• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Yemde olmazsa olmaz tohumlar hangileridir?

Serkhan79

Emektar
Moderator
Kıdemli Üye
Herkese merhaba.

yaklaşık 25 takım muhabbet kuşu besliyorum. Daha önce hobi M006 yem kullanıyordum. Şu an sadece akdarı ve aspur karışımı veriyorum. Şuan üretim döneminde olduğumuz için %60 akdarı , %40 aspur oranında karıştırıyorum. Ancak bu rasyon yeterli değilmiş gibime hissediyorum. Sizce yem karışımının olmazsa olmazı hangi tohumlardır?

Ak darı ve aspur dışında.
nijer vermiyorum, zaten yaptığım mamada başka kızıştırıcılar var.
Yulafı ayrı bir şekilde veriyorum.

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
%40-50 darı (ak darı,sarı darı,kırmızı darı) burada ağırlığı kırmızı darıya verilmeli , %30 aspur.

Bir çok avrupalı üretici de bu oranlara yapıyor bende yıllardır benzer oranları kullanıyorum.Hobi bende kullanıyorum tozu var ondan dolayı Quik geçicem sadece içine aspur oranı eksim diye aspur ekleyeceğim.

Taha

Eski Forumcu
Moderator
%40-50 darı (ak darı,sarı darı,kırmızı darı) burada ağırlığı kırmızı darıya verilmeli , %30 aspur.

Bir çok avrupalı üretici de bu oranlara yapıyor bende yıllardır benzer oranları kullanıyorum.Hobi bende kullanıyorum tozu var ondan dolayı Quik geçicem sadece içine aspur oranı eksim diye aspur ekleyeceğim.
Hocam kızıl darı akdaridan fazla mı olmalı karışımda

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Herkese merhaba.

yaklaşık 25 takım muhabbet kuşu besliyorum. Daha önce hobi M006 yem kullanıyordum. Şu an sadece akdarı ve aspur karışımı veriyorum. Şuan üretim döneminde olduğumuz için %60 akdarı , %40 aspur oranında karıştırıyorum. Ancak bu rasyon yeterli değilmiş gibime hissediyorum. Sizce yem karışımının olmazsa olmazı hangi tohumlardır?

Ak darı ve aspur dışında.
nijer vermiyorum, zaten yaptığım mamada başka kızıştırıcılar var.
Yulafı ayrı bir şekilde veriyorum.
Yani bu şekilde veren çok arkadaşım var ama ben yetersiz buluyorum sarı ve kizilda yani kırmızı da olmalıdır.. oranları az da olsa koyulması gerektiğini düşünüyorum..👍
Karışık yemi aldığınızda tozunu dikkate alın diğer bir husus da akdarisi ve aspur u diğerlerine göre daha çok olması çok iyi olacaktır 😊 yulafi ayrı vermeniz çok iyi bir düşünce hocam bende aynı fikirdeyim 👍

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Ak darı %10 protein kırmızı darı da %11,6 protein var çok az yap oranı kırmızı darının fazladır.Ben tüm darıların verilmesine ama çok az kırmızı darının fazla verilmesi gerektiğini düşünüyorum.Tabi bu abartılmamalıdır.Ak darı ve sade aspur denge oluşturma adına mantıklı ama diğer darılarla protein oranını da sağlamalıyız.

Serkhan79

Emektar
Moderator
Kıdemli Üye
darılar konusunu net anladım, peki keten tohumu, kenevir ve japon darısı ile ilgili yorumlarınız nedir? rasyonda olmalı mıdır?

Taha

Eski Forumcu
Moderator
darılar konusunu net anladım, peki keten tohumu, kenevir ve japon darısı ile ilgili yorumlarınız nedir? rasyonda olmalı mıdır?
Hocam keten tohumunu sizinkiler yiyor mu bilmiyorum ama benimkiler yemiyor seçiyor boşa almayın 😂 Keneviri erkek yemiyor dişide yemde ilk önce kenevirleri seçiyor seviyor. Nijer gibi olduğu için yeme oranı yüzde 1 gibi düşük olmalı çok az. Japon darı 5-10 civarı uygun bence fazlası kilo aldırıyor

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Yetersiz aspur vb yok.Kesinlikle daha kaliteli ve içeriği iyi yemler alın.Quik , versela laga vb gibi...

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Versele laga öneririm.Biraz pahalı ama güzel yemdir.Geçiş sürecinde kendi yeminizle biraz biraz karıştırıp yavaş yavaş geçmeniz iyi olur.

Cicikuşşş

Paylaşımcı
Versele laga öneririm.Biraz pahalı ama güzel yemdir.Geçiş sürecinde kendi yeminizle biraz biraz karıştırıp yavaş yavaş geçmeniz iyi olur.
Tamamdır hemen sipariş ettim fiyat önemli değil, yeter ki omlar iyi olsun. Dışkıda falan değişiklik olur mu önceden bileyim ki stres yapmayayım farklılık görürsem diye soruyorum

Üst Alt