malzemesi sağladığınız konusunda seçici değildir, bu nedenle hindistan cevizi lifi yuva malzemesi içeren bir yuva kutusu veya ispinoz yuvaları tercih edilebilir. Yuva örmeleri için yuva ipliklerini kafese yerleştirebilirsiniz. Her iki ebeveyn de yumurtaları kuluçkaya yatırır ve her ikisi de gece yuvada yatarlar. Kuluçka süreleri 14 gün olmakla birlikte her iki ebeveyn 3-4 yumurta sonrası yatmaya başlıyacaktır. Ortam nemi dikkate alınmalı 40 ile 60 derece aralığında olmalıdır. Yavruların yumurtadan çıkmasıyla her iki ebeveyn tarafından beslenir. Yavrular 8-10 gün arasında tüylerinin oluşumu gözlenir.

Normalde yüksek proteinli (böcek öldürücü) bir diyetle beslenen yavruları beslerken, çeşitli protein yönünden zengin yumuşak yiyecekleri (yumurta yiyecekleri gibi) tüketecek veya yemek kurtları gibi canlı yiyecekler ile beslemesini sağlayın. Yavruların gelişimi için yeterli besinleri aldıklarından emin olun. Yavru bengali bir yuvaya aktarıyorsanız, daha küçük yavruların olduğu yuva yerine benzer boyuttaki yavruların yuvasına aktarma yavru arası rekabeti dengeleyecektir. (benzer boyuttan daha büyük yaşta olduğundan emin olun. )

Yaşam döngüsü
Yumurtlama Aralığı: 3-9 yumurta (4-6 en yaygın)
Kuluçka: Her iki ebeveyn tarafından yapılır, 3. yumurta atıldıktan sonra başlar.
Kuluçka tamamlanma : 16 gün inkübasyondan sonra
Geçiş tarihi: 19-25 günlükken
Yuvadan Ayrılma ve kendini besleye bilme zamanı : Yaklaşık 4-5 haftalık
İlk tüye girme : Yaklaşık 3 aylık
Cinsel olgunluk: 3 aylık ve sonrası
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ü

Üye silindi 2

Yasaklı
Ellerine sağlık kardeşim yine döktürmüşsün...
 

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
10,801
Tepkime puanı
13,016
Puanları
113
Yaş
39
Emegine saglik guzel olmuş kardesim
 

Benzer konular

Üst Alt