• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Vilmectin Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Feyza T.

Eski Forumcu
Yazar Adayı
Kıdemli Üye
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
3,671
Tepkime puanı
4,311
Puanları
113
Yaş
30
Kuşumuzda dış parazit olduğunu anladığımızda yapacağımız ilk şey kafesi, yemlik ve sulukları, kafes içindeki oyuncak, tünek vs her şeyi ve kuşun ev içinde temas ettiği her yeri iyice dezenfekte etmek olmalıdır. Ayrıca acilen kuşumuzun bu parazitlerden kurtulması için tedaviye başlanmalıdır. Bu tedavi için damla,sprey gibi ilaçlar bulunmakla birlikte, çoğu uzmanın önerdiği, en etkili ilaçlardan biri Vilmectindir. Peki bu ilacı nasıl kullanacağız?

1_org.jpg

ENDİKASYONLAR: Sığırlarda iç ve dış parazitlerinin mücadelesi ve kontrolünde kullanılır. Karaciğer Kelebekleri: Fasciola hepatica (ergin), Fasciola gigantica (ergin) Gastro-intestinal Nematodlar: Heamonchus placei, Ostertagia sp., O. ostertagi (erginler, larval devreler, hipobiotik larvalar), O. Iyrate (erginler, L4 larvalar), Mecistocircus digitatus (erginler), Trichostrongylus axei, T. colubriformis, Cooperia oncophora, C. punctata, C. pectinata, Cooperia sp., Nematodirus helvetianus (erginler), N. spathiger (erginler), Oesophagostomum radiatum, Strongylus papillosus (erginler), Bunostomum phlebotumum, Toxacara vitulorum Akciğer Kıl Kurtları: Dictyocaulus viviparus Deride Filariosis Etkenleri: Parafilaria bovicola Göz Nematodları: Thelezia sp. (erginleri) Nokra Etkeni Sinek Larvaları (parazitik dönemde): Hypoderma bovis, Hypoderma lineatum, Dermatobia hominis Yara Kurtları (parazitik dönemde): Chrysomya bezziana, Cochliomyia hominivorax Uyuz Etkenleri: Psoroptes communis bovis, Psoroptes communis ovis, Sarcoptes scabei bovis, Chorioptes bovis Bitler: Linognatus vituli, Haematophinus eurysternus, Solonoptes capillatus, Damalinia bovis Keneler (bazı tek konaklı keneler, yumuşak keneler): Boophylus microplus, Boophylus decoloratus, Ornithodurus savignyi

Bu ilaç normalde büyükbaşlar gibi, büyük hayvanlar için üretilmiş olduğu için, bir damladan fazlası kuşumuz için ölümcül olabilir. Bu yüzden, veteriner veya zirai ilaçlar satan yerlerde bulabileceğimiz bu ilacı aldıktan sonra bir damlalık yardımıyla, kuşumuzun ulaşamaması açısından sadece ensesine ve sadece bir damla olacak şekilde, tüylerini aralayıp deriye damlatmalı, ve sonra çok hafifçe tüylerini ovalayarak o bölgeye yedirmeliyiz. Sonrasında ilaç kuşumuzun bütün vücuttaki dış parazitleri dökmesini sağlayacak. Bu işlemden 15 gün sonra, yumurtalar kalmış olabileceği için işlemi tekrarlamak gerekir. Ve ikinci dozdan sonra 6 ay boyunca bir daha yapmamız gerekmez. Önlem olması açısından, özellikle yaza girişte, ama genel olarak 6 ayda bir bu uygulamanın yapılması, kuşumuzda bit olmasının önüne geçecektir.

33786.jpg

Dikkat: Bu yazı, kafeskuslari.com ailesine aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 

Benzer konular

Üst Alt