• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Söyleşi! Vet.Hek.Ender Er ile Kafes Kuşları Hakkında Söyleşi

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,859
Tepkime puanı
3,218
Puanları
113
Yaş
28
Vet.Hek.Ender Er ile Söyleşi pp.jpg

1)Veteriner hekim Ender bey bize kendinizden ve kliniğinizden bahsedebilir misiniz?

2005 Uludağ üniversitesi mezunuyum. Sakarya'da Evcil hayvan Klinisyeni olarak görev yapıyorum. (Sakarya GençVet). Doğa ve Kafes kuşları ilgi alanım. Ayni zamanda e-ticaret yöneticiliği yapıyorum. (hayvanlaricinhersey.com) Aynı zamanda Çeşitli gazete ve blog sayfalarinda yazarlık yapıyorum.Bilinçlenme adına gücüm yettiğince destek oluyorum.

2)Ülkemizde muhabbet kuşu ,kanarya ,papağanlar ve ispinozlar gibi çok beslenilen kuşlarda en çok karşılaşılan hastalıklar nelerdir ?

Her kanatlının beslenme ve bakım ihtiyaçları kendi arasında değişiklik gösterir. Özellikle Pandemi döneminde evde hayvan bakımına ilgi artmış olmak ile birlikte yanlış beslenme sonucu ishal, parazitler hastalıklar solunum sistemi hastalıklari kliniğimize çok miktarda başvuru almaktadır.

3)Evcil kuşlarımızı hastalıklardan korumak için ne gibi önlemler alabiliriz?

Kuşlarda bir çok hayvanda olduğu gibi dengeli beslenme çok önemlidir. Her kuşa özel beslenme şekilleri incelenmeli uzmanlarından tavsiye alınmali. Bölgenizde bulunan viral hastalıklara karşı mutlaka aşılamalar takip edilmeli (New Castle Goumbora Bronshine). İç parazit ilaçları düzenli olarak verilmeli. Probiyotik destekleri sindirim sistemi düzeni için önemli olmakla birlikte genel vitamin mineral ve bağışıklık güçlendiriciler dönem dönem kullanılmalı.

4)Evcil bir kuş hastalandığında hastalık tanısı için kliniklerde ne tür yöntemler kullanılmaktadır ?

Maalesef yeterli bir gelir kaynağı olarak görülmediği için kanatlı üzerine çalışan kendini geliştirmiş klinikler bulmak oldukça zor. Bir kuş bakıyor isek mutlaka bu konuda bilgisi olan bir kliniğe ilk önce ulaşmamiz gerekiyor. İrtibat bilgilerini almalıyız. Belki de bu klinik il dışında olabilir. Dışkı muayenesi, kursak swap örneği, deri kazintisi örnekleri alınarak hastalık durumuna göre teşhise gidilebilir. Röntgen ve ultrason uygulamaları gerekli ise yapılabilir. Bir sürü değerlendirmesi söz konusu ise ölen hayvanlardan otopsi incelemeleri yapılabilir. Gideceğiniz klinik bu imkanlar yönünden donanımlı olmalıdır. Bir çok Klinik çevre illerdeki laboratuvarlardan da destek almaktadir.

5)Evde kuş besleyen hobiciler nelere dikkat etmeli ?

Ev ortamında bakılan kuşlar travmatik vakalar ile kliniğimize sık bir şekilde başvurmaktadır. Kapılar pencerelere mutlaka dikkat edilmeli. Zarar verilebilecek durumlar mutlaka değerlendirilmelidir. Tırnak ve gaga uzunlukları sık sık kontrol edilmeli. Gerekli törpüleme ekipmanları bulunmalı (kumlu tünek gibi). Ev ortamında nereden gelecek hastalık demeyip bahsedilen gerekli önlemler alınması gerekir. Mantar hastalığına oldukça sık rastlıyoruz. Mantar hastalığı görülen kafesteki kuşlar birbirinden ayrılmalıdır. Hastalık kafese gelmeden uygun dezenfektanlar ile Dezenfekte edilmelidir. (Hipokloroz asit son donemlerde başarılı).
Özellikle kış aylarında ev ortamının nem dengesini ayarlamak solumum sistemi hastalıklarını önlemek için önemlidir.

6)Bildiğiniz üzeri kuşlarda en çok rastlanılan hastalıklardan biri ishalin bir çok sebebi olabiliyor.İshalle yakanlamış bir kuş veteriner kliniğine gelmeden önce evlerde hangi müdahale (yiyecek vb) yapılabilir ?

