• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Çifti Hakkında Üretici Arkadaşlar Yardımınız Gerekli

ömer18

Çaylak Üye
Arkadaşlar merhaba konu doğru yerde değilse ilgili konu başlığına taşınabilir

Uzunca bir süre hint bülbülü besledim sayılarının hızlı artması ve ev ortamında gürültüye sebeb oldukları için 4 tanesi hariç hepsini sahiplendirdim ve bir ay önce petshoptan bir çift muhabbet kuşu aldım kuşlar bir yaşında veya maksimum bir buçuk yaşında ve çift oldukları için tercih ettim bu kuşları petshopçu çift olduklarını görünce ayrı kafese almış erkek dişiye kusuyor ancak biraz durgunlar kafese bir hafta önce büyük bir yuva taktım follukun gözünü dolduracak şekilde mısır granülü koydum ancak bırakın yuvaya girmeyi o tarafa bile geçmiyorlar kafes 60x40x40 cm ölçülerinde kafeste yemlik, suluk, kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok, kuş kumu ve üç adet tünek var pet shoptan alırken erkek kuşun gagası az uzundu satıcı kesip verdi bir ayda az bir uzama oldunu tespit ettim gaga taşını fazla kullanmıyor

Dişi kuşun ceresi aldığımızda beyazdı şuan koyu kahverengi kızıl arası bir renkte bu kuşlardan nasıl yavru alabilirim bütün şartları oluşturmama ramen çiftleşme ve belirtisi yok birde erkek kuş ağırlığını sağ ayağına veriyor sol ayakta önceden bir kırılma olmuş olabilir parmaklarını hafif yan basıyor ancak tünekte durmasında vs. bir sorun yok buğday çimlendirme, yumurta maması, haftada bir havuç takıyorum 2 saat kadar sonra alıyorum, yulaf karışımlı markalı yeme bir miktar nijer ilave ettim (bir kiloya 2-3 yemek kaşığı kadar oran çokmu bir kilo için) suluklarına haftada 1 kez sirkeli su, 1 kez vitaminli su, bir kezde sodalı su veriyorum arada gün olarak boşluk olacak şekilde

Aldıgımın ıkıncı veya üçüncü haftası tülü çırparken erkek kuşun baya bi tüyü döküldü tülden bir kaç gün sonrada dişini tüyü bir miktar vardı tülde şuan erkeğin tüylerinde hafif bir bozulma var tüyemi girdi durum ne fikrim yok konu hakkında bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum resimleri ekliyorum kuşların durumu yaş tahmini vb. hakkında fikir sahibi arkadaşların yorumu faydalı olacaktır teşekkürler

Birde arkadaşlar bu kuşların ırkı nedir yerli olarak bilinen türmü petshopçu hollanda muhabbet dedi doğrumu acaba
Yaptığım yanlış bir uygulama varsa lütfen belirtin

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Merhaba tuydeler kuşlar vitamin ve yulaf verin..bide erkekte kırılma gördüm biraz sanırım dışkı resmi görebilir miyiz?bide yuvaya hamster talaşı koyup biraz yükseğe koyun sabırla bekleyin havalar sıcak ve nem oranı yüksek bu yüzden mevsim tüy mevsimidir..eğer mümkünse kısa bir video da görelim

ömer18

Çaylak Üye
Merhaba tuydeler kuşlar vitamin ve yulaf verin..bide erkekte kırılma gördüm biraz sanırım dışkı resmi görebilir miyiz?bide yuvaya hamster talaşı koyup biraz yükseğe koyun sabırla bekleyin havalar sıcak ve nem oranı yüksek bu yüzden mevsim tüy mevsimidir..eğer mümkünse kısa bir video da görelim
Dışkılarında sorun varmı kuşların ırkı ne hocam yaşı hakkında bir tahmınınız varmı teşekkürler cevabınız için yuvada mısır granülü var talaşmı koyayım hocam birde dikkatimi çeken fazla su tüketmiyolar

video linki
4.mp4 - 14.6 MB

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ömer18

Çaylak Üye

Hocam dün akşam kafesi yemlik vs. virkon s ile dezenfekte ettim alta temiz kağıt serdim kuşların dışkısında bir yeşil tabaka gözlemledim dış kısım yeşil ve sıvı orta kısım normal birde hangisi bilmiyorum ama sabah baktım bir kaç tane siyah dışkı var bu durumda nasıl bir çözüm üretebilirim. Sabah bu akşam olan yeşillik gitmişti ancak bir sorun var kuşlarda yem yemelerinde sorun yok yulaf ve aspur verdım şuan suyu az içiyorlar

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Bağırsak. Duzenliyici kullanın avi_ diar olabilir veya Diyazm 256 olabilir bunları bir hafta günlük değişecek şekilde kullanın eğer dışkı normale dönmezse mutlaka kanatlı uzmanına götürün dışkı analizine göre ilaç verilecek geçmiş olsun

