• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Tepeli Muhabbet Kuşu Tarihçesi (Nasıl ortaya çıktı)

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,307
Tepkime puanı
3,751
Puanları
113
Yaş
28
Tepeli Muhabbet Kuşu Tarihçesi ,Menşei

Tepeli muhabbet kuşu ne yakın bir mutasyon, anormal tüy büyümesi ne de "tüy tozları" ile ilişkilidir. Bununla birlikte, gelişimi için insana hiçbir şey borçlu olmayan, doğal olarak oluşan bir mutasyondur. Bu mutasyon, tüylerin, kuş vücudunun belirli sınırlı bölgelerinde, büyüme yönlerini değiştirerek tüy rahatsızlıklarına neden olur.


Not: Crest , ingilizce de tepeliyi ifade eder.Kuşlarda kullanıldığında....

Bir Tepeli Muhabbet kuşu mutasyonunun ilk kaydedilen oluşumu yaklaşık 1920'de Avustralya'nın Sidney kentindeydi.
Bu kuştan, muhtemelen, Avustralya-cinsi Crest'ler üretildi. O dönemde ihracatı üzerinde kontrol olmadığı için bazı Tepeli kuşların diğer ülkelere getirilmesi ihtimali de var. Ancak biz CBC’de, Tepeli çeşitliliğin bazı diğer muhabbet kuşu çeşitlerinde olduğu gibi çok kökenli olduğuna inanıyoruz (örneğin, Sarı Yüz ve Opalin). Kayıtlar bize diğer Tepeli mutantların, ikinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce Avrupa kıtasında göründüğünü söylüyor. Bunlardan, Tepeli çeşitlilik muhtemelen savaştan kısa bir süre önce Avrupa'ya yayıldı.

1948’de Kanada’da meydana gelen başka bir Tepeli mutantın kayıtları var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tepeler bu kuştan alınıyor. Tepeli kuşlar ABD'den Meksika'dan kaçırıldı. Bu ülkeden gelen bu kretler, ellili yılların başında Kanada'dan ithal edilen kretlerin torunlarıydı. Bu, çeşitliliğin kısa sürede tüm dünyaya yayılma yeteneğinin güzel bir örneğidir.

Crest örnekleri ilk kez bu ülkeye 1938 yılında, Avustralya'daki bir soydan Bayan Lanec. 1938'de serbestçe ürüyorlardı.

Birleşik Krallık'ta, yukarıdaki mutasyonları genellikle "Kıta" türü ve "Amerikan" türü olarak tanımlarız. Her iki suş için damızlık paterni tamamen aynıdır, sadece Tepeli Muhabbet kuşunun merkez (veya lokusu) pozisyonunda farklılık gösterir. Kıta Gerinimi, başlığın hemen yukarısındaki tepenin merkezine sahiptir, bu da başın üzerinden göz seviyesine doğru eğilen tüylerin kuvvetli bir şekilde yayılmasını sağlar. Amerikan gerginliği, Crest'in merkezine kafanın üzerinde hafifçe ileri geri hareket etmekte olup, tüylerin, sadece uçlarda, sadece uçlarda bir yayılma ile dik dik durmalarıyla sonuçlanmaktadır. Ancak yıllar geçtikçe, bu iki suş bir araya gelmiştir ve şimdi her iki suş da diğerini üretebilir.


İzinsiz  Paylaşılamaz. Resim ALINTIDIR
 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,311
Tepkime puanı
4,589
Puanları
113
Yaş
38
Daha çok öğreneceğimiz bilgiler varmış emeğine sağlık kardeşim :)
 

Benzer konular

Üst Alt