• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Sultan Papağanı Sürekli Uyuma Nedenleri Nelerdir?

MERVE

Müdavim
Editör
Katılım
12 Ara 2020
Mesajlar
428
Tepkime puanı
722
Puanları
93
SULTAN PAPAĞANI SÜREKLİ UYUMA NEDENLERİ
cc5959f946311d1b8c23de5948ee3885.gif

☆ Sultan Papağanları oyun oynamayı, uçmayı, tırmanmayı çok seven bir papağan türüdür. Sürekli aktif olmak isteyip, sessiz ortamlardan sıkılırlar. Daha sonra dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Sultan papağanlarının sürekli uyuma nedenleri arasında başlıca 2 neden gizlidir. İlki uyku düzensizliği ikincisi kuşunuzda bir rahatsızlık bulunmasıdır. İkinci nedeni tespit etmek için şu sorulara yanıt vermek gerekir: Kuşum hem uyukluyor hem tüylerini kabartıyor mu? İştahsızlık var mı? Dışkıda değişiklik var mı? Dışarıya karşı ilgisizlik başladı mı? Bu sorulara cevabınız "Evet" ise kuşunuzda bir hastalık bulunması yüksek bir ihtimaldir. En yakın zamanda veteriner hekime gitmeniz gerekir.

☆ Gelelim ilk neden olan uykusuzluk düzenine. Yeterince dinlenmeyen ve uyku düzeni olmayan sultan papağanları gün içerisinde sürekli uyuma eğilimi gösterirler. Peki daha dinç ve aktif kuşlar görmek istiyorsak uyku düzenleri nasıl olmalıdır?

~ Sultan Papağanları günlük 8 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gün aydınlanmaya başladığı zamanda uyandıkları için bu 8 saati çok iyi ayarlamak gerekir.

~ Uyudukları oda çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Ideal sıcaklık kuşlar için sağlanmalıdır.

~ Her gün düzenli saat aralığında onları uyutmak gerekir. Yani örneğin bu gün saat 10.00 da uyuyorsa ertesi gün de aynı saatte uyutmalı ve o düzene uyulmalıdır.

~ Uyudukları saat diliminde ortam karanlık ve sessiz olmalıdır. Onları rahatsız edecek hiçbir ses kesinlikle olmamalıdır.

~ Gün içerisinde ufak şekerleme yapabilirler. Bu zamanlarda onları kendi halinde bırakmak gereklidir.
 

Ronay Ayk

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,596
Tepkime puanı
2,613
Puanları
113
Yaş
28
Çok güzel bir yazı bilgi hazırlama ile kesinlikle yardımcı olacaktır hobicilere teşekkürler ☺
 

Benzer konular

Üst Alt