• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
10,799
Tepkime puanı
13,015
Puanları
113
Yaş
39
Tavşan Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tavşanlar, memeli grubu içerisinde bulunan, sıcakkanlı hayvanlardır. Tavşanların huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşam sürebilmeleri için gürültüden son derece uzak olmaları gerekmektedir. Genellikle gözleri büyük, ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır. Kuyrukları ise kısa bıyıkları ve kulakları uzundur. Oda sıcaklığı tavşanların yaşayabilmesi için ideal bir ortamdır. Tavşanların ömürleri yaklaşık olarak 8 senedir.

Başlıca tavşan Çeşitlerinden sıralayalım.

Angora Tavşanı


Diğer ismi Ankara tavşanıdır. Ankara tavşanları tüylerinin kalitesi bakımından son derece önemlidir. Koyunlara oranla ısıtma gücü yaklaşık 2 kat daha fazladır. Bu nedenle tüylerinin bakımına oldukça özen gösterilmektedir. Angora tavşanlarının memleketi Ankara'dır. Başları yuvarlak, gözleri kırmızı, orta boylu, kulakları püsküllü, renkleri beyaz olan bu tavşanların yaklaşık olarak ağırlıkları ise 4 kilogram kadardır.


images (12).jpeg

Kutup Tavşanı
Bu tavşanların en belirgin özellikleri son derece hızlı koşmalarıdır. Genellikle dağlık olan bölgelerde yaşarlar. Saatte 60 km koşabilmektedirler. Tüy renkleri genellikle beyazdır, fakat yaz mevsiminde gri ve kahverengi, kış mevsiminde ise beyaz renklidir. Renk değişimlerine sahip olmaları kendilerini düşmanlara karşı savunmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Her doğum sırasında sekiz adet yavrulayabilmektedir.

indir (3).jpeg

Himalaya Tavşanı
Adlarını yaşadıkları bölgeden alan Himalaya tavşanları hem evcil hem de yabani olabilmektedir. Arka bacakları uzun, ön bacakları kısa, bıyıkları ve kulakları uzun, kuyrukları kısa, gözleri ise iridir. Tüyleri turaş edilip üzerine buz konulduğu zaman bir modifikasyon geçirir ve tüyleri siyah renge dönüşür. Buz etkeni ortadan kalktığı zaman tüyleri tekrar eski haline yani beyaz renge bürünür.

images (14).jpeg

Yeni Zelanda Tavşanı
Kökenleri Amerika'dır. Diğer tavşan türlerine oranla daha tombul iridir. Bu nedenle genellikle etinden faydalanmak için üretilmektedir. Her doğum sırasında 8 adet yavru dünyaya getirirler.

indir (5).jpeg

Velikan Tavşanı
Oldukça hantal ve sosyal canlılardır. Almanlar 2. Dünya Savaşı sonrasında et ihtiyacının karşılanması için üretmişlerdir. 8 ile 12 kilo arasında gelişim gösterirler. 1 senede 5 kere yavrulayabilen bu tavşanlar sadece eti için değil kürkü için de üretilmektedir. Ülkemizde lüks otellerde eti oldukça ilgi görmektedir.

images (13).jpeg
Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar Adayı
Kıdemli Üye
Katılım
26 Eki 2021
Mesajlar
2,149
Tepkime puanı
3,023
Puanları
113
Emeğine sağlık abi. İnsan her türlü hayvanı beslemek istiyor bu makaleleri okudukça. 😅
 

Feyza T.

Eski Forumcu
Yazar Adayı
Kıdemli Üye
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
3,649
Tepkime puanı
4,289
Puanları
113
Yaş
30
İlkokulda ilk iki sınıfta koleje gitmiştim, ve okulun bahçesinde 3 tane tavşanımız vardı. Biri albino, biri kahverengi diğeri siyahtı birbirine zıt 3 tavşancık 😂 neredeyse bütün ders aralarında onları kovalardık makaleyi okuyunca aklıma geldi canlarım 🤩
 

Benzer konular

Üst Alt