• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ahmet Didik

Müdavim Üye
Moderator
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
118
Tepkime puanı
26
Puanları
18
Yavru ve Yetişkin Muhabbet Kuşlarında Yaş Tespiti (Resimli Yaş Anlatımı)

Ailemize yeni bir üye olan muhabbet kuşu aldığımızda onların yaşını da bilmek isteriz.Aldığım muhabbet kuşu yavru mu , yetişkin mi olduğunu bilmek istenir.Ya da evde beslediğim muhabbet kuşum kaç yaşında olduğunu merak ederiz.Yaş tespiti aslında çok zor olmayan belirli noktaları bildiğimizde gayet kolaydır.Muhabbet kuşunun tam günü gününe yaş belirlenmesi eğer yavruluktan beri çetele tutmuyorsanız imkansızdır.Ancak kuşun yaş aralıklarını veya yavru mu yetişkin mi olduğunu anlayabiliriz.

Muhabbet kuşunda yaşı nasıl anlaşılır
-Gözler
-Ayak yapısı
-Cere rengi
-Alın tüyü çizgilerin
vb faktörlere bakarak anlayabiliriz.Bu yazı da resimli detaylı bir muhabbet kuşu yaşının nasıl anlaşılacağını anlatacağız.


Opera Anlık Görüntü_2020-06-30_113300_www.cutelittlebirdiesaviary333.png asdaasd.png

Gen ve mutasyona bağlı olarak çok küçük bebeklerde (10-12 haftalık yaş), bazı bebeklerde aşırı pigment veya leke şeklinde birikim olur. Bu ekstra pigment, yavru kuşta gaga ve cere (burun) bölgelerinde görülür ve normalden daha siyah veya koyu görünmesine neden olur. Yavru kuş büyüdükçe bu fazla pigment emilir ve normal bir renk geliştirir.

Ayrı olarak 4-6 haftalık yaş arası yuvadan düşmüş yavrularda kafa çizgileri görülür.

Opera Anlık Görüntü_2020-06-32323.png Opera Anlık Görüntü_2020-06-30_113300_www.cutelittlebirdiesaviary.png

İlk tüy dökümünden önce, yavru muhabbet kuşu kafasından tüylerinden (başlarından) ensesine kadar tüyler çıkarır. İlk tüy dökmeye başladıklarında, bu çubuklu tüyler tek tek şeffaf beyaz veya sarı tüylerle değiştirilir. Yukarıdaki resimde, farklı renk ve mutasyonlar da yavru kuşun çizgilerinden bazı örnekler verdik.. Mutasyona bağlı olarak, bu çizgilerin görülmesi değişebilir.

sdfsafds.png Opera Anlık Görüntü_2020-06-30_113300_www.cutelittlebirdiesaviary43543.png

Yavru kuşlarda ayrıca iris halkaları gözükmez. Tamamen karanlık gözlere sahiptirler. Gelişmeye başladıkları zaman sadece parlak ışıkta görebileceğiniz çok hafif şekilde iris halkalarına sahip olacaktırlar.

Bu kuralın istisnaları olan mutasyonların bazıları çekinik parçalılar, koyu göz şeklindedirler. Olgun (yetişkin yaş) olarak, bu kuşların çoğunun tipik iris halkaları olmayacaktır.

21212.png 222.png

Genelikle 4 aylık yaşta kuşlar ilk tüy dökülmesinden geçerler ve artık yukarıda görebileceğiniz kuşlarda çizgiler yok. 4-5 aylık kuşlar gelişmeye başlayacak ancak tamamen olgunlaştıklarında fark edilebilecek iris halkalarını da görünür hale gelir.

234234.png 3425235.png

Yaklaşık bir yaşında veya daha büyük olan yetişkin bir muhabbet kuşunun alnı açık, çizgileri olmayan ve üstteki resimde görebileceğiniz gibi tamamen gelişmiş iris halkaları olacaktır.

Yine, bu kuralın bir istisnası olan ve olgun yetişkinler olarak iris halkaları geliştirmeyen mutasyonların resesif(çekinik) alaca(parçalı) olduğunu unutmayalım.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ronay Ayk

Emektar Üye
Yetkili Kurucu
Mubiş Uzmanı
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
1,312
Tepkime puanı
312
Puanları
83
Yaş
27
Ahmet'im mükemmel bir yazı ve resimlerin hazırlanışı filan çok güzel bir yazı olmuş.Muhabbet kuşu yaş belirleme konusunda sorun yaşıyanlar emin olamayanların sorunlarını ortadan kaldıracak yazı olmuş.Teşekkürler....
 
Üst Alt