İlk önce ishalin neyin sebep olduğu iyi analiz edilmeli. Bu tür durumlar için ev ortamında ihtimal bir zehirlenme durumuna karşılık kristobalit toz ve probiyotikler bulundurulmalıdır. İshalin sebebi gıda değişikliği, parazitler sebepler, bakteriyel ve viral sebepler olabileceği gibi soğuk ve tamamen stres kaynaklı da olabilir. Mutlaka önlerindeki su insan içebilecek nitelikte olmalıdır. mümkün ise günlük tazelenmelidir. Fazla verilen meyve mutlak bir ishal sebebidir kesilmelidir. Tuzlu yiyecekler zararlı olduğu unutulmamalıdır. Kısmen muz meyvesi ve haşlanmış patates ishali kesmek için ölçülü oranda kullanabiliriz

7)Kuşlarda taşlık bulunmakta ve bu taşlık için bizle kuşlara kum vermekteyiz.Son zamanlarsa kuşlara kum verilmemeli gibi bir söylem ortaya atıldı nedersiniz? Birde kuşlarda sindirim olayını biraz anlatabilir misiniz?

Kuşlarda insanlardan farklı olarak kursak ve taşlık bölümlerinde şekillenir. Kursağa alınan yemler girintili çıkıntılı olan ve öğütme işlemi için ince kuma ihtiyaç duyan taşlığa geçer. Burada güzelce öğütülür. Taşlıkta bulunan taşların kalitesi sindirim sağlığı için önemlidir. Bunun için özel mineral ihtiyacını da karşılayan kumlar üretilmektedir.

Fazla miktarda tüketilen kum yarardan çok zarar getirebilir, sindirimi zorlaştırır. Kumun içeriği kalitesiz ise vitamin mineral tutumuna neden olur ve vitamin eksiklikleri görülebilir. Kuş kumu haftada 1 yada 2 gün boyunca kafeste kalması yeterli olmaktadır. Gaga taşı ve mürekkep balığı taşları kuş kumunun yerini tutmaz ayni görevi üstlenmezler.

8)İnsan ilaçları artık kuşlara çok fazla önerilmekte ve hobiciler de kullanmakta bu doğru mudur? Kuşlara ne gibi zararı olabilir?

Veteriner hekiminizin tavsiyesi ile bir çok insan ilacını kuşlarda kullanabilirsiniz fakat hangi ilacı hangi kuşta ne zaman hangi dozda kullanacağınızı bilmiyorsanız yarar yerine zehirlenme ile karşılaşabilirsiniz. Maalesef bir çok hayvan sahibi ilk önce bir ilaç denemesi yaparak kliniklere geliyor ama bilinçsiz kullanım ile üzücü sonuçlarla sık karşılaşıyoruz.

9)Kuşlara evlerimizde hangi yiyecekleri verebiliriz?

Kuşların meyvelerle arası oldukça iyidir. Avakado zehirleyici etki yapsa da elma muz mandalina tüketebilirler.
Mutlaka yeni bir meyve deniyorsanız aynı ırkta sorun oluşturup oluşturmadığını araştırdıktan sonra yedirmekte fayda var. Fazla tüketilen her meyve ishal ile sonuçlanabilir. Hafta 2-3 gün küçük parçalar halinde meyveler verilmesinde fayda vardir. Brokoli, karnıbahar yaprağı tüketebilirler ama kara lahana küçük miktarlar dışında ishale neden olur. Maydonoz c vitamini yönünden zengindir genelde sap verilmesi tavsiye edilir fazlası mineral eksikliği yapar. Pancar ve şalgam yaprağı kemik gelişimlerine neden olur. Domates verilebilse de sap ve yaprağı zehirleyici olabilir.

10)Kedi , köpek vb hayvanlarla kuşlar bir arada bakılabilir mi? Nelere dikkat etmek gerekir?

Bu hayvanların birbirine alışık olmaları çok önemli. Birlikte yetiştirildiyse bir sıkıntı yaşamayabilirler ama alışık olmayan bir kuş komşunun köpeğinin havlamasından dahi rahatsız olabilir. Strese girer. Genelde birlikte büyüyen kedi köpek ve kuşlarda birbirine zarar oldukça az görülür ama bu da bir kedinin kuş yememesi anlamına gelmez.

11)Veteriner hekimlerin çoğu kuşlara bakmadıklarını ifade etmekte bunun sebebi nedir? Veterinerlik fakültesi okurken bir uzmanlaşma alanı oluyor mu? Bilgi verebilir misiniz.