ömer18

Çaylak Üye
Bağırsak. Duzenliyici kullanın avi_ diar olabilir veya Diyazm 256 olabilir bunları bir hafta günlük değişecek şekilde kullanın eğer dışkı normale dönmezse mutlaka kanatlı uzmanına götürün dışkı analizine göre ilaç verilecek geçmiş olsun
Avi diar akşam temin edip kullanacam hocam şu aşamada neo teramicin veya vitaform kullanımına gerek yok sanırım

Yusuf Kürşat Akkuş

Emektar Üye
Moderator
Üretici
Maşaallah kuşlarınıza güzeller ve anne baba olma çağındala. Biraz zaman tanıyın derim inşaallah olacaktır

ömer18

Çaylak Üye

Hocam iyi akşamlar rahatsız ediyorum tekrar kusura bakmayın kuşlara veteriner tavsiyesi ile resim video vs gösterdim Vitaform veriyorum 3 gündür ancak özellikle erkek kuşta gözle görülür bir zayıflama var gögüs kemiği bıçak gibi belirgin olmasada hissediliyor tüyde olması zayıflatırmı kuşu her zaman olmasada gagasını açıp kapatıyor videoda mevcut en son resimleride bu şekilde kuruma olabılırmı diye korkuyorum bu arada dışkıları normale döndü sayılır

Ekli dosyalar

ömer18

Çaylak Üye
Şuan itibarıyla dışkıların durumu bu şekilde 3 gündür 150 cc lik suluklarına mercimek büyüklüğünde vitaform ekliyorum.
1 ve 2 resimde işaretli dışkı erkek kuşa ait hafif yeşilimsi 4. resimde görüldüğü üzere biraz ıslaklık var dışkıdaüst mesajlarda videolarda mevcut evfe geldiklerinde gayet ıyılerdı erkek dişiye kusuyordu şuan biraz durgunlar ve bi miktar zayıflama mevcut
çift resimleri üstte

Üretici arkadaşlar yardımınız gerekli
kafeste yem olarak muhabbet yemi yulafsız vitaform verdiğim için yulaf vermiyorum 3 gündür ve ayrı yemlikte aspur var
Kuşların sorunu nedir çözemedim internette araştırmadığım konu kalmadı kuruma başlangıcımı acaba

Ekli dosyalar

• 5.3 MB Görüntüleme: 3
  • 5.4 MB Görüntüleme: 2
  • 6.1 MB Görüntüleme: 2
  • 5 MB Görüntüleme: 2
  • 1.4 MB Görüntüleme: 2
  • 1.4 MB Görüntüleme: 1

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Merhaba kuşun dışkısı şuan için çok değişir çünkü öncesinde yulaf ve şuan vitaform veriyorsunuz diskidan yola çıkarak bir yorum yapamayız ayrıca kanatlıdan anlamayan veterinerler bu aralar hep vitaform veriyorlar bunu da hiç anlamış değilim kuruma varsayarsak doğru antibiyotik için mutlaka dışkı analizi gerekir ve tabiki probiyotik verilmesi lazım

ömer18

Çaylak Üye
Şuan itibarıyla dışkıların durumu bu şekilde 3 gündür 150 cc lik suluklarına mercimek büyüklüğünde vitaform ekliyorum.
1 ve 2 resimde işaretli dışkı erkek kuşa ait hafif yeşilimsi 4. resimde görüldüğü üzere biraz ıslaklık var dışkıdaüst mesajlarda videolarda mevcut evfe geldiklerinde gayet ıyılerdı erkek dişiye kusuyordu şuan biraz durgunlar ve bi miktar zayıflama mevcut
çift resimleri üstte

Üretici arkadaşlar yardımınız gerekli
kafeste yem olarak muhabbet yemi yulafsız vitaform verdiğim için yulaf vermiyorum 3 gündür ve ayrı yemlikte aspur var
Kuşların sorunu nedir çözemedim internette araştırmadığım konu kalmadı kuruma başlangıcımı acaba
Probiyotik sip verdım hocam pazartesi gelir birde yeni fark ettim kuş kafes boyasını kemirmiş kapı bölgesini epeyce yemiş bundan kaynaklı olabilirmi kafeste yeni kafesti

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Onun öyle çok zararı olmaz yani ondan kaynakli değildir sanmıyorum önceden enjeksiyon kapmış bir yerden bu yüzden dışkı analizi gerektiğini düşünüyorum

ömer18

Çaylak Üye
Onun öyle çok zararı olmaz yani ondan kaynakli değildir sanmıyorum önceden enjeksiyon kapmış bir yerden bu yüzden dışkı analizi gerektiğini düşünüyorum
Hocam diazyme probiyotik nasıl kullanayım vitaformu bugün kesicem 6 gün oldu sadece aspur verdim ishal geçti bu arada kuşlar cumartesi çiftleşti ancak dişi yuvaya girmeyi bırakın o tarafa geçmiyor bile
Probiyotiki vitaform sonrası ne kadar süre ne şekilde vermeliyim (su mama vs.) ve sonrasında haftada bir iki kezmi verilmeli teşekkürler birde yulaf ne zaman verilebilir vitaform sonrası

Sehmus BAKIR

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Diyazm yarım suluga bir nohut tanesi kadar verebilirsiniz..bunu haftada iki , üç kere tazeleyerek verebilirsiniz zararı yoktur

Üst Alt