• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Yıldız İspinozu - Star Finch

İspinozcu Hüseyin

Aktif Üye
İspinoz Uzmanı
Katılım
19 Mar 2019
Mesajlar
41
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
1017
Yıldız İspinozu - Star Finch (Neochmia ruficauda)•Habitat

Avustralya’nın kuzey, batı bölgelerinde ve Quinsland isimli bölgede yaygın olarak bulunurlar. Su birikintilerine ve küçük göllere yakın yerlerde yaşarlar, ayrıca su ile oynamayı çok severler. Doğal ortamlarında sıkça muhabbet kuşları ile birlikte görülmüşlerdir.


•Genel Özellikleri

Zeytin yeşili sırt, sarı göğüs üzerine beyaz noktaları olan, kırmızı başlı şirin bir ispinoz türüdür. Ortalama boyları 11-12 cmdir. Doğada koloniler halinde yaşar. Cinsiyet ayrımı gayet basitdir. Erkeklerin maskesi dişiye göre belirgin şekilde büyüktür ve nağmeli şekilde öterler. Sarı maske, fawn, cinnamon gibi mutasyonları kafes ortamında üretilmiştir.


•Kafes Ortamında Bakımları

Bir çok ispinoz türünde olduğu gibi, oyuncaklardan uzak sade bir kafesi tercih ederler. 80 cmlik bir kafes çift için idealdir. Hazır olarak satılan egzotik ispinoz yemlerini severek tüketirler. Tercihen içerisine bir miktar nijer tohumu ve karışık çim tohumu ekleyebilirsiniz. Ben haftada bir sefer kesinlikle un kurdu ve yumurta maması veririm.


•Üreme

Eğer kuşlarınız büyükçe bir salmada iseler kendi seçtikleri herhangi bir yere yuva yapacaklardır. Benim kuşlarım, dikdörtgen şeklindeki egzotik ispinoz yuvasını tercih edihorlar. Yuva malzemesi olarak, hindistan cevizi lifi, saman parçaları, hayvan kılları ve kurutulmuş uzun otları kullanırlar. 4 ila 6 yumurta yapan dişi kuşun kuluçka süresi yaklaşık 14 gündür. Üç hafta sonra yavrular yuvadan uçarlar. Bu dönemde yumurta maması ihmal edilmemelidir.


•Yazarın Yorumu

Ben kuşhanede 7 li koloni olarak besliyorum. Grup halinde oldukları için çekingenlikleri ortadan kalktı ve üretimde hiç sıkıntı yaşamıyorum. Kuşhane içerisinde ağaçların arasına yuva yaptıklarına çokça şahit oldum. Gayet barışçıl kuşlar, diğer ispinoz türleri ile birlikte sorunsuz beslenebilir. Sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi tehlike oluşturabilir. Eklediğim resimler kendi kuşlarıma aittir, istenildiği gibi kullanılabilir.

İspinozcu Hüseyin


 


img]

 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,966
Tepkime puanı
3,665
Puanları
113
Yaş
37
Bilgi ve paylaşım için teşekkür ederiz :)  :up:
 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,859
Tepkime puanı
3,218
Puanları
113
Yaş
28
Paylaşım için teşekkürler,elinize sağlık ispinoz severler için yararlı makaleler devamını bekleriz  :up:
 

Benzer konular

Üst Alt