Bizler veteriner fakültelerinden mezun olurken bir konuda uzman olarak mezun olmuyoruz. ilgi alanlarımız ya da hayat şartları nasıl imkan veriyorsa o konularda kendimizi geliştiriyoruz. Son yıllarda üniversiteler konusunda uzman hekimler yetiştirme yönünde çalışmalar yapıyorlar. Maalesef kedi-köpek klinisyenliği kanatlı klinisyenlik ile karşılaştırıldığında daha çok gelir imkanına sahip oluyor. Yeterli kanatlı potansiyeline ulaşılamıyor. Yine son yıllarda Veteriner Hekimlerimiz kanatlı konusunda da iddalı çalışmalar çıkarmaktadır. Her gün sayıları artmaktadır.

Vet.Hek.Ender Er söyleşimizdem bize yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.İzinsiz Paylaşılamaz...
 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,859
Tepkime puanı
3,218
Puanları
113
Yaş
28
Yorumlar için teşekkürler.Ender hocamız gerçekten de kibar naif ve işinin ehli biri kendilerinin desteği biz hobicilere yardımı için teşekkürler...

Ayrıca sponsor firma Hayvanlariçinherşey.com teşekkürler Ender bey kuşlarla ilgili bir çok güzel ürünü elimize de geçti inceliyoruz.İncelemelerden sonra sonuçları da paylaşacağız.İncelemeden sonuçlarını görmeden hiçbir ürünü önermeyiz dostlarımıza ve hobicilere...Tekrar hobicilere desteği için teşekkür ederiz....
 

Ufuk Yalçın

Müdavim
Yetkili Kurucu
Katılım
2 Eyl 2018
Mesajlar
456
Tepkime puanı
695
Puanları
93
Yaş
33
Yorumlar için teşekkürler.Ender hocamız gerçekten de kibar naif ve işinin ehli biri kendilerinin desteği biz hobicilere yardımı için teşekkürler...

Ayrıca sponsor firma Hayvanlariçinherşey.com teşekkürler Ender bey kuşlarla ilgili bir çok güzel ürünü elimize de geçti inceliyoruz.İncelemelerden sonra sonuçları da paylaşacağız.İncelemeden sonuçlarını görmeden hiçbir ürünü önermeyiz dostlarımıza ve hobicilere...Tekrar hobicilere desteği için teşekkür ederiz....
Sende sağol ronay kardeşim böyle bir paylasima ve ender bey gibi bilgi donanımı tam olan veterinerlerimizin kafeskuslari.com ailesiyle tanışmasına vesile olduğun için bizde sana teşekkür ederiz durmadan tam hız devam,Eline emeğine sağlık.
 
Son düzenleme:

ömer18

Paylaşımcı
Kıdemli Üye
Katılım
5 Eyl 2020
Mesajlar
155
Tepkime puanı
171
Puanları
43
Yaş
40
Faydalı bir söyleşi olmuş Ender Hocam pek çoğumuzun merak ettiği bazı konularda konunun uzmanı olarak faydalı bilgiler vermiş hobici muhabbet kuşu sever biri olarak kendi adıma emeği geçenlere teşekkür ederim.
 

Ahmed

Müdavim
Katılım
14 Şub 2021
Mesajlar
459
Tepkime puanı
319
Puanları
63
Nazik karşılamanız için çok teşekkürler, her zaman sorularınıza bilgim yettiğince, yetmediği yerde de araştırarak yanıt vermeye çalışacağım, saygılarımla.
Aramıza hoşgeldiniz


Vet.Hek.Ender Er ile Söyleşi Ekli dosyayı görüntüle 4122

1)Veteriner hekim Ender bey bize kendinizden ve kliniğinizden bahsedebilir misiniz?
2005 Uludağ üniversitesi mezunuyum. Sakarya'da Evcil hayvan Klinisyeni olarak görev yapıyorum. (Sakarya GençVet). Doğa ve Kafes kuşları ilgi alanım. Ayni zamanda e-ticaret yöneticiliği yapıyorum. (hayvanlaricinhersey.com) Aynı zamanda Çeşitli gazete ve blog sayfalarinda yazarlık yapıyorum.Bilinçlenme adına gücüm yettiğince destek oluyorum.

2)Ülkemizde muhabbet kuşu ,kanarya ,papağanlar ve ispinozlar gibi çok beslenilen kuşlarda en çok karşılaşılan hastalıklar nelerdir ?

Her kanatlının beslenme ve bakım ihtiyaçları kendi arasında değişiklik gösterir. Özellikle Pandemi döneminde evde hayvan bakımına ilgi artmış olmak ile birlikte yanlış beslenme sonucu ishal, parazitler hastalıklar solunum sistemi hastalıklari kliniğimize çok miktarda başvuru almaktadır.

