• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Sultan Papağanı Üretimİ ve YAVRU Alma Hakkında Her şey

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,248
Tepkime puanı
1,740
Puanları
113
Yaş
28
Sultan Papağanım Yumurtaları Ne zaman çatlar ? Yavruları ne zaman yuvadan çıkar ? Sultan Papağanım nasıl üretirim , yavru alabilirim.
Sultan papağanı üretimi hakkında her şeyi bu yazıda açıklayacağım...

Eş bir Sultan papağanınız var ve dişi erkek olduğuna emin olmalısınız.Her konuda eminsiniz ve de iyi anlaşıyorlar hemen
bir yuvalık almanız şarttır.Sultan papağanı üretimi için yuvalığın içine biraz hamster talaşı koyabilirsiniz.Erkeğiniz yuvaya girip yuvada sesler çıkararak sürekli dişiyi yuvaya çekmeye yuvanın , iyi olduğunu dişiyi anlatmaya çalışıcaktır.Dişinin ilgilisini yuvaya çekebilirse , dişi bir süre girip çıkacaktır.Bir süre sonra bu giriş çıkışlar artacak ve uzun süreler içeride duracaktır.Bu durumda size düşen rahatsız etmemek ve kafesin yerini
değiştirmemektir.Kuşlarınızı kafesten çıkarmamaktır.Bir süre sonra çiftleşmeler olacaktır.Yumurtalar yakında gelicek mesajıdır bu ......


Sultan Papağanı Kuluçka dönemi

Papağanının yumurtalarının yumurtadan çıkma süresi 18-23 gün arasında sürer
. Bir damızlık çifti,Çiftlerde kuluçka süreleri değişebilir.
Yumurtalar genellikle bir veya iki gün arayla yuvaya bırakır ve bu sırayı takiben yumurtadan çıkar. Bu nedenle, aynı yavruda sıklıkla farklı boyutlarda yavrular görebiliriz.

Sultan Papağanı Ebeveynlerinin Rolü

Erkek ve dişi sultan yavruları, yumurtaları kuluçkada, yavruları besleme ve sıcak tutma sorumluluklarını paylaşır. Yumurtalar inkübe edilirken, dişiler geceleri yumurtaların üzerinde durur ve erkek de gündüz vardiyasını devralır. Görev başında iken sorumluluklar şunları içerir:

Yumurta dönüm Yumurtalar saatte bir kez döndürülür. Bu, içindeki bebek papağanının eşit bir sıcaklıkta kalmasını sağlar. Dönme ayrıca bebeğin kabuk zarına yapışmasını önler.Uygun nemi korumak.Sultan Papağanı Ebeveynler sığ bir tabakta yıkanır ve ıslak tüyleriyle yumurtalar için uygun nemi sağlar.Özellikle sıcak havalarda bu duruma daha çok rastlanabilir.

Yumurtanın çıkması

Bir bebek papağanı yumurtadan çıkmadan önce, yumurtanın içinde hafifçe cıvıltığını duyabilirsiniz. Yumurta dişi olarak bilinen gagalarının üstünde küçük bir çıkıntı kullanarak kabuktan kırılmaya başlarlar. Yumurtayı serbest bırakma işlemine "pipping" denir. Yavru kuşun yumurtadan arındırılması saatlerce ve çok fazla enerji alır.

Yumurta çıktıktan sonra

Bebek papağan yumurtadan çıktığında gözleri kapalı ve yaklaşık sekiz il on gün boyunca kapalı kalır. Gözlerinin kırmızı mı yoksa koyu kahverengi mi olduğunu görmek için mühürlü gözlerinin üzerindeki cilt şeffaftır. Göz rengi, bebek papağanının tüyleri büyüdüğü zaman ne renk olacağına dair ilk ipucudur.

Yavru sultan papağanı yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 30. gün civarında artık yuvalık dışından kafasını uzatmaya, dışarısını merak etmeye başlar. Bu dönemden sonra yere inmeler başlar baba yavrulara yem kırmayı gösterir. Yaklaşık 40-45 günlükken yem kırıp kırmadığı
kontrol edilip yavru yem kırıyorsa başka bir kafese alınabilir.
 
Son düzenleme:

Sehmus BAKIR

Emektar
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,425
Tepkime puanı
1,317
Puanları
113
Yaş
37
Bu bilgiler altın değerinde kardeşim emeğine sağlık(y):)
 

Benzer konular

Üst Alt