• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Çözüldü! yavru muhabbet kuşu kafesinde ne olmalı

Umut tekdemir

Aktif Üye
merhabalar 1-1.5 aylık yavru muhabbet kuşu aldım kafesinde tünek suluk salınca ve yemlik harici birşey yok ne almalıyım ha birde sevince onu avucuma alınca korkmayan kuş aynada kendisini gördü ve beni ısırdı yanına gidince korkmaya başladı aynayı örtü ile örttük ama korkuyor sevince ısırmaya çalışıyor ne yapmalıyım

Meri

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Merhaba, kalamar kemiği ve gaga taşı asmalısınız. Bir de grit kum kullanmanız lazım ama yeme karıştırmayın, ayrı bir kapta dursun hep kafesinde. Kuşlar avuçlanmaktan hoşlanmıyorlar. İlk başta yeni ortama girmenin şaşkınlığıyla izin verdikleri şeylere sonradan izin vermemeye başlıyorlar bazen. Rahatsız oluyorsa okşamaya çalışmayın, elinizden korkmasın.

Umut tekdemir

Aktif Üye
gaga taşı aldım bembeyaz birşey taktım hiç tepki vermedi ama buna napması lazım gagasını mı vuracak

leylabüşra

Paylaşımcı
öncelikle tünekler plastikse değiştirilmeli ahşap tünek alınmalı. gagataşı olabilir ama kalamar kemiği omega için mutlaka bulunmalı. suluğu günlük olarak değiştirilmeli.

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Gaga taşı grit kum tabiki kalamar taze vitaminler bunlar şart

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye

Umut tekdemir

Aktif Üye
öncelikle tünekler plastikse değiştirilmeli ahşap tünek alınmalı. gagataşı olabilir ama kalamar kemiği omega için mutlaka bulunmalı. suluğu günlük olarak değiştirilmeli.
kalamar harici hepsi tam kalamarıda yarın ya da başka bir gün alıcam grit kumu ne işe yarıyor tam olarak

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
kalamar harici hepsi tam kalamarıda yarın ya da başka bir gün alıcam grit kumu ne işe yarıyor tam olarak
Kuş Kumu

Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta, salgıların etkisiyle yumuşayan besinler taşlığa geçer. Taşlık, kuş tarafından yutulan besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kısılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar. Sindirimi de etkilenir

Not: Tavsiye edilen kuş kumu grit kuş kumudur.