3)Evcil kuşlarımızı hastalıklardan korumak için ne gibi önlemler alabiliriz?

Kuşlarda bir çok hayvanda olduğu gibi dengeli beslenme çok önemlidir. Her kuşa özel beslenme şekilleri incelenmeli uzmanlarından tavsiye alınmali. Bölgenizde bulunan viral hastalıklara karşı mutlaka aşılamalar takip edilmeli (New Castle Goumbora Bronshine). İç parazit ilaçları düzenli olarak verilmeli. Probiyotik destekleri sindirim sistemi düzeni için önemli olmakla birlikte genel vitamin mineral ve bağışıklık güçlendiriciler dönem dönem kullanılmalı.

4)Evcil bir kuş hastalandığında hastalık tanısı için kliniklerde ne tür yöntemler kullanılmaktadır ?

Maalesef yeterli bir gelir kaynağı olarak görülmediği için kanatlı üzerine çalışan kendini geliştirmiş klinikler bulmak oldukça zor. Bir kuş bakıyor isek mutlaka bu konuda bilgisi olan bir kliniğe ilk önce ulaşmamiz gerekiyor. İrtibat bilgilerini almalıyız. Belki de bu klinik il dışında olabilir. Dışkı muayenesi, kursak swap örneği, deri kazintisi örnekleri alınarak hastalık durumuna göre teşhise gidilebilir. Röntgen ve ultrason uygulamaları gerekli ise yapılabilir. Bir sürü değerlendirmesi söz konusu ise ölen hayvanlardan otopsi incelemeleri yapılabilir. Gideceğiniz klinik bu imkanlar yönünden donanımlı olmalıdır. Bir çok Klinik çevre illerdeki laboratuvarlardan da destek almaktadir.

5)Evde kuş besleyen hobiciler nelere dikkat etmeli ?

Ev ortamında bakılan kuşlar travmatik vakalar ile kliniğimize sık bir şekilde başvurmaktadır. Kapılar pencerelere mutlaka dikkat edilmeli. Zarar verilebilecek durumlar mutlaka değerlendirilmelidir. Tırnak ve gaga uzunlukları sık sık kontrol edilmeli. Gerekli törpüleme ekipmanları bulunmalı (kumlu tünek gibi). Ev ortamında nereden gelecek hastalık demeyip bahsedilen gerekli önlemler alınması gerekir. Mantar hastalığına oldukça sık rastlıyoruz. Mantar hastalığı görülen kafesteki kuşlar birbirinden ayrılmalıdır. Hastalık kafese gelmeden uygun dezenfektanlar ile Dezenfekte edilmelidir. (Hipokloroz asit son donemlerde başarılı).
Özellikle kış aylarında ev ortamının nem dengesini ayarlamak solumum sistemi hastalıklarını önlemek için önemlidir.

6)Bildiğiniz üzeri kuşlarda en çok rastlanılan hastalıklardan biri ishalin bir çok sebebi olabiliyor.İshalle yakanlamış bir kuş veteriner kliniğine gelmeden önce evlerde hangi müdahale (yiyecek vb) yapılabilir ?

İlk önce ishalin neyin sebep olduğu iyi analiz edilmeli. Bu tür durumlar için ev ortamında ihtimal bir zehirlenme durumuna karşılık kristobalit toz ve probiyotikler bulundurulmalıdır. İshalin sebebi gıda değişikliği, parazitler sebepler, bakteriyel ve viral sebepler olabileceği gibi soğuk ve tamamen stres kaynaklı da olabilir. Mutlaka önlerindeki su insan içebilecek nitelikte olmalıdır. mümkün ise günlük tazelenmelidir. Fazla verilen meyve mutlak bir ishal sebebidir kesilmelidir. Tuzlu yiyecekler zararlı olduğu unutulmamalıdır. Kısmen muz meyvesi ve haşlanmış patates ishali kesmek için ölçülü oranda kullanabiliriz

7)Kuşlarda taşlık bulunmakta ve bu taşlık için bizle kuşlara kum vermekteyiz.Son zamanlarsa kuşlara kum verilmemeli gibi bir söylem ortaya atıldı nedersiniz? Birde kuşlarda sindirim olayını biraz anlatabilir misiniz?

Kuşlarda insanlardan farklı olarak kursak ve taşlık bölümlerinde şekillenir. Kursağa alınan yemler girintili çıkıntılı olan ve öğütme işlemi için ince kuma ihtiyaç duyan taşlığa geçer. Burada güzelce öğütülür. Taşlıkta bulunan taşların kalitesi sindirim sağlığı için önemlidir. Bunun için özel mineral ihtiyacını da karşılayan kumlar üretilmektedir.

Fazla miktarda tüketilen kum yarardan çok zarar getirebilir, sindirimi zorlaştırır. Kumun içeriği kalitesiz ise vitamin mineral tutumuna neden olur ve vitamin eksiklikleri görülebilir. Kuş kumu haftada 1 yada 2 gün boyunca kafeste kalması yeterli olmaktadır. Gaga taşı ve mürekkep balığı taşları kuş kumunun yerini tutmaz ayni görevi üstlenmezler.

8)İnsan ilaçları artık kuşlara çok fazla önerilmekte ve hobiciler de kullanmakta bu doğru mudur? Kuşlara ne gibi zararı olabilir?

Veteriner hekiminizin tavsiyesi ile bir çok insan ilacını kuşlarda kullanabilirsiniz fakat hangi ilacı hangi kuşta ne zaman hangi dozda kullanacağınızı bilmiyorsanız yarar yerine zehirlenme ile karşılaşabilirsiniz. Maalesef bir çok hayvan sahibi ilk önce bir ilaç denemesi yaparak kliniklere geliyor ama bilinçsiz kullanım ile üzücü sonuçlarla sık karşılaşıyoruz.

9)Kuşlara evlerimizde hangi yiyecekleri verebiliriz?

Kuşların meyvelerle arası oldukça iyidir. Avakado zehirleyici etki yapsa da elma muz mandalina tüketebilirler.
Mutlaka yeni bir meyve deniyorsanız aynı ırkta sorun oluşturup oluşturmadığını araştırdıktan sonra yedirmekte fayda var. Fazla tüketilen her meyve ishal ile sonuçlanabilir. Hafta 2-3 gün küçük parçalar halinde meyveler verilmesinde fayda vardir. Brokoli, karnıbahar yaprağı tüketebilirler ama kara lahana küçük miktarlar dışında ishale neden olur. Maydonoz c vitamini yönünden zengindir genelde sap verilmesi tavsiye edilir fazlası mineral eksikliği yapar. Pancar ve şalgam yaprağı kemik gelişimlerine neden olur. Domates verilebilse de sap ve yaprağı zehirleyici olabilir.

10)Kedi , köpek vb hayvanlarla kuşlar bir arada bakılabilir mi? Nelere dikkat etmek gerekir?

Bu hayvanların birbirine alışık olmaları çok önemli. Birlikte yetiştirildiyse bir sıkıntı yaşamayabilirler ama alışık olmayan bir kuş komşunun köpeğinin havlamasından dahi rahatsız olabilir. Strese girer. Genelde birlikte büyüyen kedi köpek ve kuşlarda birbirine zarar oldukça az görülür ama bu da bir kedinin kuş yememesi anlamına gelmez.

11)Veteriner hekimlerin çoğu kuşlara bakmadıklarını ifade etmekte bunun sebebi nedir? Veterinerlik fakültesi okurken bir uzmanlaşma alanı oluyor mu? Bilgi verebilir misiniz.

Bizler veteriner fakültelerinden mezun olurken bir konuda uzman olarak mezun olmuyoruz. ilgi alanlarımız ya da hayat şartları nasıl imkan veriyorsa o konularda kendimizi geliştiriyoruz. Son yıllarda üniversiteler konusunda uzman hekimler yetiştirme yönünde çalışmalar yapıyorlar. Maalesef kedi-köpek klinisyenliği kanatlı klinisyenlik ile karşılaştırıldığında daha çok gelir imkanına sahip oluyor. Yeterli kanatlı potansiyeline ulaşılamıyor. Yine son yıllarda Veteriner Hekimlerimiz kanatlı konusunda da iddalı çalışmalar çıkarmaktadır. Her gün sayıları artmaktadır.

Vet.Hek.Ender Er söyleşimizdem bize yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.İzinsiz Paylaşılamaz...
Üşenmeden hepsini okuyun bence;)
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şimâl

Eski Forumcu
Moderator
Katılım
19 Kas 2020
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
1,601
Puanları
113
Yaş
14
Okumaya yeni zaman buldum. Sınavlarım vardı da.

@Vet.Hek.EnderER destekleriniz için gerçekten çok teşekkür ederiz 😊. Çok güzel bir söyleşi olmuş. @Ronay Ayk emeğine sağlık abi.

Benim de yapmayı çok istediğim bir meslek. Sağlık çalışanları olarak mesleğiniz gerçekten çok kutsal bir meslek hakkınızı ödeyemeyiz. Bir canlıyı sağlığına kavuşturuyorsunuz bu o kadar güzel bir şey ki ❣
 

Benzer konular

Üst Alt